Tuesday - August 30, 2016
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Boys Cross Country
TimeEventScore
4:00 pmKickoff Meet
4:45 pmCarlinville Early
Results

Boys Fall Golf
TimeEventScore
1:00 pmNormal University Tournament
4:00 pmHamilton County-164 vs Nashville-171 at Nashville GC - Final
164-171
4:00 pmBreese Central vs Marissa at TBD
4:00 pmCivic Memorial, Staunton, Roxana at Greenville

Boys Soccer
TimeEventScore
4:00 pmNorth Tech-1 at Crossroads College Prep-2 - Final
2-1
4:00 pmFestus-1 at Valley Park-2 - Final
2-1
4:15 pmKirkwood-6 at McCluer North-0 - Final
6-0
4:30 pmBorgia-0 at Oakville-9 - Final
9-0
4:30 pmChrist Our Rock-2 at Metro-East Lutheran-9 - Final
9-2
4:30 pmFather McGivney-6 at Wesclin-5 - Final
6-5
4:30 pmEagle Ridge Christian at Chr. Ac. of Greater St. Louis
Rivalry
4:30 pmCarbondale-3 at Mount Vernon, Illinois-1 - Final
3-1
4:30 pmMurphysboro-0 at Breese Central-7 - Final
7-0
4:30 pmCarlyle-0 at Columbia-12 - Final
12-0
5:00 pmSt. Paul Lutheran-0 at Sullivan-5 - Final
5-0
5:00 pmNorth County-0 at Perryville-1 - Final
1-0
5:00 pmSt. Clair-0 at Fatima-5 - Final
5-0
5:00 pmPacific-1 vs Seckman-6 at Pacific - Final
6-1
5:15 pmStaunton-1 at Civic Memorial-6 - Final
6-1
5:30 pmO'Fallon-1 at Triad-2 - Final
2-1
5:30 pmFreeburg-1 at Althoff-2 - Final
2-1
6:00 pmHazelwood Central-2 at Fort Zumwalt North-4 - Final
4-2
6:00 pmGibault-0 at SLUH-3 - Final
3-0
6:00 pmParkway Central-2 at Summit-3 - Final
3-2
6:00 pmFrancis Howell Central-0 at Lafayette-2 - Final
2-0
6:00 pmPattonville-0 at Marquette-1 - Final
1-0
6:30 pmFort Zumwalt East-0 at Priory-6 - Final
6-0
6:30 pmBelleville East-0 at Edwardsville-4 - Final
4-0
6:30 pmFarmington-4 at Cape Girardeau Central-0 - Final
4-0
6:30 pmCollinsville-2 at Belleville West-0 - Final
2-0
7:00 pmFrancis Howell-2 at Fort Zumwalt South-1 - Final
2-1

Boys Swimming
TimeEventScore
3:30 pmFrancis Howell North, Timberland at Fort Zumwalt West
4:00 pmVianney at Cape Girardeau Central
4:00 pmSummit at Lindbergh
4:00 pmFrancis Howell Central-100 at John Burroughs-80 - Final
100-80
4:00 pmFort Zumwalt North, Liberty at Pattonville
4:15 pmFort Zumwalt East vs Clayton at Center of Clayton
4:15 pmMehlville at Webster Groves
4:30 pmParkway Central at Parkway North
4:30 pmEureka at Kirkwood
4:30 pmCBC at Oakville

Fall Softball
TimeEventScore
4:00 pmHazelwood Central at McCluer
Rivalry
4:30 pmPark Hills Central-5 at Farmington-0 - Final
5-0
4:30 pmJefferson-7 at Windsor (Imperial)-1 - Final
7-1
5:00 pmWright City-3 at North Callaway-9 - Final
9-3

Field Hockey
TimeEventScore
4:15 pmBarat at Parkway West
Rivalry
4:15 pmEureka at Webster Groves
Rivalry
5:00 pmAlton Marquette at Notre Dame
Rivalry

Girls Cross Country
TimeEventScore
4:00 pmKickoff Meet
4:15 pmCarlinville Early

Girls Fall Golf
TimeEventScore
12:00 amIncarnate Word vs Lutheran South at Quail Creek GC
7:30 amSummit Invitational
Results
8:30 amWashington Invitational
3:00 pmIncarnate Word vs MICDS at Quail Creek GC
3:30 pmLadue vs Webster Groves at Sunset Hills Golf Course
3:30 pmMehlville vs Lindbergh at Sunset Hills Golf Course
3:30 pmFort Zumwalt West vs. Timberland
3:30 pmTriad vs Waterloo at Acorns Golf Links
4:00 pmPana 210, Greenville 213, Staunton 229, Roxana 232
Results
4:00 pmTrico 193, Chester 201, Red Bud 209, Marissa 211, Woodlawn -
Results

Girls Tennis
TimeEventScore
3:30 pmBarat at St. Charles
3:30 pmFrancis Howell at Francis Howell North
4:00 pmSummit at Parkway North
4:00 pmKirkwood at Pattonville
4:00 pmWebster Groves vs Ritenour at Woodson Park
4:00 pmAlthoff at Waterloo
4:00 pmIncarnate Word vs Whitfield at Cadet Park
4:00 pmMehlville at DuBourg
4:00 pmTriad at Granite City
4:00 pmRiverview Gardens at Hazelwood East
4:00 pmClayton at Ladue
4:00 pmOakville at Cape Girardeau Central
4:00 pmRoosevelt at McCluer South-Berkeley
4:00 pmAlton at Jerseyville
4:00 pmCollinsville at Mascoutah
4:00 pm0
4:00 pmPotosi at Farmington
4:15 pmEureka at Marquette
4:15 pmParkway Central at Parkway West
4:15 pmGibault at Highland

Girls Volleyball
TimeEventScore
5:00 amBelle-0 at Owensville-2 - Final
2-0
4:00 pmCrossroads College Prep-2 at Barat-0 - Final
2-0
4:00 pmRed Bud-1 vs Mascoutah-2 at Marissa - Final
2-1
4:00 pmGateway Science Academy-0 vs Hancock-2 at Tiger Dome - Final
2-0
4:30 pmEast St. Louis-0 vs Pinckneyville-2 at New Athens - Final
2-0
4:30 pmFirst Baptist Academy-0 at Marissa-2 - Final
2-0
5:00 pmWinfield-2 at St. Charles-0 - Final
2-0
5:00 pmCentralia (Mo.)-1 at Wright City-2 - Final
2-1
5:00 pmTriad-0 at Mater Dei-2 - Final
2-0
5:00 pmWaynesville-2 at Sullivan-1 - Final
2-1
5:00 pmFort Zumwalt East-1 at Fort Zumwalt West-2 - Final
2-1
5:00 pmTimberland-2 at Liberty (Wentzville)-0 - Final
2-0
5:00 pmValley Park-2 at Cleveland-0 - Final
2-0
5:00 pmHannibal-1 at Troy Buchanan-2 - Final
2-1
5:00 pmStaunton at Vandalia
Rivalry
5:00 pmParkway North-0 at Whitfield-2 - Final
2-0
5:00 pmNew Haven-0 at Blair Oaks-2 - Final
2-0
5:03 pmColumbia-2 vs Lebanon, Illinois-0 at New Athens - Final
2-0
5:15 pmSt. Charles West-0 at Orchard Farm-2 - Final
2-0
5:15 pmPrincipia-0 at MICDS-2 - Final
2-0
5:15 pmMcCluer North-2 at Hazelwood East-0 - Final
2-0
5:15 pmBorgia-2 at Rosati-Kain-0 - Final
2-0
5:15 pmO'Fallon Christian-2 at Trinity-1 - Final
2-1
5:15 pmBreese Central-0 at Althoff-2 - Final
2-0
5:15 pmRoosevelt-0 at McCluer South-Berkeley-2 - Final
2-0
5:15 pmCardinal Ritter-0 at DuBourg-2 - Final
2-0
5:30 pmFrancis Howell North-2 at Pattonville-0 - Final
2-0
5:30 pmIncarnate Word-0 at Webster Groves-2 - Final
2-0
5:30 pmVilla Duchesne-2 at Westminster-0 - Final
2-0
5:30 pmChester-2 vs Steeleville-0 at Marissa - Final
2-0
5:30 pmRolla-2 at St. James-0 - Final
2-0
5:30 pmHermann-2 at Tolton Catholic-0 - Final
2-0
5:30 pmLutheran South-2 at John Burroughs-0 - Final
2-0
5:30 pmHazelwood West-2 at Riverview Gardens-0 - Final
2-0
5:30 pmHazelwood Central-2 at McCluer-0 - Final
2-0
5:35 pmCollinsville-0 at Freeburg-2 - Final
2-0
5:45 pmFort Zumwalt South-0 at Alton-2 - Final
2-0
5:45 pmKirkwood-1 at Oakville-2 - Final
2-1
6:00 pmMetro-East Lutheran-2 at Father McGivney-0 - Final
2-0
6:00 pmLindbergh-0 at Francis Howell-2 - Final
2-0
6:00 pmPiasa Southwestern at Pana
Rivalry
6:00 pmCrystal City-0 at Fox-2 - Final
2-0
6:00 pmRoxana-0 at Hillsboro, Illinois-2 - Final
2-0
6:00 pmLebanon, Illinois-1 vs Pinckneyville-2 at New Athens - Final
2-1
6:00 pmGrandview-2 at Valley Caledonia-0 - Final
2-0
6:00 pmSpringfield Calvary-0 at Mount Olive-2 - Final
2-0
6:15 pmHardin Calhoun at Pittsfield
Rivalry
6:15 pmKennedy-0 at Lutheran St. Charles-2 - Final
2-0
6:15 pmEureka-2 at Pacific-0 - Final
2-0
6:15 pmSalem, Illinois-0 at Carlyle-2 - Final
2-0
6:30 pmChester-2 vs First Baptist Academy-0 at Marissa - Final
2-0
6:30 pmSt. Dominic-2 at Notre Dame-0 - Final
2-0
6:30 pmNorth County-0 at Windsor (Imperial)-2 - Final
2-0
6:30 pmColumbia-2 vs East St. Louis-0 at New Athens - Final
2-0
7:00 pmFestus-0 at Valle Catholic-2 - Final
2-0
7:00 pmJerseyville-1 at Carrollton-2 - Final
2-1
7:00 pmMadison, Illinois at Cahokia
Rivalry
7:00 pmFredericktown-0 at Perryville-2 - Final
2-0
7:00 pmMehlville-0 at Union-2 - Final
2-0
7:00 pmProvidence Christian at Chr. Ac. of Greater St. Louis
Rivalry
7:00 pmPark Hills Central-0 at De Soto-2 - Final
2-0
7:00 pmFarmington-2 at Hillsboro-0 - Final
2-0
7:00 pmLitchfield-0 at Alton Marquette-2 - Final
2-0
7:00 pmGreenville-1 at Carlinville-2 - Final
2-1
7:30 pmSteeleville-2 at Marissa-0 - Final
2-0