Wednesday - August 24, 2016
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Boys Cross Country
TimeEventScore
4:30 pmFleet Feet Meet

Boys Fall Golf
TimeEventScore
3:30 pmBelleville West-182 vs Waterloo-173 at Acorns Golf Links - Final
173-182
4:00 pmAlton Marquette vs. Litchfield vs. Pana vs. Roxana
4:00 pmRed Bud vs Columbia at Annbriar GC

Boys Soccer
TimeEventScore
4:30 amSoldan-1 at Bayless-1 - Final
1-1
4:00 pmSaxony Lutheran-8 at Festus-1 - Final
8-1
4:00 pmGateway STEM-3 at Affton-6 - Final
6-3
4:00 pmDe Soto-1 at Valley Park-3 - Final
3-1
4:15 pmSt. Charles West-5 at Winfield-2 - Final
5-2
4:15 pmMaplewood-RH-1 vs St. Pius X-2 at DuBourg - Final
2-1
4:30 pmDe Smet-1 at Eureka-2 - Final
2-1
5:00 pmCarlinville-0 at Pleasant Plains-1 - Final
1-0
5:00 pmGillespie at North Mac
Rivalry
5:00 pmMcCluer North-0 at Lutheran St. Charles-7 - Final
7-0
6:00 pmO'Fallon Christian-6 at Brentwood-0 - Final
6-0
6:00 pmCrossroads College Prep-0 at DuBourg-9 - Final
9-0
6:00 pmUnion-0 at Borgia-4 - Final
4-0
6:00 pmHancock-0 vs North County-10 at Festus - Final
10-0
6:00 pmWesclin-2 vs Civic Memorial-6 at Freeburg - Final
6-2
6:00 pmMurphysboro-0 at Carbondale-1 - Final
1-0
6:00 pmFrancis Howell-2 at Fort Zumwalt North-1 - Final
2-1
6:00 pmMissouri Military Academy-2 vs Ritenour-1 at Fort Zumwalt East - Final
2-1
6:15 pmSt. Mary's-1 at St. Dominic-2 - Final
2-1
6:30 pmSacred Heart-Griffin-0 at Alton-2 - Final
2-0
7:00 pmAlthoff-2 vs Springfield, Illinois-7 at Belleville West - Final
7-2
8:00 pmMetro-East Lutheran-1 vs Mascoutah-4 at Freeburg - Final
4-1

Boys Swimming
TimeEventScore
3:30 pmParkway South at Fort Zumwalt West
4:00 pmDe Smet at Chaminade
4:00 pmCBC at Eureka
4:15 pmWebster Groves at Affton
4:15 pmKirkwood at Mehlville
8:30 pmFrancis Howell Central vs. Timberland

Fall Softball
TimeEventScore
4:15 amLutheran St. Charles-6 at Westminster-9 - Final
9-6
12:00 pmCape Girardeau Central-1 at Windsor (Imperial)-8 - Final
8-1
4:00 pmFrancis Howell-1 vs Marquette-4 at Ballwin A.A. - Final
4-1
4:00 pmKirkwood-3 vs Pattonville-4 at Ballwin A.A. - Final
4-3
4:00 pmAffton-15 at St. Pius X-1 - Final
15-1
4:00 pmHancock-2 at Bayless-4 - Final
4-2
4:00 pmRiverview Gardens-0 at McCluer South-Berkeley-15 - Final
15-0
4:00 pmSt. Dominic-10 at Notre Dame-4 - Final
10-4
4:15 pmPacific-13 at Ladue-2 - Final
13-2
4:15 pmFort Zumwalt East-15 vs St. Charles-3 at Lindenwood University - Final
15-3
4:15 pmO'Fallon Christian-18 at Trinity-1 - Final
18-1
4:15 pmFort Zumwalt South-5 at Lafayette-8 - Final
8-5
4:30 pmHickman-3 at Lutheran South-9 - Final
9-3
4:30 pmPotosi-0 at Jefferson-1 - Final
1-0
4:30 pmBorgia-18 at Duchesne-0 - Final
18-0
4:30 pmHerculaneum at Fredericktown
Rivalry
5:00 pmHannibal-1 at Holt-7 - Final
7-1
6:00 pmDe Soto-3 vs Northwest Cedar Hill-6 at Ballwin A.A. - Final
6-3
6:05 pmPattonville-4 vs Marquette-5 at Ballwin A.A. - Final
5-4
8:00 pmFort Zumwalt West-3 vs Francis Howell North-4 at Ballwin A.A. - Final
4-3

Field Hockey
TimeEventScore
4:15 pmNotre Dame-2 at Clayton-0 - Final
2-0
4:15 pmWestminster-0 at Villa Duchesne-9 - Final
9-0
4:15 pmRosati-Kain-4 at Parkway West-3 - Final
4-3
4:15 pmUniversity City-0 vs Ladue-4 at Ladue Middle School - Final
4-0
4:15 pmSummit-0 at Lafayette-5 - Final
5-0
4:15 pmMICDS-8 at Parkway South-1 - Final
8-1

Girls Cross Country
TimeEventScore
4:15 pmFleet Feet XC Kickoff

Girls Fall Golf
TimeEventScore
3:30 pmLutheran St. Charles-215 vs Fort Zumwalt East-212 at St. Peters GC - Final
212-215
3:30 pmEdwardsville 173, Highland 204, Triad 205, Alton 207
Results
3:30 pmFrancis Howell North-215 vs Incarnate Word-189 at Normandie - Final
189-215
3:30 pmBorgia-202 vs St. Dominic-177 at Golf Club of Wentzville - Final
177-202
3:30 pmWashington-197 vs Troy Buchanan-202 at Woods Fort - Final
197-202
3:30 pmFox-223 vs Northwest Cedar Hill-217 at Sugar Creek CC - Final
217-223
3:30 pmLindbergh vs Oakville at Quail Creek GC
3:30 pmFort Zumwalt West vs. Holt
3:30 pmNerinx Hall-170 vs Visitation-177 at Ruth Park - Final
170-177
3:30 pmFort Zumwalt South vs Francis Howell Central at TBD
3:30 pmAlthoff 180, Waterloo 195, Civic Memorial 201, Freeburg 219
Results
4:00 pmJohn Burroughs-155 vs Villa Duchesne-166 at Forest Hills - Final
155-166

Girls Tennis
TimeEventScore
3:30 pmTimberland at Liberty (Wentzville)
3:30 pmCollinsville at Belleville West
3:30 pmSt. Charles at Fort Zumwalt North
3:30 pmRitenour-0 at McCluer North-9 - Final
9-0
3:30 pmFort Zumwalt South-6 at St. Charles West-3 - Final
6-3
3:30 pmFrancis Howell North at Francis Howell Central
3:30 pmTroy Buchanan at Fort Zumwalt East
4:00 pmSt. Joseph's at MICDS
4:00 pmKirkwood at Nerinx Hall
4:00 pmWestminster at Parkway West
4:00 pmMetro-East Lutheran at Alton
4:00 pmMarquette at Ladue
4:00 pmCor Jesu-1 at Lafayette-8 - Final
8-1
4:00 pmSummit at Lindbergh
4:00 pmWebster Groves at Notre Dame
4:00 pmMetro-8 vs DuBourg-1 at Francis Park - Final
8-1
4:00 pmParkway North-0 at Incarnate Word-9 - Final
9-0
4:00 pmSt. Pius X at Potosi
4:15 pmLutheran South-1 at Villa Duchesne-8 - Final
8-1

Girls Volleyball
TimeEventScore
12:00 amSt. James-2 at Salem-0 - Final
2-0
5:00 amOrchard Farm-2 at Wright City-1 - Final
2-1
3:30 pmMetro-2 vs Valley Park-0 at Hancock - Final
2-0
3:30 pmPrincipia-2 at Hancock-1 - Final
2-1
4:30 pmBayless-2 vs Crossroads College Prep-1 at Hancock - Final
2-1
4:35 pmLift For Life-0 vs Maplewood-RH-2 at Hancock - Final
2-0
5:00 pmLindbergh-2 at Ursuline-1 - Final
2-1
5:00 pmHazelwood Central-2 at Pattonville-1 - Final
2-1
5:00 pmIncarnate Word-2 at Whitfield-0 - Final
2-0
5:15 pmNerinx Hall-2 at Visitation-0 - Final
2-0
5:15 pmRiverview Gardens-0 at McCluer South-Berkeley-1 - Final
1-0
5:15 pmLutheran St. Charles-2 at Duchesne-0 - Final
2-0
5:15 pmLadue-0 at John Burroughs-2 - Final
2-0
5:30 pmParkway West-0 at Lafayette-2 - Final
2-0
5:30 pmSummit-0 at Eureka-2 - Final
2-0
5:30 pmHancock Tournament - Consolation semifinals
Rivalry
5:30 pmMarquette-0 at Kirkwood-2 - Final
2-0
5:30 pmCrossroads College Prep-2 vs Valley Park-0 at Hancock - Final
2-0
5:30 pmNotre Dame-0 at Lutheran South-2 - Final
2-0
5:30 pmWarrenton-2 at Montgomery County-0 - Final
2-0
5:30 pmHazelwood West-0 at Parkway Central-2 - Final
2-0
5:45 pmMetro-East Lutheran-1 at Alton-2 - Final
2-1
5:45 pmParkway South-2 at Parkway North-0 - Final
2-0
6:00 pmFort Zumwalt North-2 at St. Charles West-0 - Final
2-0
6:15 pmFox-1 at Pacific-2 - Final
2-1
6:15 pmOakville-0 at Villa Duchesne-2 - Final
2-0
6:30 pmLift For Life-0 at Hancock-2 - Final
2-0

+