Class 2 District 1 Tournament at Meramec Lakes
10-12-2020
Team scores
# | School | Score |
---|---|---|
1 | Visitation | 355 |
2 | Ursuline | 376 |
3 | Westminster | 381 |
4 | Incarnate Word | 404 |
5 | Notre Dame | 438 |
6 | Borgia | 449 |
6 | Ste. Genevieve | 449 |
8 | St. Clair | 468 |
9 | Union | 491 |
10 | Pacific | 503 |
Lowest 18-Hole Score
# | Name | School | Strokes | Par | Date |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ellie Johnson | Westminster | 75 | +4 | 10-12 |
2 | Erin Fagan | Ursuline | 80 | +9 | 10-12 |
3 | Grace Fagan | Visitation | 83 | +12 | 10-12 |
4 | Ava Sanford | Visitation | 84 | +13 | 10-12 |
5 | Lucy Trover | Visitation | 86 | +15 | 10-12 |
6 | Molly Fagan | Ursuline | 92 | +21 | 10-12 |
7 | Sarah Appelbaum | Notre Dame | 94 | +23 | 10-12 |
7 | Morgan McKee | Westminster | 94 | +23 | 10-12 |
9 | Emalie Neise | Incarnate Word | 97 | +26 | 10-12 |
10 | Emma Kate Winter | Visitation | 98 | +27 | 10-12 |
10 | Olga Forshaw | Visitation | 98 | +27 | 10-12 |
10 | Sophie Thompson | Clayton | 98 | +27 | 10-12 |
13 | Natalie Noonan | Clayton | 99 | +28 | 10-12 |
14 | Morgan Dwyer | Incarnate Word | 100 | +29 | 10-12 |
14 | Grace Theiss | Ursuline | 100 | +29 | 10-12 |
14 | Olivia Clough | Ursuline | 100 | +29 | 10-12 |
17 | Grace Hebenheimer | Incarnate Word | 101 | +30 | 10-12 |
18 | Grace Wilkinson | Incarnate Word | 102 | +31 | 10-12 |
18 | Anna Conner | St. Clair | 102 | +31 | 10-12 |
18 | Natalie Alfermann | Borgia | 102 | +31 | 10-12 |
21 | Kate Nall | Westminster | 103 | +32 | 10-12 |
21 | Ava Von Almen | Incarnate Word | 103 | +32 | 10-12 |
21 | Elizabeth Applebaum | Notre Dame | 103 | +32 | 10-12 |
21 | Morgan Franke | Ursuline | 103 | +32 | 10-12 |
25 | Maura Struckhoff | Borgia | 105 | +34 | 10-12 |
25 | Dayton Hays | Westminster | 105 | +34 | 10-12 |
27 | Carolann Muschick | Westminster | 106 | +35 | 10-12 |
28 | Alisha Skiles | Union | 107 | +36 | 10-12 |
28 | Lani Yamnitz | Ste. Genevieve | 107 | +36 | 10-12 |
28 | Boston Williams | Ste. Genevieve | 107 | +36 | 10-12 |
31 | Jordyn Hampson | St. Clair | 108 | +37 | 10-12 |
32 | Kathleen Ko | Clayton | 109 | +38 | 10-12 |
33 | Brooke Turner | Ste. Genevieve | 114 | +43 | 10-12 |
34 | Belle Nieder | Borgia | 117 | +46 | 10-12 |
34 | Addie Taylor | Ste. Genevieve | 117 | +46 | 10-12 |
34 | Madison Brooks | Pacific | 117 | +46 | 10-12 |
37 | Natalie Visconti | Notre Dame | 118 | +47 | 10-12 |
38 | Jordan Bozick | Notre Dame | 119 | +48 | 10-12 |
39 | Etta Heller | Ste. Genevieve | 120 | +49 | 10-12 |
39 | Sidney Earley | Notre Dame | 120 | +49 | 10-12 |
41 | Bree Nieder | Borgia | 121 | +50 | 10-12 |
42 | Sophia Fletcher | Borgia | 122 | +51 | 10-12 |
42 | Skylar Traffas | Union | 122 | +51 | 10-12 |
44 | Kynzi Humphrey | St. Clair | 124 | +53 | 10-12 |
45 | Kaylee Simpson | Union | 125 | +54 | 10-12 |
45 | Alexis Carter | Pacific | 125 | +54 | 10-12 |
45 | Macy Caldwell | Pacific | 125 | +54 | 10-12 |
48 | Alyssa Taylor | St. Clair | 130 | +59 | 10-12 |
49 | Aaliyah Haddox | Pacific | 132 | +61 | 10-12 |
50 | Natalie Miner | Union | 133 | +62 | 10-12 |
51 | Allie Cook | St. Clair | 135 | +64 | 10-12 |
52 | Destanee Goddard | Union | 150 | +79 | 10-12 |
Results
Top 18 individuals and ties advance to Class 2 state tournament at Meadow Lake; team qualification based on individuals who advance. |