Class 3 District 2 Tournament
5-2-2017

Team scores
#SchoolScore
1Lutheran South328
2John Burroughs336
3Hillsboro342
4St. Mary's350
5Clayton355
6North County359
7De Soto407
8Festus408
9Windsor (Imperial)415
10Potosi455

Lowest 18-Hole Score
#NameSchoolStrokesParDate
1Zach ShirleyLutheran South72005-02
2Tom FlickingerSt. Mary's75+305-02
3Blake HammondHillsboro77+505-02
4Lucas SprayNorth County81+905-02
4David CramerClayton81+905-02
6Beecher BaldwinJohn Burroughs82+1005-02
6Ethan WangJohn Burroughs82+1005-02
8Ben CummingsJohn Burroughs84+1205-02
8Dalton SingerPotosi84+1205-02
8Benjamin LeeLutheran South84+1205-02
8Jack WaldenLutheran South84+1205-02
12Peter LeksellClayton85+1305-02
12Tanner WeberlingHillsboro85+1305-02
14Frank TelloHillsboro86+1405-02
14Daniel ChoClayton86+1405-02
16Noah UmfleetNorth County88+1605-02
16Patrick MyersLutheran South88+1605-02
16Ben ReznicekSt. Mary's88+1605-02
16Dylan MeyerJohn Burroughs88+1605-02
20Cody GrabeLutheran South90+1805-02
21Kyle BrooksDe Soto91+1905-02
21Justin SohnNorth County91+1905-02
23James BueltmannSt. Mary's92+2005-02
24Kyle RuddenWindsor (Imperial)93+2105-02
25Jeremy WebbHillsboro94+2205-02
25Joe FlurryHillsboro94+2205-02
27Michael BanachSt. Mary's95+2305-02
28Kyle LaRoseFestus96+2405-02
28Kaleb RhyneerFestus96+2405-02
30Deniz InceJohn Burroughs98+2605-02
31Anthony SmithDe Soto99+2705-02
31Hayden LachanceNorth County99+2705-02
31Michael SmithFestus99+2705-02
31Connor PortlockWindsor (Imperial)99+2705-02
35Tyler MitchellClayton101+2905-02
36Trevor StuemphDe Soto104+3205-02
37Bryan NeffWindsor (Imperial)107+3505-02
38Brendan PolitteDe Soto113+4105-02
39Drew GahnWindsor (Imperial)116+4405-02
39Jared GardnerDe Soto116+4405-02
41Quinn ThrowerFestus117+4505-02
41Kameron GivensWindsor (Imperial)117+4505-02
43Zach MarlerPotosi120+4805-02
44Warren RadfordPotosi123+5105-02
45Peyton LarimorePotosi128+5612-31
46Raymond ArrasSt. Mary's138+6605-02
47Devon MasonNorth County140+6805-02


Results
Sectional-qualifying teams
Lutheran South: 1. Zach Shirley, 72; 8. Benjamin Lee, 84; 8. Jack Walden, 84; 16. Patrick Myers, 88; 20. Cody Grabe, 90
John Burroughs: 6. Ethan Wang, 82; 6. Beecher Baldwin, 82; 8. Ben Cummings, 84; 16. Dylan Meyer, 88; 30. Deniz Ince, 98
Individual sectional qualifiers
Clayton: 4. David Cramer, 81; 12. Peter Leksell, 85; 14. Daniel Cho, 86
De Soto: 21. Kyle Brooks, 91
Hillsboro: 3. Blake Hammond, 77; 12. Tanner Weberling, 85; 14. Frank Tello, 86
North County: 4. Lucas Spray, 81; 16. Noah Umfleet, 87
Potosi: 8. Dalton Singer, 83
St. Maryís: 2. Tom Flickinger, 75; 16. Ben Reznicek, 88; 23. James Bueltmann, 92
Windsor: 24. Kyle Rudden, 93