Sports
Schools
Scoreboard
Stats
All-Metro
Scholar Athletes
STLtoday
Stats Navigator
Pick a sport
Boys Basketball
Boys Basketball Tournaments
2023-24
2022-23
2021-22
2020-21
2019-20
2018-19
2017-18
2016-17
2015-16
2014-15
2013-14
2012-13
2011-12
2010-11
2009-10
2008-09
2007-08
2006-07
2005-06
2004-05
2003-04
2002-03
2001-02
2000-01
1999-00
Date
Tournament
11/21-11/26
Alton Round Robin
11/21-11/26
Civic Memorial Round Robin
11/21-11/26
Herrin Round Robin
11/21-11/26
Jacksonville Round Robin
11/21-11/26
Lincoln Round Robin
11/21-11/26
Metro East Lutheran Tournament
11/21-11/26
St. Anthony Tournament
11/22-11/26
Washington, IL Round Robin
11/23-11/26
Borgia Tournament
11/24-11/26
Quincy Round Robin
11/25-12/03
Lebanon Tournament
11/25-11/26
Waterloo Round Robin
11/28-12/02
Crystal City Classic
11/28-12/03
Ernie Bozarth (Murphysboro) Round Robin
11/28-12/02
Gerald Linneman Memorial Round Robin
11/28-12/02
Jerry Boeckman (Vianney) Invitational
11/28-12/02
Okawville Round Robin
11/28-12/02
Pattonville Tournament
11/28-12/03
Potosi Invitational
11/28-12/02
Southside Classic
11/28-12/02
St. Charles Round Robin
11/28-12/03
Trico Round Robin
11/28-12/02
Valley Park Tournament
11/28-12/02
Whitfield Round Robin
11/28-12/02
Winfield Tournament
11/29-12/03
Carlyle Round Robin
11/29-12/03
Montgomery County Invitational
12/01-12/03
Jonesboro, Ark. Tournament
12/01-12/03
Kickapoo Round Robin
12/03-12/04
Norm Stewart Classic
12/03
Springfield Shootout
12/05-12/10
Gene Steighorst (Hillsboro) Tournament
12/05-12/09
St. Charles West Warrior Classic
12/05-12/09
Troy Tournament
12/06-12/10
Centralia Tournament
12/08-12/10
Webster Groves Classic
12/10
Shootout At The Hall
12/15-12/17
GAC-Suburban South/West Shootout
12/15-12/17
Lutheran St. Charles Tournament
12/17-12/21
Illinois College Showcase
12/20-12/30
North Central Missouri College Shootout
12/22-12/30
MICDS Tournament
12/26-12/30
Bob Sechrest, Jr. (Park Hills Central) Tournament
12/26-12/29
Carlinville Tournament
12/26-12/29
Carrollton Tournament
12/26-12/30
Meramec Tournament
12/26-12/29
Sesser-Valier Tournament
12/26-12/29
Vandalia Tournament
12/27-12/29
Affton Tournament
12/27-12/29
Carbondale Tournament
12/27-12/30
Chaminade Tournament
12/27-12/30
Columbia-Freeburg Tournament
12/27-12/28
Duster Thomas (Pinckneyville) Tournament
12/27-12/30
Mater Dei Tournament
12/27-12/30
Normandy Invitational
12/27-12/29
Rolla Invitational
12/27-12/29
Seckman Tournament
12/27-12/30
St. Dominic Tournament
12/27-12/30
Valle Catholic Tournament
12/28-12/30
Centralia Tournament
12/28-12/30
Collinsville Tournament
12/28-12/30
Poplar Bluff Tournament
1/03-1/07
Clopton Tournament
1/05-1/07
Joplin Tournament
1/06-1/07
Cardinal Ritter Round Robin
1/07
Cape Central Shootout
1/07
Centralia Shootout
1/07
Highland Shootout
1/09-1/14
Chester Invitational
1/09-1/13
DC Wilcutt (CBC) Tournament
1/09-1/14
Washington Tournament
1/10-1/14
South Callaway Tournament
1/13-1/16
Denver Miller (Kirkwood) Tournament
1/14-1/21
Jerseyville Round Robin
1/14-1/21
Litchfield Invitational
1/14-1/21
Macoupin County Tournament
1/16-1/21
Benton Round Robin
1/16
East St. Louis MLK Event
1/17-1/21
Belleville East Round Robin
1/17-1/20
Lanny Hradek (Orchard Farm) Invitational
1/17-1/21
Nashville Invitational
1/17-1/21
Sparta Tournament
1/18-1/21
Salem Invitational
1/19-1/21
Lindbergh Tournament
1/23-1/27
Ameritime Classic
1/23-1/27
Fort Zumwalt North Invitational
1/23-1/27
Fox Invitational
1/23-1/28
Union Tournament
1/24-1/28
Hermann Invitational
1/26
Coaches vs. Cancer Shootout
1/26-1/28
Eldon Tournament
1/28
Pinckneyville Showcase
1/31-2/04
Southern Boone Tournament
2/04
Hazelwood Central Shootout
2/20-2/24
Class 1A Gibault Regional
2/20-2/24
Class 1A Hardin Calhoun Regional
2/20-2/24
Class 1A Steeleville Regional
2/20-2/24
Class 2A North Greene Regional
2/20-2/24
Class 2A Pinckneyville Regional
2/20-2/24
Class 2A Wood River Regional
2/20-2/23
Class 4 District 2 at Potosi
2/20-2/23
Class 4 District 4 at DuBourg
2/20-2/24
Class 4 District 6 at MICDS
2/20-2/24
Class 4 District 7 at St. Charles West
2/20-2/24
Class 5 District 1 at Jackson
2/20-2/24
Class 5 District 2 at SLUH
2/20-2/24
Class 5 District 3 at Parkway South
2/20-2/24
Class 5 District 4 at Parkway Central
2/20-2/24
Class 5 District 5 at Fox
2/20-2/24
Class 5 District 6 at Timberland
2/20-2/24
Class 5 District 7 at Fort Zumwalt North
2/20-2/25
Class 5 District 8 at McCluer
2/20-2/24
Class 5 District 9 at Smith-Cotton
2/21-2/24
Class 2A Freeburg Regional
2/21-2/24
Class 2A Pana Regional
2/21-2/25
Class 4 District 3 at Lutheran South
2/21-2/24
Class 4 District 5 at Jennings
2/21-2/24
Class 4 District 9 at Union
2/24-3/01
Class 3 District 5 at Vashon
2/25-3/01
Class 1 District 2 at Oak Ridge
2/25-3/01
Class 3 District 3 at West County
2/25-3/02
Class 3 District 4 at Crystal City
2/25-3/03
Class 3 District 8 at O'Fallon Christian
2/25-3/03
Class 3 District 9 at Hermann
2/27-3/02
Class 2 District 4 at Bismarck
2/27-3/02
Class 3A Althoff Regional
2/27-3/02
Class 3A Marion Regional
2/27-3/02
Class 3A Triad Regional
2/28-3/02
Class 3 District 6 at Whitfield
2/28-3/02
Class 4A Belleville East Regional
2/28-3/02
Class 4A Edwardsville Regional
2/28-3/10
Illinois Class 1A state tournament
2/28-3/10
Illinois Class 2A state tournament
2/29-3/10
Class 4 state tournament
2/29-3/10
Class 5 state tournament
3/06-3/17
Class 1 state tournament
3/06-3/17
Illinois Class 3A state tournament
3/06-3/17
Illinois Class 4A state tournament
3/07-3/17
Class 2 state tournament
3/07-3/17
Class 3 state tournament