Class 4 Sectional 1
5-7-2018

Team scores
#SchoolScore
1Jackson302
2Chaminade303
3SLUH308
4De Smet313
5Vianney319
6Lindbergh333

Lowest 18-Hole Score
#NameSchoolStrokesParDate
1Carson PostalKirkwood71005-07
2Zach BohmerRitenour72+105-07
2Colin StolzeChaminade72+105-07
4Jaden HightowerJackson73+205-07
4Louie PerottiSLUH73+205-07
6Carsen SillimanJackson74+305-07
6Nathan WoolardPoplar Bluff74+305-07
8Brandon DiMemmoCBC76+505-07
8Ray WinterSLUH76+505-07
8Josh KleinheiderVianney76+505-07
8Josh HeindenryChaminade76+505-07
12Nat ConroyLindbergh77+605-07
12Tanner WaltonJackson77+605-07
12Brennan DolnickDe Smet77+605-07
12Justin PiercePoplar Bluff77+605-07
12Jack WachterSLUH77+605-07
12Zach WalshChaminade77+605-07
12Drew SchwagerWebster Groves77+605-07
19Ben RedmondDe Smet78+705-07
19Jack GuyotChaminade78+705-07
19Case EngelhartJackson78+705-07
19Patrick RingwaldVianney78+705-07
23Kevin WahleDe Smet79+805-07
23Daniel HennonDe Smet79+805-07
25Tommy ShelbyCBC80+905-07
25Hadley KramerLadue80+905-07
25Michael BugyisChaminade80+905-07
25Alex HeibVianney80+905-07
29Charlie ScheipeterWebster Groves82+1105-07
29Will LorenzOakville82+1105-07
29Jack FitzpatrickSLUH82+1105-07
29Nick FisherLindbergh82+1105-07
33Collin CordiaCBC83+1205-07
33Joseph KingOakville83+1205-07
33James AndersonKirkwood83+1205-07
33Sam BrickerSLUH83+1205-07
33Connor EshmannMehlville83+1205-07
38Kevin GreenwaldSummit85+1405-07
38Kyle DiffleyVianney85+1405-07
38Clayton KoppVianney85+1405-07
41Blake DangosLindbergh86+1505-07
41Seth WatersJackson86+1505-07
43Alex GeraLindbergh88+1705-07
44Ollie WrightOakville91+2005-07
44Krew TaylorSummit91+2005-07
46Tyler LaytonNorthwest Cedar Hill93+2205-07
47Dylan KriskaFox96+2505-07
47Will IrelandWebster Groves96+2505-07
49Trent ChapmanFox97+2605-07
49Jake PupilloSummit97+2605-07
49Luke CarpenterPattonville97+2605-07
52Ryan CraftMehlville106+3505-07


Results
At Westwood Hills, Poplar Bluff (71)
Team totals: 1. Jackson 302, 2. Chaminade 303, 3. SLUH 308, 4. De Smet 313, 5. Vianney 319, 6. Lindbergh 333
Medalist: Carson Postal, Kirkwood, 71
State-qualifying teams
Jackson (302): 4. Jaden Hightower, 73; 6. Carsen Silliman, 74; 12. Tanner Walton, 77; 19. Case Engelhart, 78; 41. Seth Waters, 86
Chaminade (303): 2. Colin Stolze, 72; 8. Josh Heindenry, 76; 12. Zach Walsh, 77; 19. Jack Guyot, 78; 25. Michael Bugyis, 80
State-qualifying individuals
CBC: 8. Brandon DiMemmo, 76
De Smet: 12. Brennan Dolnick, 77
Kirkwood: 1. Carson Postal, 71
Lindbergh: 12. Nat Conroy, 77
Poplar Bluff: 6. Nathan Woolard, 74; 12. Justin Pierce, 77
Ritenour: 2. Zach Bohmer, 72
SLUH: 4. Louie Perotti, 73; 8. Ray Winter, 76; 12. Jack Wachter, 77
Vianney: 8. Josh Kleinheider, 76
Webster Groves: 12. Drew Schwager, 77