Leaders



Scoring leaders (min. 2 games played)
Name
Pts
Avg
Mykel Mathews, Hazelwood West
73
36.5
Rachelle Carr, St. Louis Patriots
74
24.7
Jordan Fredrickson, Principia
112
22.4
Paige Fowler, Herculaneum
44
22.0
Emily Gaebe, Union
44
22.0
Jordan Peete, Ladue
65
21.7
Quincy Erickson, Hermann
86
21.5
Maddie Murphy, Fort Zumwalt South
43
21.5
AJ Agers, St. Pius X
64
21.3
Reagan Rapert, Union
41
20.5
Faith Bland, Metro
141
20.1
Sydney Harris, Edwardsville
59
19.7
Liz Behan, Fort Zumwalt East
59
19.7
Anna Hall, Civic Memorial
157
19.6
Adrenna Snipes, Alton Marquette
157
19.6
Jayla Kelly, Parkway Central
57
19.0
Safiyah Reed, Trinity
38
19.0
Marshaun Bostic, Gateway STEM
75
18.8
Mallory Ronshausen, Cor Jesu
56
18.7
Molly Diekemper, Carlyle
130
18.6
Sherrell Van, Bayless
55
18.3
Clare Breden, Jerseyville
109
18.2
Megan Harrelson, Clopton
54
18.0
Ashanti Davis, Trinity
36
18.0
Jessica Brooks, MICDS
35
17.5
Jaliyah Green, Holt
52
17.3
Brooke Highmark, Westminster
52
17.3
Shannon Lampe, Mater Dei
86
17.2
Peyton Starks, John Burroughs
50
16.7
Jakayla Kirk , Hazelwood Central
83
16.6
Jaleah Carrawell, Jennings
65
16.3
Lyndsey Heckel, Nerinx Hall
49
16.3
Katie Rodriguez, Villa Duchesne
49
16.3
Bree Portz, Marissa
80
16.0
Raychel Jones, Vashon
80
16.0
Tatyanna Tucker, Cahokia
48
16.0
Mallory Shetley, Sullivan
63
15.8
Kayleigh Winch, North County
62
15.5
Alana Hinson, St. Clair
31
15.5
Charlize Luehmann, Father McGivney
107
15.3
Jillian Hamilton, Pana
61
15.3
Sofia Tweedie, FH Central
46
15.3
Yasmine Edmonson, Fort Zumwalt East
46
15.3
Kate Hillyer, Eureka
45
15.0
Claudia Cooke, Parkway Central
45
15.0
Keisha Watkins, Northwest Academy
30
15.0
Mackenzie Wilson, New Haven
59
14.8
Tarkeyia Wells, Cahokia
44
14.7
Mahya Lindesmith, Luth. St. Charles
44
14.7
Anna Finley, Owensville
44
14.7
Click column headings to re-sort information


3 point leaders (min. 5 3-PT made)
Name
3FG
Avg
Maddie Murphy, Fort Zumwalt South
8
4.00
Mahya Lindesmith, Luth. St. Charles
12
4.00
Amy Jordan, Parkway North
11
3.67
Antuanae Garrett, Miller Career
11
3.67
Alana Hinson, St. Clair
7
3.50
Aubrey Hubbard, Waterloo
28
3.50
Makenna DeClue, Troy
13
3.25
Mykel Mathews, Hazelwood West
6
3.00
Kaya Mays, McCluer
6
3.00
Jordan Fredrickson, Principia
15
3.00
Annie Restovich, Visitation
15
3.00
Jade Moore, Whitfield
6
3.00
Anna McKee, Father McGivney
20
2.86
Molly Diekemper, Carlyle
19
2.71
Mallory Ronshausen, Cor Jesu
8
2.67
Sydney Harris, Edwardsville
8
2.67
Chloe Akerson, Lutheran South
8
2.67
Mackenzie Rhodes, Parkway North
8
2.67
AJ Agers, St. Pius X
8
2.67
Brooke Highmark, Westminster
8
2.67
Rylee Mulvaney, Kirkwood
5
2.50
Rylee Smith, Piasa Southwestern
10
2.50
Megan Turner, Medicine and Biosc
5
2.50
Jayla Jennings, Cahokia
7
2.33
Annika Herbert, Eureka
7
2.33
Jordan Peete, Ladue
7
2.33
Ali Jordan, Parkway North
7
2.33
Aliyah Williams, Parkway North
7
2.33
Reilly Brophy, Westminster
7
2.33
Keiarra Cotton, Gateway STEM
9
2.25
Mackenzie Wilson, New Haven
9
2.25
Rylee Pickett, Greenville
15
2.14
Adrenna Snipes, Alton Marquette
17
2.13
Laylah Jackson, Belleville East
12
2.00
Reese Bennett, Belleville West
6
2.00
Megan Harrelson, Clopton
6
2.00
Briana Hoffmann-Collins, Hancock
8
2.00
Kirsten Taylor, Highland
10
2.00
Maddie Chester, Lafayette
6
2.00
Taylar Headrick, Lindbergh
6
2.00
Lyndsey Heckel, Nerinx Hall
6
2.00
Morgan Durham, Piasa Southwestern
8
2.00
JJ Summerfield, St. Charles
6
2.00
Rylee Denbow, Sullivan
8
2.00
Nyla Brooks, University City
6
2.00
Jaliyah Green, Holt
6
2.00
Azaria Hulbert, FH Central
6
2.00
Ajanae Garrett, Miller Career
6
2.00
Kourtland Tyus, Civic Memorial
15
1.88
Ella Gant, North County
7
1.75
Click column headings to re-sort information
Top

Free throw leaders (min. 5 FTA)
Name
FTM
FTA
PCT
Maliah Sparks, Belleville West
6
6
100.0
Taylor Akers, Clopton
8
8
100.0
Quierra Love, Edwardsville
6
6
100.0
Kate Hillyer, Eureka
12
12
100.0
Hannah Grosse, Hermann
8
8
100.0
Maddie Chester, Lafayette
5
5
100.0
Andrea Hudson, Metro
6
6
100.0
Tyana Lovelace, O'Fallon
5
5
100.0
Jaliyah Green, Holt
10
10
100.0
Brooke Highmark, Westminster
8
8
100.0
Leah Wilmsmeyer, Timberland
8
8
100.0
Makenzie Jones, Carnahan
8
8
100.0
Nariyah Simmons, Hazelwood Central
11
12
91.7
Abby Manns, Jerseyville
11
12
91.7
Addie Block, St. Charles West
11
12
91.7
Cheing-Hai Christen, Fort Zumwalt West
11
12
91.7
Lily Walther, John Burroughs
10
11
90.9
Maddy Schwemmer, Freeburg
9
10
90.0
Maddie Murphy, Fort Zumwalt South
9
10
90.0
Mallory Ronshausen, Cor Jesu
16
18
88.9
Ellie Brown, Highland
8
9
88.9
Nyla Brooks, University City
8
9
88.9
Abby Rickermann, Festus
7
8
87.5
Minea Dervisevic, Fox
7
8
87.5
Julia Overstreet, Union
7
8
87.5
Hailey Rakers, Wesclin
14
16
87.5
Anna Finley, Owensville
13
15
86.7
Jessica Brooks, MICDS
12
14
85.7
Adrenna Snipes, Alton Marquette
24
28
85.7
Lyndsey Heckel, Nerinx Hall
17
20
85.0
Mia Collins, Ladue
11
13
84.6
Reagan Rapert, Union
11
13
84.6
Ajanae Garrett, Miller Career
11
13
84.6
Jordan Peete, Ladue
16
19
84.2
Tori Standefer, Civic Memorial
5
6
83.3
Kaitlyn Patke, Borgia
5
6
83.3
Katelynne Roberts, Edwardsville
5
6
83.3
Isabelle Delarue, FH North
5
6
83.3
Ryleigh Jones, Jerseyville
5
6
83.3
Claudia Cooke, Parkway Central
5
6
83.3
Aliyah Williams, Parkway North
5
6
83.3
Kaeli Benedict, Pattonville
5
6
83.3
Samantha Lucht, Red Bud
5
6
83.3
Haris Legendre, Staunton
5
6
83.3
Makenna DeClue, Troy
10
12
83.3
Morgan Shields, Troy
5
6
83.3
Shannon Lampe, Mater Dei
39
47
83.0
Rylee Pickett, Greenville
19
23
82.6
Clare Breden, Jerseyville
28
34
82.4
Lamiya Terrell, Belleville West
9
11
81.8
Click column headings to re-sort information
Top

Assist leaders (min. 2 games played)
Name
Ast
Avg
Jaelyn Head, Fort Zumwalt East
15
7.50
Ally Newton, St. Clair
14
7.00
Amanda FitzWilliam, Oakville
27
6.75
Brooke Hilton, Parkway Central
20
6.67
Gracie Stugart, FH Central
20
6.67
Jasmine Gray, Hazelwood West
13
6.50
Reagan Rapert, Union
13
6.50
Taylor Brown, Lift For Life
23
5.75
Aliyah Williams, Parkway North
17
5.67
Raychel Jones, Vashon
27
5.40
Annika Herbert, Eureka
16
5.33
Emilee Wright, Fort Zumwalt East
16
5.33
Kennedi Watkins, Marquette
21
5.25
Julia Christopher, North County
20
5.00
Mikalyn Burrus, Hazelwood West
10
5.00
Taylor Metcalf, Herculaneum
10
5.00
Adrenna Snipes, Alton Marquette
40
5.00
Julia Martens , Summit
20
5.00
Makenzie Jones, Carnahan
15
5.00
Nateiona Russell, Lift For Life
19
4.75
Mallory Ronshausen, Cor Jesu
14
4.67
Brooke Highmark, Westminster
14
4.67
Ella Gant, North County
18
4.50
Marshaun Bostic, Gateway STEM
18
4.50
Gracie Winkelmann, Hermann
18
4.50
Safiyah Reed, Trinity
9
4.50
Ajanae Garrett, Miller Career
13
4.33
Kourtland Tyus, Civic Memorial
34
4.25
Anna Steck, Metro
29
4.14
Julia Struckhoff, Borgia
8
4.00
Veronica Reisner, Fox
20
4.00
Ashley Croom, Herculaneum
8
4.00
Jada Lindesmith, Luth. St. Charles
12
4.00
Taryn Bievins, Marquette
16
4.00
Taylor Jackson, McCluer
8
4.00
Anna Finley, Owensville
12
4.00
D'Khia Green, University City
12
4.00
Lucie Schwartz, Visitation
20
4.00
Abigail Chipps, Jefferson
12
4.00
Kayla Gordon, O'Fallon
23
3.83
Reilly Brophy, Westminster
11
3.67
Veronica Sherrod, East St. Louis
18
3.60
Jessica Brooks, MICDS
7
3.50
Maddie Davis, Gibault
28
3.50
Jordyn Zoph, Grandview
14
3.50
Natalie Bruns, Kirkwood
7
3.50
Macy Hoppes, Father McGivney
24
3.43
Lily Walther, John Burroughs
10
3.33
Addison Erusha, Cor Jesu
10
3.33
Colleen Preusser, Luth. St. Charles
10
3.33
Click column headings to re-sort information
Top

steal leaders (min. 2 games played)
Name
Stl
Avg
Reagan Rapert, Union
20
10.00
Keisha Watkins, Northwest Academy
18
9.00
Natalia Roberts, Carnahan
16
8.00
AJ Agers, St. Pius X
21
7.00
Nateiona Russell, Lift For Life
28
7.00
Sherrell Van, Bayless
20
6.67
Jordyn Grimes, Fort Zumwalt North
13
6.50
Taylor Brown, Lift For Life
25
6.25
Makenzie Jones, Carnahan
18
6.00
Adrenna Snipes, Alton Marquette
47
5.88
Julia Martens , Summit
22
5.50
Haley Kimes, Freeburg
35
5.00
Mikalyn Burrus, Hazelwood West
10
5.00
Jasmine Gray, Hazelwood West
10
5.00
Leslie Ballard, Valley Park
15
5.00
Jaelyn Head, Fort Zumwalt East
10
5.00
Juanesha Washington, Carnahan
14
4.67
Bree Portz, Marissa
23
4.60
Ally Newton, St. Clair
9
4.50
Raychel Jones, Vashon
22
4.40
Colleen Flanagan, St. Pius X
13
4.33
Aailyah Brown, University City
13
4.33
Faith Bland, Metro
30
4.29
Emily Veach, North County
17
4.25
Mya Minor, Oakville
17
4.25
Anna Hall, Civic Memorial
33
4.13
Domonique Taylor, Brentwood
8
4.00
Annika Herbert, Eureka
12
4.00
Mykel Mathews, Hazelwood West
8
4.00
Brynn Jeffries, Lafayette
16
4.00
Kennedy Moore, Parkway Central
12
4.00
Alohilani Bursey, St. Clair
8
4.00
Rita Eimer, St. Pius X
12
4.00
Nyla Brooks, University City
12
4.00
Grace Reinebach, Winfield
8
4.00
Laney Smith, Jefferson
12
4.00
Safiyah Reed, Trinity
8
4.00
Kameron Briley-Banks, Carnahan
12
4.00
Macy Hoppes, Father McGivney
27
3.86
Anna McKee, Father McGivney
27
3.86
Shannon Lampe, Mater Dei
19
3.80
Marshaun Bostic, Gateway STEM
15
3.75
Emma Morrow, Marquette
15
3.75
Mallory Shetley, Sullivan
15
3.75
Christi Dudley, Vashon
15
3.75
Maria Smith, Edwardsville
11
3.67
Emma Heskett, Lutheran South
11
3.67
Miatta Sirleaf, Maplewood-RH
11
3.67
Anna Finley, Owensville
11
3.67
Payton Baker, St. Pius X
11
3.67
Click column headings to re-sort information
Top

Rebound leaders (min. 2 games played)
Name
Rbs
Avg
Daniyah Ward, Lift For Life
59
14.8
Jazmene Kaiser, Riverview Gardens
29
14.5
Mackenzie Caldwell, Troy
58
14.5
Octavia Heidelberg, Dupo
100
14.3
Mariah Stewart, Hancock
54
13.5
Jordan Fredrickson, Principia
67
13.4
Jayla Kelly, Parkway Central
39
13.0
Chanel Davis, St. Charles
39
13.0
Cayla Anderson, Bayless
38
12.7
Liz Behan, Fort Zumwalt East
38
12.7
Alohilani Bursey, St. Clair
25
12.5
Laila Jones, Carnahan
35
11.7
Kali Snow, Northwest Academy
23
11.5
Linnea Johansen, Parkway South
34
11.3
Lainey Calkins, North County
44
11.0
Catryn Cattoor, Jefferson
33
11.0
Jamie Russell, East St. Louis
43
10.8
Julia Boyet, Cor Jesu
32
10.7
Danni Diemeke, Brentwood
21
10.5
Nya Ellington, Brentwood
21
10.5
Isabella Dickneite, Oakville
42
10.5
Kaliyah Jackson, Medicine and Biosc
21
10.5
Ashlyn Wightman, Gibault
94
10.4
Sasia Moultrie, Hancock
41
10.3
Jasmine Manuel, Summit
41
10.3
Na'Lani Williams, Hazelwood West
20
10.0
Macey Pilliard, Herculaneum
20
10.0
Jaiden Silies, Mehlville
20
10.0
Amonye Allen, Riverview Gardens
20
10.0
Kortney Jones, McKinley
50
10.0
Tyler Butler, Belleville East
59
9.8
Jaden Stahl, Fort Zumwalt North
19
9.5
Kennedi Watkins, Marquette
38
9.5
Angela Elguezabal, Oakville
38
9.5
Maryah Redden, Valley Park
19
9.5
Jakayla Kirk , Hazelwood Central
47
9.4
Kanitra Barnett, Vashon
47
9.4
Ally Fitzgerald, Marquette
37
9.3
Claudia Cooke, Parkway Central
28
9.3
Mia Nicastro, St. Charles West
37
9.3
Makayla Parton, Seckman
28
9.3
Sofia Tweedie, FH Central
28
9.3
Raychel Jones, Vashon
46
9.2
Lily Sporleder, Maplewood-RH
27
9.0
Ashanti Canady, Mehlville
27
9.0
Jarlay Hardimon, Normandy
18
9.0
Cori O'Neill, Pacific
18
9.0
Ella Bockhorn, Waterloo
72
9.0
Elizabeth Spurgeon , Windsor
27
9.0
Megan Hallemann, Greenville
62
8.9
Click column headings to re-sort information
Top

Blocked shot leaders (min. 2 games played)
Name
Blk
Avg
Megan Hallemann, Greenville
38
5.43
Avrie Barthel, Columbia
37
5.29
Mariah Stewart, Hancock
19
4.75
Liz Behan, Fort Zumwalt East
13
4.33
Molly Diekemper, Carlyle
30
4.29
Kortney Jones, McKinley
21
4.20
Payton Baker, St. Pius X
12
4.00
Ashlyn Wightman, Gibault
32
3.56
Cayla Anderson, Bayless
10
3.33
Nyjah Hudson, University City
10
3.33
Layla Brooks, Hazelwood West
6
3.00
Damirah King, Rosati-Kain
6
3.00
Ally Fitzgerald, Marquette
11
2.75
Mallory Shetley, Sullivan
11
2.75
Zoey Huff, McKinley
13
2.60
Ellie Eichenlaub, Freeburg
18
2.57
Kali Snow, Northwest Academy
5
2.50
Kristyn Mitchell, Collinsville
13
2.17
Angelica Brown, Althoff
4
2.00
Vanessa Polk, John Burroughs
6
2.00
Jaden Stahl, Fort Zumwalt North
4
2.00
Nariyah Simmons, Hazelwood Central
10
2.00
Savannah Schmidt, Lutheran South
6
2.00
Chrissy Williams, Maplewood-RH
6
2.00
Capri Garrett, McCluer North
4
2.00
Jayla Kelly, Parkway Central
6
2.00
Alohilani Bursey, St. Clair
4
2.00
Cierra Parker , Windsor
6
2.00
Makayla Parton, Seckman
6
2.00
Ashanti Davis, Trinity
4
2.00
Laila Jones, Carnahan
6
2.00
Faith Bland, Metro
13
1.86
J'Lessa Jordan, Hazelwood Central
9
1.80
Emma Morrow, Marquette
7
1.75
Ava Khoury, Columbia
12
1.71
Ashley Smith, Parkway West
5
1.67
Julia Coleman, Westminster
5
1.67
Carlie Vick, Westminster
5
1.67
Taylor Holten, Columbia
11
1.57
Nariah Parks, Althoff
3
1.50
Amori Dampier-McCloud, Gateway STEM
6
1.50
Sydney Bires, Gillespie
3
1.50
Caitlyn Huber, Herculaneum
3
1.50
Tara Behnam, Kirkwood
3
1.50
Michele Origliasso, St. Joseph's
3
1.50
Madison Weydert, Fort Zumwalt West
6
1.50
Tyler Simons, Carnahan
3
1.50
Nateiona Russell, Lift For Life
6
1.50
Kaliyah Jackson, Medicine and Biosc
3
1.50
Madison Blackmon, Affton
4
1.33
Click column headings to re-sort information
Top

All information is as reported by the teams as of 12/10/2019.