Monday - August 29, 2016
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Boys Fall Golf
TimeEventScore
3:30 pmEast St. Louis, Edwardsville at Alton
3:30 pmMascoutah, Waterloo at Highland
3:45 pmWesclin vs Columbia at Annbriar GC

Boys Soccer
TimeEventScore
12:00 am0
Results
12:00 amChristian Fellowship at TBD
Rivalry
4:00 pmUnion-1 vs Eureka-11 at Pacific - Final
11-1
4:00 pmCape Notre Dame-1 at St. Pius X-0 - Final
1-0
4:00 pmRoosevelt-0 vs Gateway Science Academy-10 at Hancock - Final
10-0
4:00 pmBarat-0 at McCluer-10 - Final
10-0
4:15 pmMaplewood-RH-3 at Orchard Farm-0 - Final
3-0
4:15 pmSt. Charles-0 at Hazelwood West-3 - Final
3-0
4:30 pmGillespie-2 vs Springfield Lutheran-1 at Carlinville - Final
2-1
4:30 pmCarlinville-8 vs Roxana-1 at Carlinville - Final
8-1
5:00 pmSt. Clair-2 at De Soto-3 - Final
3-2
5:00 pmWinfield-7 at Elsberry-1 - Final
7-1
5:00 pmSpringfield Southeast-1 vs Jerseyville-3 at Carlinville - Final
3-1
5:00 pmBattle-2 at Troy Buchanan-1 - Final
2-1
5:45 pmValmeyer-5 vs Lift For Life-2 at Hancock - Final
5-2
5:45 pmRolla-1 vs Liberty (Wentzville)-2 at Pacific - Final
2-1
6:00 pmParkway South-1 at SLUH-3 - Final
3-1
6:00 pmLutheran North-1 at Trinity-3 - Final
3-1
7:00 pmLincolnwood-2 vs Hillsboro, Illinois-1 at Carlinville - Final
2-1
7:00 pmAffton-1 at Northwest Cedar Hill-7 - Final
7-1
7:30 pmCleveland-0 at Hancock-10 - Final
10-0
7:30 pmWarrenton-4 vs Windsor (Imperial)-6 at Pacific - Final
6-4

Boys Swimming
TimeEventScore
3:30 pmFrancis Howell North vs Fort Zumwalt South at Rec-Plex

Fall Softball
TimeEventScore
4:00 pmSt. Charles-20 at McCluer-3 - Final
20-3
4:00 pmPattonville-13 at McCluer North-0 - Final
13-0
4:00 pmRitenour-15 at Hazelwood Central-3 - Final
15-3
4:15 pmValley Park-0 at Jefferson-11 - Final
11-0
4:15 pmWebster Groves-6 at Parkway North-3 - Final
6-3
4:15 pmOakville-1 at Seckman-11 - Final
11-1
4:15 pmTimberland-7 at Liberty (Wentzville)-4 - Final
7-4
4:15 pmEureka-10 at Lafayette-3 - Final
10-3
4:15 pmParkway South-11 at Northwest Cedar Hill-0 - Final
11-0
4:15 pmSummit-13 at Parkway West-1 - Final
13-1
4:15 pmHolt-3 at Fort Zumwalt West-4 - Final
4-3
4:15 pmKennedy-14 at Trinity-1 - Final
14-1
4:15 pmOrchard Farm-0 at Fort Zumwalt East-10 - Final
10-0
4:15 pmMarquette-7 at Fox-3 - Final
7-3
4:15 pmTroy Buchanan-16 at Francis Howell North-4 - Final
16-4
4:15 pmHazelwood West-9 at Parkway Central-3 - Final
9-3
4:15 pmNotre Dame-11 at Rosati-Kain-0 - Final
11-0
4:15 pmMehlville-16 at Lindbergh-1 - Final
16-1
4:15 pmBrentwood-13 at Cleveland-9 - Final
13-9
4:15 pmWestminster-16 at St. Charles West-5 - Final
16-5
4:30 pmLutheran South-28 at Lutheran North-0 - Final
28-0
4:30 pmDuchesne-0 at St. Dominic-10 - Final
10-0
4:30 pmBourbon-6 at Hermann-21 - Final
21-6
4:30 pmCape Notre Dame-0 at Warrenton-3 - Final
3-0
4:30 pmDe Soto-6 at North County-3 - Final
6-3
4:30 pmDuBourg-13 at Lutheran St. Charles-2 - Final
13-2
4:30 pmBorgia-1 at Pacific-8 - Final
8-1

Field Hockey
TimeEventScore
4:00 pmJohn Burroughs-0 at Nerinx Hall-1 - Final
1-0
4:00 pmUrsuline-0 at St. Joseph's-10 - Final
10-0
4:15 pmVilla Duchesne-3 at Kirkwood-2 - Final
3-2
4:15 pmMICDS-3 at Ladue-0 - Final
3-0
5:00 pmClayton-2 at Brentwood-0 - Final
2-0
5:45 pmCor Jesu-1 at Lafayette-0 - Final
1-0

Girls Fall Golf
TimeEventScore
3:15 pmParkway West-209 vs Parkway Central-204 at Ballwin GC - Final
204-209
3:15 pmWebster Groves-202 vs Parkway North-202 at The Quarry at Crystal Springs
3:30 pmFort Zumwalt East-233 vs Fort Zumwalt North-204 at St. Peters GC
3:30 pmOakville-231 vs Eureka-213 at Pevely Farms - Final
213-231
3:30 pmMehlville-222 vs Fox-211 at Pomme Creek GC - Final
211-222
3:30 pmWashington vs Fort Zumwalt South at The Falls
3:30 pmDuchesne-254 vs McCluer North-240 at Florissant Golf Club - Final
240-254
3:30 pmFrancis Howell Central-187 vs Holt-202 at TBD - Final
187-202
3:30 pmFrancis Howell Central-187 vs Holt-202 at Golf Club of Wentzville
3:45 pmParkway South-207 vs Lafayette-166 at Ballwin GC - Final
166-207
4:00 pmBorgia-212 vs Notre Dame-241 at Quail Creek GC

Girls Tennis
TimeEventScore
3:30 pmLiberty (Wentzville) at Fort Zumwalt South
3:30 pmSt. Charles at Holt
3:30 pmFort Zumwalt East at Francis Howell North
3:30 pmNorth Tech at McCluer
3:30 pmTroy Buchanan at Francis Howell Central
3:30 pmMcCluer North at University City
3:30 pmFort Zumwalt North at Fort Zumwalt West
3:30 pmTimberland at Francis Howell
4:00 pmUrsuline at Mehlville
4:00 pmIncarnate Word-4 at Villa Duchesne-5 - Final
5-4
4:00 pmCor Jesu-0 at St. Joseph's-9 - Final
9-0
4:00 pmEureka at Kirkwood
4:00 pmParkway North at Lindbergh
4:00 pmRoxana vs Alton Marquette at Lewis & Clark CC
4:00 pm0
4:00 pmCleveland vs Gateway STEM at Sublette Park
4:00 pmCrossroads College Prep at St. Pius X
4:15 pmRoosevelt-0 vs Miller Career-1 at Fairground Park - Final
1-0
4:15 pmWebster Groves at Oakville
4:30 pmSummit at Nerinx Hall

Girls Volleyball
TimeEventScore
7:00 amJefferson-1 at Valle Catholic-2 - Final
2-1
4:00 pmPinckneyville-0 vs Columbia-2 at New Athens - Final
2-0
4:30 pmOkawville-0 at New Athens-2 - Final
2-0
5:00 pmSteeleville-2 vs First Baptist Academy-0 at Marissa - Final
2-0
5:00 pmBrentwood at Gateway Science Academy
Rivalry
5:00 pmMetro-2 at Jennings-0 - Final
2-0
5:00 pmWarrenton-2 at St. Clair-1 - Final
2-1
5:00 pmHolt-2 at Winfield-0 - Final
2-0
5:15 pmMcCluer-0 at Trinity-2 - Final
2-0
5:15 pmFrancis Howell Central-0 at St. Dominic-2 - Final
2-0
5:30 pmFrancis Howell North-2 at Parkway South-0 - Final
2-0
5:30 pmRed Bud-0 vs Gibault-2 at Marissa - Final
2-0
5:30 pmParkway Central-2 at Kirkwood-1 - Final
2-1
5:30 pmChamois-0 at New Haven-2 - Final
2-0
5:30 pmLindbergh-2 at Webster Groves-0 - Final
2-0
5:30 pmNerinx Hall-2 at Parkway West-0 - Final
2-0
6:00 pmMehlville-0 at Cor Jesu-2 - Final
2-0
6:00 pmDupo-0 vs Wesclin-2 at New Athens - Final
2-0
6:00 pmMulberry Grove-0 at Father McGivney-2 - Final
2-0
6:00 pmTolton Catholic-2 at Fulton-0 - Final
2-0
6:00 pmLutheran St. Charles at Principia
Rivalry
6:15 pmUrsuline-0 at Villa Duchesne-2 - Final
2-0
6:30 pmBayless-1 at Notre Dame-2 - Final
2-1
6:30 pmGibault-2 vs Lovejoy-1 at Marissa - Final
2-1
7:00 pmRed Bud-2 vs Trico-1 at Marissa - Final
2-1
7:00 pmCrystal City-0 at Kingston-2 - Final
2-0
7:00 pmDupo-2 vs Okawville-0 at New Athens - Final
2-0
7:00 pmFarmington at Dexter
Rivalry
7:30 pmRock Bridge-1 at Fort Zumwalt South-2 - Final
2-1
7:30 pmHerculaneum at St. Paul
Rivalry