Tuesday - May 1, 2018
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Baseball
TimeEventScore
4:00 amO'Fallon Christian-17 vs Cardinal Ritter-1 at Cool Papa Bell Field - Final
17-1
11:30 amHouston Eagles-6 vs St. Louis Patriots-7 at Lake Myrtle Sports Complex - Final
7-6
3:30 pmDuBourg-1 at Lutheran St. Charles-3 - Final
3-1
4:00 pmHazelwood East-5 at McCluer North-19 - Final
19-5
4:00 pmMetro-East Lutheran-9 at Wood River-22 - Final
22-9
4:00 pmMexico-16 vs North Callaway-5 at Fulton - Final
16-5
4:00 pmHermann-0 at Borgia-5 - Final
5-0
4:00 pmSt. Pius X-4 at Jefferson-1 - Final
4-1
4:00 pmMcCluer-3 at Hazelwood Central-6 - Final
6-3
4:00 pmRiverview Gardens-2 at Hazelwood West-27 - Final
27-2
4:00 pmBayless-3 at Hancock-13 - Final
13-3
4:15 pmFrancis Howell-2 at Troy Buchanan-3 - Final
3-2
4:15 pmLadue-9 at Clayton-7 - Final
9-7
4:15 pmFrancis Howell Central-2 at Timberland-6 - Final
6-2
4:15 pmFort Zumwalt West-2 at Francis Howell North-7 - Final
7-2
4:15 pmMehlville-2 at Lafayette-17 - Final
17-2
4:15 pmParkway South-7 at Lindbergh-18 - Final
18-7
4:15 pmJennings-2 vs Maplewood-RH-13 at Deer Creek - Final
13-2
4:15 pmMarquette-4 at Oakville-3 - Final
4-3
4:15 pmAffton-6 at Parkway West-9 - Final
9-6
4:15 pmParkway North-7 at Fort Zumwalt North-8 - Final
8-7
4:15 pmSt. Charles-0 at Warrenton-1 - Final
1-0
4:15 pmPriory-0 at John Burroughs-11 - Final
11-0
4:15 pmNorthwest Cedar Hill-4 at Seckman-8 - Final
8-4
4:15 pmFox-5 at Eureka-7 - Final
7-5
4:15 pmValley Park-12 at Trinity-0 - Final
12-0
4:15 pmParkway Central-1 at Kirkwood-6 - Final
6-1
4:15 pmCarnahan-1 vs Vashon-0 at Ozzie Smith Park - Final
1-0
4:15 pmLutheran North-13 at Whitfield-1 - Final
13-1
4:15 pmFort Zumwalt South-14 at Liberty (Wentzville)-4 - Final
14-4
4:30 pmWestminster-2 at Lutheran South-1 - Final
2-1
4:30 pmCuba-2 at Pacific-12 - Final
12-2
4:30 pmDe Smet-7 at SLUH-2 - Final
7-2
4:30 pmMarion-23 at Althoff-9 - Final
23-9
4:30 pmCentralia, Illinois-12 at Cahokia-1 - Final
12-1
4:30 pmWashington-5 at Fort Zumwalt East-3 - Final
5-3
4:30 pmGreenville at Hillsboro, Illinois
4:30 pmStaunton-13 at Litchfield-4 - Final
13-4
4:30 pmEdinburg at Mount Olive
4:30 pmGillespie-6 at Piasa Southwestern-7 - Final
7-6
4:30 pmMarissa-5 at Valmeyer-15 - Final
15-5
4:30 pmVianney-4 at Chaminade-3 - Final
4-3
4:30 pmGrandview-21 at Crystal City-7 - Final
21-7
4:30 pmBelleville East-7 at Granite City-3 - Final
7-3
4:30 pmSt. Clair-6 at Herculaneum-7 - Final
7-6
4:30 pmFestus-18 at Hillsboro-9 - Final
18-9
4:30 pmEast St. Louis-0 vs O'Fallon-15 at Blazier Field - Final
15-0
4:30 pmVandalia-7 at Roxana-5 - Final
7-5
4:30 pmColumbia-12 at Salem, Illinois-3 - Final
12-3
4:30 pmFestus at St. Charles West
4:30 pmEdwardsville-3 at Alton-6 - Final
6-3
4:30 pmCarlyle-2 at Wesclin-3 - Final
3-2
4:30 pmMount Vernon, Illinois at Carbondale
4:30 pmPerryville-7 vs Windsor (Imperial)-3 at Rock Memorial - Final
7-3
4:30 pmBelleville West-9 at Collinsville-10 - Final
10-9
4:30 pmPrincipia-1 at MICDS-20 - Final
20-1
4:30 pmRed Bud-9 at Lebanon, Illinois-0 - Final
9-0
4:30 pmMater Dei-7 at Okawville-6 - Final
7-6
4:30 pmCBC-9 at St. Mary's-0 - Final
9-0
4:30 pmMorrisonville at Tri-City
4:30 pmOwensville at Vienna
4:30 pmHardin Calhoun-7 at West Central-1 - Final
7-1
4:30 pmBreese Central-8 at Freeburg-6 - Final
8-6
5:00 pmPana at Carlinville
5:30 pmMetro-20 vs Cleveland-0 at Cool Papa Bell Field - Final
20-0
5:30 pmSumner-2 at Soldan-16 - Final
16-2
5:45 pmNorthwest Academy vs McKinley at Cool Papa Bell Field
6:00 pmHazelwood East-0 at McCluer North-14 - Final
14-0
6:15 pmFort Zumwalt West-9 at Francis Howell North-10 - Final
10-9
6:30 pmSouthern Boone-3 vs Rolla-4 at Fulton - Final
4-3

Boys Lacrosse
TimeEventScore
6:00 pmParkway South-9 at Parkway West-10 - Final
10-9
6:30 pmO'Fallon-15 at Kirkwood-9 - Final
15-9
7:00 pmLafayette-4 at De Smet-13 - Final
13-4
7:00 pmLindbergh-5 at SLUH-13 - Final
13-5
7:15 pmFrancis Howell-14 vs Holt-12 at Heartland Park - Final
14-12
7:30 pmEureka-12 at CBC-11 - Final
12-11

Boys Tennis
TimeEventScore
8:00 amJCAA Tournament
3:30 pmTroy Buchanan at Holt
3:30 pmWaterloo-6 at Belleville East-3 - Final
6-3
3:30 pmBelleville East at Alton
3:30 pmCollinsville at Belleville West
3:30 pmO'Fallon-1 at Edwardsville-8 - Final
8-1
4:00 pmParkway Central-8 at Lafayette-1 - Final
8-1
4:00 pmGranite City-3 at Civic Memorial-6 - Final
6-3
4:00 pmSalem, Illinois at Carbondale
4:00 pmOakville at Jackson
4:00 pmRoxana at Jerseyville
4:00 pmLutheran North vs Metro at Tower Grove Park
4:00 pmDuchesne-3 vs Vianney-6 at Watson Trails Park - Final
6-3
4:00 pmSLUH-2 at Chaminade-5 - Final
5-2
4:00 pmFarmington-1 at Summit-8 - Final
8-1
4:00 pmBrentwood-4 at DuBourg-5 - Final
5-4
4:15 pmMICDS at Lutheran South
4:15 pmWestminster at Principia
4:15 pmLadue at Parkway West
4:15 pmLutheran St. Charles-3 at Principia-6 - Final
6-3

Boys Track
TimeEventScore
9:00 amAAA Championships
Results
2:00 pmSouth Central Conference Meet
Results
3:30 pmWindsor Invitational
4:00 pmEMO Conference Meet

Boys Volleyball
TimeEventScore
4:00 pmFort Zumwalt North-0 at Fort Zumwalt West-2 - Final
2-0
5:00 pmFort Zumwalt East-2 at Fort Zumwalt South-0 - Final
2-0
5:15 pmKirkwood-2 at Westminster-0 - Final
2-0
5:15 pmBayless-0 at Chaminade-2 - Final
2-0
5:30 pmMarquette-2 at Oakville-0 - Final
2-0
5:30 pmNorthwest Cedar Hill-2 at Seckman-0 - Final
2-0
5:30 pmEast St. Louis-0 at Granite City-2 - Final
2-0
5:30 pmBelleville East-1 at Belleville West-2 - Final
2-1
5:30 pmLafayette-2 at Mehlville-0 - Final
2-0
5:30 pmAffton-2 at Cape Notre Dame-1 - Final
2-1
5:45 pmSummit-0 at Eureka-2 - Final
2-0
5:45 pmAlton-0 at O'Fallon-2 - Final
2-0
5:45 pmParkway South-0 at Lindbergh-2 - Final
2-0
6:00 pmO'Fallon Christian-0 at Metro-East Lutheran-2 - Final
2-0
6:00 pmParkway Central-2 at Vianney-1 - Final
2-1
6:00 pmLutheran St. Charles-0 at Borgia-2 - Final
2-0
6:00 pmFrancis Howell-0 at Francis Howell North-2 - Final
2-0

Girls Lacrosse
TimeEventScore
4:00 pmParkway South-8 at Ursuline-11 - Final
11-8
4:00 pmHazelwood Central at Barat
4:15 pmFrancis Howell North-6 at Parkway North-4 - Final
6-4
4:15 pmHolt-14 at Incarnate Word-9 - Final
14-9
4:15 pmSummit-15 at Clayton-4 - Final
15-4
5:30 pmHazelwood East-5 at Francis Howell-14 - Final
14-5
7:00 pmNorthwest Cedar Hill-13 at Parkway Central-0 - Final
13-0
7:30 pmHazelwood East at Belleville West

Girls Soccer
TimeEventScore
4:15 amTrinity JV at Cardinal Ritter
4:15 amHighland-1 vs Civic Memorial-6 at Bethalto Sports Complex - Final
6-1
4:00 pmColumbia-17 at Salem, Illinois-0 - Final
17-0
4:00 pmValley Park-2 at Bayless-0 - Final
2-0
4:00 pmHancock-0 at Brentwood-1 - Final
1-0
4:00 pmLutheran North-0 vs Orchard Farm-13 at Ritenour - Final
13-0
4:00 pmClayton-1 vs Ladue-2 at Ladue West Campus - Final
2-1
4:00 pmJennings-0 at Maplewood-RH-10 - Final
10-0
4:00 pmLutheran South-8 at Ritenour-2 - Final
8-2
4:00 pmRiverview Gardens-0 at University City-9 - Final
9-0
4:15 pmNerinx Hall-4 at Visitation-0 - Final
4-0
4:15 pmNorth Tech-0 at McCluer South-Berkeley-8 - Final
8-0
4:15 pmWaterloo-3 at Mascoutah-0 - Final
3-0
4:30 pmEdwardsville-0 at Alton-3 - Final
3-0
4:30 pmSummit-2 at Pattonville-0 - Final
2-0
4:30 pmPana-0 vs Roxana-8 at Soccer Park (Wood River) - Final
8-0
4:30 pmBreese Central-0 at Wesclin-7 - Final
7-0
5:00 pmNotre Dame-0 vs Rosati-Kain-1 at St. Mary's - Final
1-0
5:00 pmOwensville-0 at St. Clair-9 - Final
9-0
5:00 pmBelle-1 at Sullivan-2 - Final
2-1
5:00 pmWinfield-1 at St. Louis Patriots-0 - Final
1-0
5:00 pmGillespie-1 at Litchfield-3 - Final
3-1
5:00 pmCape Notre Dame-3 at Perryville-1 - Final
3-1
5:00 pmHillsboro, Illinois at Staunton
5:00 pmGreenville at Piasa Southwestern
5:30 pmFrancis Howell Central-1 at Fort Zumwalt West-0 - Final
1-0
5:30 pmCollinsville-0 at Triad-1 - Final
1-0
6:00 pmParkway South-0 at Lindbergh-3 - Final
3-0
6:00 pmAffton-0 at Parkway West-4 - Final
4-0
6:00 pmNorthwest Cedar Hill-2 at Seckman-1 - Final
2-1
6:00 pmTroy Buchanan-1 at Timberland-2 - Final
2-1
6:00 pmFox-0 at Eureka-10 - Final
10-0
6:00 pmFrancis Howell-2 at Francis Howell North-1 - Final
2-1
6:00 pmLafayette-1 at Mehlville-0 - Final
1-0
6:15 pmDuchesne-0 at St. Dominic-6 - Final
6-0
6:15 pmHolt-3 at Fort Zumwalt East-0 - Final
3-0
6:30 pmBelleville West-3 at O'Fallon-0 - Final
3-0
6:30 pmDe Soto-1 at Hillsboro-4 - Final
4-1
6:30 pmGranite City-4 at Alton Marquette-0 - Final
4-0

Girls Track
TimeEventScore
1:30 pmAAA Championships
Results
2:00 pmSouth Central Conference Meet
Results
3:30 pmWindsor Invitational
4:00 pmSouth Seven Championships
4:00 pmEMO Conference

Spring Softball
TimeEventScore
12:00 amMarissa-4 at Valmeyer-5 - Final
5-4
3:00 pmLebanon, Illinois-12 at Red Bud-15 - Final
15-12
4:00 pmPark Hills Central-7 vs Scott City-3 at Oran - Final
7-3
4:15 pmMetro-East Lutheran-0 at Triad-13 - Final
13-0
4:15 pmWaterloo-3 at Waltonville-2 - Final
3-2
4:30 pmStaunton at Litchfield
4:30 pmCivic Memorial-0 at Alton Marquette-3 - Final
3-0
4:30 pmGillespie-6 at Piasa Southwestern-0 - Final
6-0
4:30 pmCollinsville-6 at Belleville West-4 - Final
6-4
4:30 pmAlton-0 at Edwardsville-15 - Final
15-0
4:30 pmVandalia-13 at Roxana-6 - Final
13-6
4:30 pmColumbia-12 at Salem, Illinois-0 - Final
12-0
4:30 pmCarlyle-6 at Wesclin-7 - Final
7-6
4:30 pmMount Vernon, Illinois at Carbondale
4:30 pmBrussels-1 at Jerseyville-3 - Final
3-1
4:30 pmRed Bud-12 at Lebanon, Illinois-5 - Final
12-5
4:30 pmOdin-1 at Okawville-15 - Final
15-1
4:30 pmNew Athens-18 at Dupo-5 - Final
18-5
4:30 pmBreese Central-0 at Freeburg-6 - Final
6-0
4:30 pmGibault-0 at Nashville-17 - Final
17-0
4:30 pmEast St. Louis-1 at O'Fallon-17 - Final
17-1
4:30 pmGranite City-0 at Belleville East-10 - Final
10-0
4:30 pmCentralia, Illinois at Cahokia
4:30 pmGreenville at Hillsboro, Illinois
5:00 pmPana at Carlinville

Water Polo
TimeEventScore
4:30 pmSLAP-5 at Parkway South-12 - Final
12-5
5:30 pmEureka-5 at Summit-11 - Final
11-5
5:30 pmPattonville-2 at Chaminade-19 - Final
19-2
6:00 pmDe Smet-4 at Parkway West-8 - Final
8-4