Wednesday - August 31, 2016
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Boys Cross Country
TimeEventScore
4:00 pmColumbia Relay
4:00 pmMurphysboro Invitational
4:30 pmSt. Vincent Meet

Boys Fall Golf
TimeEventScore
3:30 pmAlton vs Belleville East at Clinton Hill GC
4:00 pmEdwardsville, Highland, Triad, Granite City
Results

Boys Soccer
TimeEventScore
4:00 pmCrossroads College Prep-0 at Bayless-10 - Final
10-0
4:00 pmSoldan-4 vs Metro-2 at Gateway Middle School - Final
4-2
4:00 pmLift For Life-5 vs Cleveland-1 at Hancock - Final
5-1
4:00 pmWarrenton-3 at Pacific-4 - Final
4-3
4:30 pmRoxana vs Springfield Lutheran at Carlinville
Rivalry
4:30 pmWashington-2 at Fort Zumwalt West-7 - Final
7-2
4:30 pmWinfield-5 at Festus-1 - Final
5-1
4:30 pmSalem, Illinois-2 at Carlyle-0 - Final
2-0
5:00 pmElsberry-0 at St. Charles-7 - Final
7-0
5:00 pmAthens-0 vs Father McGivney-3 at Carlinville - Final
3-0
5:45 pmRolla-2 at Union-0 - Final
2-0
5:45 pmRoosevelt-1 vs Valmeyer-5 at Hancock - Final
5-1
5:45 pmLiberty (Wentzville)-0 vs Eureka-1 at Pacific - Final
1-0
6:00 pmGillespie-0 at Carlinville-6 - Final
6-0
6:00 pmKirkwood-0 at Vianney-3 - Final
3-0
6:00 pmParkway North-2 at Parkway Central-5 - Final
5-2
6:00 pmFox-0 at Lindbergh-5 - Final
5-0
6:00 pmDuchesne-3 at St. Charles West-2 - Final
3-2
6:00 pmDuBourg-2 at Affton-1 - Final
2-1
6:30 pmAlton Marquette-1 at Gibault-3 - Final
3-1
6:30 pmHolt-2 at St. Dominic-0 - Final
2-0
6:30 pmSt. Louis United-0 at Sullivan-3 - Final
3-0
6:45 pmRitenour-1 at Fort Zumwalt North-2 - Final
2-1
7:00 pmBelleville East-0 at Mehlville-2 - Final
2-0
7:00 pmWood River-2 vs Litchfield-0 at Carlinville - Final
2-0
7:30 pmSeckman-6 vs Windsor (Imperial)-0 at Pacific - Final
6-0
7:30 pmGateway Science Academy-3 at Hancock-3 - Final
3-3

Boys Swimming
TimeEventScore
4:00 pmCBC-65 vs SLUH-118 at Forest Park CC - Final
118-65
4:00 pmLutheran St. Charles-0 at Westminster-0 - Final
0-0
4:30 pmParkway West at Lafayette
5:30 pmRitenour at Westminster

Fall Softball
TimeEventScore
4:00 pmMehlville-11 at Hancock-0 - Final
11-0
4:00 pmIncarnate Word-6 at McCluer North-4 - Final
6-4
4:00 pmLutheran North-5 at McCluer-10 - Final
10-5
4:15 pmFort Zumwalt South-5 at Holt-6 - Final
6-5
4:15 pmLafayette-2 at Francis Howell-6 - Final
6-2
4:15 pmFort Zumwalt West-1 at Seckman-11 - Final
11-1
4:15 pmNorthwest Cedar Hill-12 at Kirkwood-3 - Final
12-3
4:15 pmJennings-4 vs Clayton-26 at Shaw Park - Final
26-4
4:15 pmO'Fallon Christian-11 at DuBourg-12 - Final
12-11
4:15 pmSt. Joseph's-1 at Oakville-11 - Final
11-1
4:15 pmWebster Groves-12 at Parkway Central-5 - Final
12-5
4:15 pmSt. Pius X-17 at Valley Park-14 - Final
17-14
4:15 pmFort Zumwalt North-7 at Francis Howell Central-8 - Final
8-7
4:15 pmFort Zumwalt East-5 at Liberty (Wentzville)-6 - Final
6-5
4:15 pmSt. Charles West-4 at Francis Howell North-11 - Final
11-4
4:15 pmParkway North-0 at Marquette-10 - Final
10-0
4:30 pmHillsboro-16 at Farmington-0 - Final
16-0
4:30 pmAffton-1 at Cape Notre Dame-11 - Final
11-1
4:30 pmHerculaneum at North County
Rivalry
5:00 pmNorth Callaway-3 at Rock Bridge-5 - Final
5-3
6:00 pmSullivan-7 at Windsor (Imperial)-13 - Final
13-7

Field Hockey
TimeEventScore
4:00 pmBarat-0 at Cor Jesu-7 - Final
7-0
4:15 pmVisitation-1 at Edwardsville-0 - Final
1-0
4:15 pmLafayette-5 at Parkway South-1 - Final
5-1
4:15 pmUrsuline-0 at Whitfield-4 - Final
4-0
4:15 pmLadue-9 at Clayton-0 - Final
9-0
4:15 pmWestminster-0 at Oakville-4 - Final
4-0

Girls Cross Country
TimeEventScore
4:00 pmWebster Groves Invitational
4:00 pmColumbia Relays
4:00 pmMurphysboro Invitational

Girls Fall Golf
TimeEventScore
8:30 amHelias Tournament
3:30 pmSt. Joseph's-141 vs Villa Duchesne-188 at Forest Hills - Final
141-188
3:30 pmRitenour-284 vs Parkway Central-193 at Four Seasons CC - Final
193-284
3:30 pmUrsuline-239 vs Cor Jesu-240 at Quail Creek GC - Final
239-240
3:30 pmOakville-211 vs Fox-191 at Pomme Creek GC - Final
191-211
3:30 pmCollinsville vs. Civic Memorial vs. Highland
Results
3:30 pmFreeburg vs. Marissa vs. Waterloo
Results
3:30 pmBelleville East-169 vs Belleville West-201 at Triple Lakes - Final
169-201
3:30 pmColumbia vs. Alton vs. Althoff
Results
3:30 pmLindbergh vs Eureka at Aberdeen GC
3:30 pmNorthwest Cedar Hill vs Mehlville at Columbia Bridges
4:00 pmLutheran St. Charles-254 vs St. Dominic-172 at Golf Club of Wentzville - Final
172-254
4:00 pmGranite City-258 vs O'Fallon-162 at Tamarack - Final
162-258

Girls Tennis
TimeEventScore
4:00 amLafayette-8 at Parkway West-1 - Final
8-1
1:30 pmRock Bridge vs Rock Bridge Tourn. at Rock Bridge
3:30 pmFrancis Howell Central at Timberland
3:30 pmDuBourg at Fulton School at St. Albans
3:30 pmHazelwood West at Duchesne
3:30 pmFort Zumwalt West-4 at Fort Zumwalt South-5 - Final
5-4
3:30 pmHolt at St. Charles West
3:30 pmFrancis Howell North at Troy Buchanan
3:30 pmFrancis Howell-9 at Fort Zumwalt East-0 - Final
9-0
3:30 pmLiberty (Wentzville) at Fort Zumwalt North
4:00 pm0
4:00 pmMcKinley vs Gateway STEM at Sublette Park
4:00 pmKirkwood-1 at Marquette-8 - Final
8-1
4:00 pmCrossroads College Prep-0 at Notre Dame-9 - Final
9-0
4:00 pmMiller Career-0 vs Metro-6 at Fairground Park - Final
6-0
4:00 pmClayton-0 at St. Joseph's-9 - Final
9-0
4:00 pmAlton at Althoff
4:00 pmMetro-East Lutheran at Jerseyville
4:00 pmSikeston at Farmington
4:00 pmBelleville East at Gibault

Girls Volleyball
TimeEventScore
5:30 amChester-2 at Marissa-0 - Final
2-0
4:00 pmGateway Science Academy-0 at North Tech-2 - Final
2-0
4:00 pmHazelwood East-2 at Normandy-0 - Final
2-0
4:30 pmTrico-2 vs Lovejoy-0 at Marissa - Final
2-0
4:30 pmWesclin-1 at New Athens-2 - Final
2-1
5:00 pmMICDS-0 at St. Charles-2 - Final
2-0
5:00 pmWestminster-0 at Ursuline-2 - Final
2-0
5:00 pmWarrenton-0 at Fort Zumwalt North-2 - Final
2-0
5:15 pmDuchesne-0 at St. Dominic-2 - Final
2-0
5:15 pmClayton-0 at Bayless-2 - Final
2-0
5:15 pmMaplewood-RH-0 at John Burroughs-2 - Final
2-0
5:30 pmEureka-2 at Marquette-0 - Final
2-0
5:30 pmSummit-0 at Northwest Cedar Hill-2 - Final
2-0
5:30 pmEast St. Louis-2 vs Lebanon, Illinois-0 at New Athens - Final
2-0
6:00 pmFrancis Howell Central-2 at Oakville-0 - Final
2-0
6:00 pmPacific-1 at Washington-2 - Final
2-1
6:30 pmGibault-2 vs Trico-1 at Marissa - Final
2-1
6:30 pmWesclin-2 vs Okawville-0 at New Athens - Final
2-0
7:00 pmWindsor (Imperial)-2 at Ste. Genevieve-0 - Final
2-0
7:00 pmPerryville at Farmington
Rivalry
7:00 pmCivic Memorial-2 at Alton Marquette-0 - Final
2-0
7:30 pmLovejoy-0 vs Red Bud-2 at Marissa - Final
2-0
7:30 pmDupo-0 at New Athens-2 - Final
2-0