Class 2 Sectional 1 at Crescent Farms
10-14-2019

Team scores
#SchoolScore
1St. Joseph's305
2Jackson339
3Parkway Central352
4Summit359
5Nerinx Hall385

Lowest 18-Hole Score
#NameSchoolStrokesParDate
1Claire SolovicSeckman68-310-14
2Sofia GamayoLindbergh75+410-14
2Grace AromandoSt. Joseph's75+410-14
4Mia RalloSt. Joseph's76+510-14
4Kaydi RhodesJackson76+510-14
4Nicole RalloSt. Joseph's76+510-14
7Drew NienhausSt. Joseph's78+710-14
7Isabella ArroSt. Joseph's78+710-14
7Ella OverstreetJackson78+710-14
10Danika StilwellSummit79+810-14
10Momo KikuchiPattonville79+810-14
12Morgan GindlerKirkwood80+910-14
13Grace ClaneyLadue82+1110-14
14Campbell MarinoParkway Central83+1210-14
15Taryn OverstreetJackson84+1310-14
16Amelia MarinoParkway Central85+1410-14
16Ellie JohnsonWestminster85+1410-14
18Isabelle ThrallSummit87+1610-14
18Catherine SalemIncarnate Word87+1610-14
20Katherine SchreinerSummit88+1710-14
21Jenna ClarkWebster Groves89+1810-14
22Ellie YangParkway Central91+2010-14
22Grace AndersonNerinx Hall91+2010-14
24Amelia ChapmanFox92+2110-14
24Haleigh BarksNerinx Hall92+2110-14
26Emily HeParkway Central93+2210-14
26Olivia CloughUrsuline93+2210-14
26Lucy VogelNerinx Hall93+2210-14
29Ainsley BurnsCor Jesu94+2310-14
29Morgan McKeeWestminster94+2310-14
31Ella ZimmermanClayton95+2410-14
32Claire HuetherCor Jesu96+2510-14
33Natalie NoonanClayton97+2610-14
34Meera UpadhyayLadue99+2810-14
34Veronica SorgParkway South99+2810-14
36Sarah EwingWebster Groves100+2910-14
37Abby NoonanCor Jesu101+3010-14
37GG RogersCor Jesu101+3010-14
37Riley ForinashKirkwood101+3010-14
37Jacie PattengillJackson101+3010-14
41Mary BuelterParkway Central102+3110-14
42Bella BarbagliaIncarnate Word104+3310-14
43Maggie DaveyJackson105+3410-14
43Madelyn MayerSummit105+3410-14
45Erika HillyerCor Jesu106+3510-14
46Abby CampbellParkway South107+3610-14
47Kacy SprattLadue108+3710-14
48Allie SwehlaNerinx Hall110+3910-14
49Megan WileySummit112+4110-14
50Kyleigh PeerWestminster113+4210-14


Results
At Crescent Farms, par 71
Team scores
St. Joseph's 305, Jackson 339, Parkway Central 352, Summit 359, Nerinx Hall 385
Medalist: Claire Solovic, Seckman, 68
State-qualifying teams
St. Joseph's: T2. Grace Aromando, 75; T4. Nicole Rallo, 76; T4. Mia Rallo, 76; T7. Isabella Arro, 78; T7. Drew Nienhaus, 78
Jackson: T4. Kaydi Rhodes, 76; T7. Ella Overstreet, 78; 15. Taryn Overstreet, 84; T36. Jacie Pattengill, 101; T41. Maggie Davey, 105
Individual state qualifiers
Incarnate Word: T18. Catherine Salem, 87
Kirkwood: 12. Morgan Gindler, 80
Ladue: 13. Grace Claney, 82
Lindbergh: T2. Sofia Gamayo, 75
Parkway Central: 14. Campbell Marino, 83; T16. Amelia Marino, 85
Pattonville: T10. Momo Kikuchi, 79
Seckman: 1. Claire Solovic, 68
Summit: T10. Danika Stilwell, 79; T18. Isabelle Thrall, 87; 20. Katherine Schreiner, 88
Westminster: T16. Elizabeth Johnson, 85