Illinois Class 3A State Tournament, first round at The Den at Fox Creek
10-7-2022
Team scores
# | School | Score |
---|---|---|
1 | Winnetka New Trier | 295 |
2 | Lake Forest | 305 |
2 | Hinsdale Central | 305 |
4 | Glenbrook North | 308 |
5 | Barrington | 310 |
6 | Wheaton Warrenville South | 317 |
6 | Glenbrook South | 317 |
8 | Lockport | 326 |
8 | Lincoln-Way East | 326 |
8 | Glenbard West | 326 |
11 | Edwardsville | 337 |
12 | Gurnee Warren | 341 |
Lowest 18-Hole Score
# | Name | School | Strokes | Par | Date |
---|---|---|---|---|---|
1 | Andrew Schauenberg | Barrington | 70 | -2 | 10-07 |
2 | Alex Creamean | Winnetka New Trier | 71 | -1 | 10-07 |
2 | Johnny Creamean | Winnetka New Trier | 71 | -1 | 10-07 |
4 | Patrick Raupp | Prospect | 72 | 0 | 10-07 |
4 | Salil Khanduja | Aurora Waubonsie Valley | 72 | 0 | 10-07 |
4 | William Lange | Barrington | 72 | 0 | 10-07 |
4 | Tyler Greenspahn | Winnetka New Trier | 72 | 0 | 10-07 |
8 | Pablo Castro | Palatine | 73 | +1 | 10-07 |
8 | Tadgh Burke | Lake Forest | 73 | +1 | 10-07 |
8 | Ryan Banas | Wilmette Loyola Academy | 73 | +1 | 10-07 |
34 | Mason Baskett | O'Fallon | 79 | +7 | 10-07 |
34 | Mason Lewis | Edwardsville | 79 | +7 | 10-07 |
44 | Sam Ottwell | Alton | 80 | +8 | 10-07 |
75 | Carter Crow | Edwardsville | 84 | +12 | 10-07 |
77 | Kolton Wright | Edwardsville | 85 | +13 | 10-07 |
77 | Noah Ramos | Belleville East | 85 | +13 | 10-07 |
82 | Alex Siatos | Alton | 86 | +14 | 10-07 |
82 | Daniel Lindemann | Belleville West | 86 | +14 | 10-07 |
95 | Owen Berning | Edwardsville | 89 | +17 | 10-07 |
105 | Bennett Babington | Edwardsville | 92 | +20 | 10-07 |
112 | TJ Thiems | Edwardsville | 98 | +26 | 10-07 |
Results
Advancing teams: 1. Winnetka New Trier 295, 2. Hinsdale Central 305, 2. Lake Forest 305, 4. Glenbrook North 308, 5. Barrington 310, 6. Glenbrook South 317, 6. Wheaton Warrenville South 317, 8. Glenbard West 326, 8. Lincoln-Way East 326, 8. Lockport 326 Teams that missed cut: 11. Edwardsville 337, 12. Gurnee Warren 341 Leading individuals: 1. Andrew Schauenberg, Barrington, 70; 2. (tie) Alex Creamean, Winnetka New Trier, 71; Johnny Creamean, Winnetka New Trier, 71; 4. (tie) Tyler Greenspahn, Winnetka New Trier, 72; William Lange, Barrington, 72; Salil Khanduja, Aurora Waubonsie Valley, 72; Patrick Raupp, Prospect, 72; 8. (tie). Ryan Banas, Wilmette Loyola Academy, 73; Tadgh Burke, Lake Forest, 73; Pablo Castro, Palatine, 73 Advancing area individuals Alton: 44. Sam Ottwell, 80; 82. Alex Siatos, 86 Belleville East: 77. Noah Ramos, 85 Belleville West: 82. Daniel Lindemann, 86 Edwardsville: 34. Mason Lewis, 79; 75. Carter Crow, 84; 77. Kolton Wright, 85 O'Fallon: 34. Mason Baskett, 79 Missed cut Edwardsville: 95. Owen Berning, 89; 105. Bennett Babington, 92; 112. TJ Thiems, 98 |