Monday - August 28, 2017
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Boys Fall Golf
TimeEventScore
3:30 pmHighland, Mascoutah, Waterloo
3:30 pmAlthoff vs Gibault at Acorns Golf Links
4:00 pmQuad match
Results
4:00 pmEast St. Louis, Edwardsville at Alton

Boys Soccer
TimeEventScore
12:00 amWood River-3 vs Litchfield-0 at Carlinville - Final
3-0
4:00 amMcCluer-2 vs St. Louis United-0 at Barat - Final
2-0
4:00 pmSoldan-10 vs Carnahan-0 at Sumner - Final
10-0
4:00 pmGateway STEM-10 vs Cleveland-0 at Gateway STEM - Final
10-0
4:00 pmUnion-0 vs Eureka-10 at Pacific - Final
10-0
4:00 pmSt. Pius X-2 at Cape Notre Dame-3 - Final
3-2
4:00 pmLift For Life-0 at Hancock-8 - Final
8-0
4:15 pmBreese Central-1 at Mascoutah-2 - Final
2-1
4:15 pmElsberry-4 at Winfield-5 - Final
5-4
4:15 pmTrinity-5 at Lutheran North-0 - Final
5-0
4:15 pmRoosevelt-1 vs Metro-2 at Gateway STEM - Final
2-1
5:00 pmTroy Buchanan-2 at Battle-1 - Final
2-1
5:00 pmJerseyville-6 vs Springfield Southeast-3 at Carlinville - Final
6-3
5:45 pmWaterloo-7 at Civic Memorial-1 - Final
7-1
5:45 pmRolla-5 vs Windsor (Imperial)-0 at Pacific - Final
5-0
5:45 pmValmeyer-2 vs Gateway Science Academy-12 at Heine Meine - Final
12-2
6:00 pmGillespie-0 at Carlinville-7 - Final
7-0
6:00 pmHazelwood West-3 at St. Charles-0 - Final
3-0
6:00 pmSLUH-2 at Parkway South-1 - Final
2-1
7:00 pmNorthwest Cedar Hill-2 at Affton-1 - Final
2-1
7:00 pmAthens-0 vs Father McGivney-2 at Carlinville - Final
2-0
7:30 pmWarrenton-0 vs Seckman-5 at Pacific - Final
5-0

Fall Softball
TimeEventScore
3:45 pmPacific-0 at Borgia-3 - Final
3-0
4:00 pmHazelwood East-2 vs Metro-18 at Jim Edmonds Cardinal Care Fiel - Final
18-2
4:00 pmHazelwood Central-4 at Ritenour-15 - Final
15-4
4:15 pmLafayette-12 at Eureka-16 - Final
16-12
4:15 pmRosati-Kain-5 at Notre Dame-10 - Final
10-5
4:15 pmParkway West-13 at Summit-0 - Final
13-0
4:15 pmFort Zumwalt West-2 at Holt-5 - Final
5-2
4:15 pmFox-0 at Marquette-15 - Final
15-0
4:15 pmSeckman-1 at Oakville-2 - Final
2-1
4:15 pmLindbergh-15 at Mehlville-6 - Final
15-6
4:15 pmParkway North-1 at Webster Groves-3 - Final
3-1
4:15 pmTrinity-0 at Orchard Farm-15 - Final
15-0
4:15 pmFrancis Howell North-3 at Troy Buchanan-15 - Final
15-3
4:15 pmJefferson-15 at Valley Park-7 - Final
15-7
4:30 pmUnion-15 at Rolla-0 - Final
15-0
4:30 pmHermann-14 at Bourbon-8 - Final
14-8
4:30 pmNorth County-6 at De Soto-7 - Final
7-6
4:30 pmPrincipia-5 vs Hancock-20 at Heine Meine - Final
20-5
4:30 pmCuba-14 at New Haven-0 - Final
14-0
4:30 pmSt. Clair-5 at Wright City-10 - Final
10-5
4:30 pmPerryville-15 at East Prairie-0 - Final
15-0
4:30 pmLutheran St. Charles-2 at DuBourg-12 - Final
12-2
4:30 pmWarrenton-7 at Cape Notre Dame-8 - Final
8-7
5:00 pmOwensville-17 at Belle-5 - Final
17-5
5:00 pmSt. Joseph's-3 at Helias-18 - Final
18-3
5:00 pmSouth Callaway-5 at North Callaway-20 - Final
20-5

Field Hockey
TimeEventScore
4:00 pmBarat-0 at Clayton-1 - Final
1-0
4:00 pmKirkwood-0 at Villa Duchesne-5 - Final
5-0
4:00 pmLadue-0 at MICDS-6 - Final
6-0
4:00 pmNerinx Hall-4 at John Burroughs-3 - Final
4-3
4:15 pmEdwardsville-5 at Alton Marquette-0 - Final
5-0
4:15 pmSummit-3 at Pattonville-1 - Final
3-1
4:15 pmLafayette-3 at Cor Jesu-3 - Final
3-3

Girls Fall Golf
TimeEventScore
9:00 amNotre Dame de Sion Tournament
3:00 pmFort Zumwalt East at Fort Zumwalt North
3:00 pmParkway West vs Ritenour at Ballwin GC
3:30 pmMcCluer North-83 vs Duchesne-70 at Eagle Springs - Final
70-83
3:30 pmLadue vs Parkway South at Crescent Farms
3:30 pmHolt-210 at Francis Howell Central-225 - Final
210-225
3:30 pmCollinsville vs Edwardsville at Oak Brook Golf Club
3:30 pmTroy Buchanan-227 vs Fort Zumwalt West-192 at Falls Golf Club - Final
192-227
3:30 pmBelleville West-196 vs Belleville East-188 at Clinton Hill GC - Final
188-196
3:30 pmParkway Central-175 vs Eureka-176 at TBD - Final
175-176
3:30 pmLafayette-156 vs Mehlville-195 at Columbia GC - Final
156-195
3:30 pmFox-190 vs Oakville-201 at Quail Creek GC - Final
190-201
4:00 pmVisitation-188 vs Nerinx Hall-177 at Quail Creek GC - Final
177-188
4:00 pmJohn Burroughs-189 vs MICDS-178 at St. Louis CC - Final
178-189
4:00 pmFreeburg vs Mascoutah at The Hills Golf Club at McKendr

Girls Tennis
TimeEventScore
3:30 pmFort Zumwalt South at Liberty (Wentzville)
3:30 pmFort Zumwalt West at Fort Zumwalt North
3:30 pmUniversity City-0 at McCluer North-5 - Final
5-0
3:30 pmFrancis Howell at Timberland
3:30 pmMcCluer at North Tech
3:30 pmFrancis Howell Central at Troy Buchanan
3:30 pmFrancis Howell North at Fort Zumwalt East
4:00 pmDuchesne vs Whitfield at Cadet Park
4:00 pmAlton Marquette at Roxana
4:00 pmKirkwood at Eureka
4:00 pmMcKinley vs Metro at Sumner
4:00 pmCor Jesu at St. Joseph's
4:00 pmWindsor (Imperial) at Fulton School at St. Albans
4:00 pmSt. Pius X at Crossroads College Prep
4:00 pmLutheran North-0 at DuBourg-9 - Final
9-0
4:00 pmMiller Career-0 vs Metro-9 at Fairground Park - Final
9-0
4:15 pmMarquette at Oakville
4:30 pmMehlville-4 vs Ursuline-5 at Chaminade - Final
5-4
4:30 pmSummit-4 vs Nerinx Hall-5 at Webster Groves Tennis Center - Final
5-4

Girls Volleyball
TimeEventScore
4:30 pmColumbia-2 vs Trico-0 at New Athens - Final
2-0
4:30 pmLebanon, Illinois-1 vs Chester-2 at Marissa - Final
2-1
4:30 pmEast St. Louis at Marissa
Rivalry
5:00 pmSt. Clair-0 at Warrenton-2 - Final
2-0
5:00 pmCor Jesu-2 at Mehlville-0 - Final
2-0
5:00 pmJennings-0 at Metro-2 - Final
2-0
5:00 pmVilla Duchesne-0 at Ursuline-0 - Final
0-0
5:00 pmBayless-0 at Notre Dame-2 - Final
2-0
5:00 pmWinfield-1 at Holt-2 - Final
2-1
5:00 pmCrossroads College Prep-0 at DuBourg-2 - Final
2-0
5:15 pmTrinity-2 at McCluer-0 - Final
2-0
5:30 pmValle Catholic-2 at Jefferson-1 - Final
2-1
5:30 pmChester-2 vs Okawville-0 at Marissa - Final
2-0
5:30 pmHazelwood West-0 at Ritenour-2 - Final
2-0
5:30 pmKingston-2 at Crystal City-0 - Final
2-0
5:30 pmWebster Groves-2 at Lindbergh-0 - Final
2-0
5:30 pmKirkwood-2 at Parkway Central-1 - Final
2-1
5:30 pmLovejoy-0 vs Red Bud-2 at New Athens - Final
2-0
5:30 pmUniversity City-0 at Hazelwood East-2 - Final
2-0
5:30 pmSt. Joseph's-2 at Lafayette-0 - Final
2-0
5:30 pmParkway South-0 at Francis Howell North-2 - Final
2-0
5:30 pmParkway West-0 at Nerinx Hall-2 - Final
2-0
6:00 pmNew Haven-2 at Chamois-0 - Final
2-0
6:00 pmFort Zumwalt South-0 at Rock Bridge-0 - Final
0-0
6:00 pmFather McGivney-2 at Mulberry Grove-0 - Final
2-0
6:00 pmSt. Dominic-2 at Francis Howell Central-0 - Final
2-0
6:15 pmDupo-2 at Christ Our Savior Lutheran-0 - Final
2-0
6:30 pmGibault-2 vs Madison, Illinois-0 at Marissa - Final
2-0
6:30 pmColumbia-2 vs Lovejoy-0 at New Athens - Final
2-0
7:00 pmSt. Paul Lutheran-0 at Herculaneum-2 - Final
2-0
7:00 pmDuchesne-0 at Lutheran St. Charles-2 - Final
2-0
7:00 pmWindsor (Imperial)-0 at Park Hills Central-2 - Final
2-0
7:30 pmOkawville-2 vs Steeleville-1 at Marissa - Final
2-1
7:30 pmRed Bud-2 vs Trico-0 at New Athens - Final
2-0