Tuesday - September 5, 2017
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


Boys Fall Golf
TimeEventScore
3:30 pmAlthoff, Belleville East, O'Fallon
3:30 pmCivic Memorial, Collinsville at Triad
4:00 pmMarissa vs Gibault at Acorns Golf Links

Boys Soccer
TimeEventScore
4:00 amSalem, Illinois-1 at Valmeyer-3 - Final
3-1
3:30 pmJackson-6 at Farmington-4 - Final
6-4
4:00 pmBayless-3 at Brentwood-2 - Final
3-2
4:00 pmFrancis Howell-1 at Timberland-0 - Final
1-0
4:00 pmHazelwood East-2 at North Tech-9 - Final
9-2
4:00 pmHazelwood Central-0 at Parkway Central-7 - Final
7-0
4:00 pmClayton-2 at Ritenour-0 - Final
2-0
4:00 pmWindsor (Imperial)-3 at St. Pius X-4 - Final
4-3
4:00 pmMetro-11 vs Medicine and Bioscience-1 at Gateway Middle School - Final
11-1
4:15 pmWinfield-0 at Maplewood-RH-3 - Final
3-0
4:15 pmJerseyville-5 at Mascoutah-6 - Final
6-5
4:15 pmParkway West-6 at University City-0 - Final
6-0
4:15 pmWhitfield-4 at Pattonville-8 - Final
8-4
4:15 pmLutheran North-0 at John Burroughs-4 - Final
4-0
4:15 pmMcCluer North-0 at Westminster-10 - Final
10-0
4:15 pmPriory-2 at MICDS-3 - Final
3-2
4:15 pmWebster Groves-3 at McCluer-0 - Final
3-0
4:30 pmLadue-5 at Lafayette-1 - Final
5-1
4:30 pmWood River-0 at Hillsboro, Illinois-6 - Final
6-0
4:30 pmValley Park-5 at Sullivan-4 - Final
5-4
4:30 pmCarlyle-1 at Effingham St. Anthony-4 - Final
4-1
5:00 pmFather McGivney-5 at Staunton-2 - Final
5-2
5:00 pmFestus-0 at Perryville-10 - Final
10-0
5:00 pmBelleville East-3 at Alton-1 - Final
3-1
5:00 pmGranite City-0 at Belleville West-2 - Final
2-0
5:00 pmSLUH-4 vs Vianney-0 at CBC - Final
4-0
5:00 pmMater Dei-0 at Gibault-2 - Final
2-0
5:00 pmLitchfield-2 at Lebanon, Illinois-3 - Final
3-2
5:00 pmCardinal Ritter-0 at Lutheran St. Charles-10 - Final
10-0
5:00 pmLincolnwood-1 at Carlinville-4 - Final
4-1
5:00 pmPiasa Southwestern at Pana
Rivalry
5:30 pmMetro-East Lutheran-2 vs Roxana-5 at Wood River - Final
5-2
5:30 pmHillsboro-10 at De Soto-2 - Final
10-2
5:30 pmTroy Buchanan-0 at Fort Zumwalt West-4 - Final
4-0
6:00 pmSt. Charles-2 at O'Fallon Christian-5 - Final
5-2
6:00 pmFrancis Howell Central-1 at Francis Howell North-2 - Final
2-1
6:00 pmMarquette-6 at Northwest Cedar Hill-0 - Final
6-0
6:00 pmFort Zumwalt South-1 at Holt-2 - Final
2-1
6:00 pmTrinity-1 at St. Charles West-2 - Final
2-1
6:00 pmOakville-4 at Seckman-2 - Final
4-2
6:30 pmHighland-1 at Triad-3 - Final
3-1
6:30 pmBreese Central-0 at Columbia-7 - Final
7-0
6:30 pmCollinsville-3 at O'Fallon-1 - Final
3-1
6:45 pmLiberty (Wentzville)-6 at Fort Zumwalt East-1 - Final
6-1
7:00 pmDe Smet-1 at CBC-0 - Final
1-0
7:00 pmSt. Mary's-0 at Mehlville-5 - Final
5-0
7:00 pmWashington-1 at Fort Zumwalt North-0 - Final
1-0

Boys Swimming
TimeEventScore
3:30 pmFort Zumwalt South vs Fort Zumwalt West at Rec-Plex
3:30 pmMcCluer North at Hazelwood East
3:30 pmHazelwood Central vs McCluer at McCluer South-Berkeley
4:00 pmMarquette at Chaminade
4:00 pmOakville, Timberland at Westminster
Results
4:30 pmEureka at Lindbergh

Fall Softball
TimeEventScore
3:45 pmDuchesne-11 at Rosati-Kain-6 - Final
11-6
4:00 pmUrsuline-0 at Parkway West-6 - Final
6-0
4:00 pmHazelwood East-20 at Riverview Gardens-5 - Final
20-5
4:00 pmValley Park-11 vs Hancock-9 at Heine Meine - Final
11-9
4:00 pmMcCluer North at McCluer
Rivalry
4:00 pmUniversity City-24 at Lutheran North-16 - Final
24-16
4:00 pmBorgia-6 at Notre Dame-2 - Final
6-2
4:00 pmHazelwood Central-0 at Hazelwood West-15 - Final
15-0
4:00 pmSaxony Lutheran-21 at Jennings-3 - Final
21-3
4:00 pmMcCluer South-Berkeley-9 vs Metro-14 at Jim Edmonds Cardinal Care Fiel - Final
14-9
4:15 pmLafayette-4 at Summit-2 - Final
4-2
4:15 pmPattonville-0 vs Eureka-10 at Kirkwood Athletic Association - Final
10-0
4:15 pmWarrenton-14 at Winfield-7 - Final
14-7
4:15 pmFort Zumwalt North-3 at Fort Zumwalt South-1 - Final
3-1
4:15 pmFox-7 at Seckman-4 - Final
7-4
4:15 pmFort Zumwalt West-3 at Francis Howell Central-6 - Final
6-3
4:15 pmBayless-6 at Trinity-16 - Final
16-6
4:15 pmTroy Buchanan-12 at St. Dominic-0 - Final
12-0
4:15 pmClayton-4 at Westminster-14 - Final
14-4
4:15 pmFrancis Howell-13 at Francis Howell North-8 - Final
13-8
4:15 pmSt. Joseph's-11 at Ladue-6 - Final
11-6
4:15 pmO'Fallon Christian-15 at Lutheran St. Charles-1 - Final
15-1
4:15 pmTimberland-0 vs Marquette-11 at Kirkwood Athletic Association - Final
11-0
4:15 pmAffton-5 at Mehlville-4 - Final
5-4
4:15 pmHillsboro-13 vs Webster Groves-0 at Kirkwood Athletic Association - Final
13-0
4:15 pmKirkwood-1 vs Holt-11 at Kirkwood Athletic Association - Final
11-1
4:30 pmHerculaneum-0 at Perryville-15 - Final
15-0
4:30 pmFarmington-16 at Fredericktown-0 - Final
16-0
4:30 pmUnion-13 at Pacific-0 - Final
13-0
4:30 pmLiberty (Wentzville)-0 at Washington-2 - Final
2-0
4:30 pmSt. Clair-7 at Owensville-8 - Final
8-7
4:30 pmSt. James-0 at Sullivan-17 - Final
17-0
4:30 pmFestus-3 at De Soto-5 - Final
5-3
4:30 pmCommunity R-6-4 at Wright City-13 - Final
13-4
4:30 pmNew Haven-11 at Hermann-7 - Final
11-7
5:00 pmHelias at Blair Oaks
Rivalry
5:00 pmNorth Callaway-10 at Clopton-0 - Final
10-0
5:15 pmOrchard Farm-12 vs St. Charles-9 at Lindenwood University - Final
12-9
6:00 pmHillsboro-9 vs Parkway Central-2 at Kirkwood Athletic Association - Final
9-2
6:00 pmParkway South-5 vs Eureka-1 at Kirkwood Athletic Association - Final
5-1
6:00 pmLindbergh-0 vs Holt-10 at Kirkwood Athletic Association - Final
10-0
6:00 pmWindsor (Imperial)-5 vs Marquette-8 at Kirkwood Athletic Association - Final
8-5
7:45 pmKirkwood-7 vs Lindbergh-8 at Kirkwood Athletic Association - Final
8-7
7:45 pmParkway Central-1 vs Webster Groves-5 at Kirkwood Athletic Association - Final
5-1
7:45 pmParkway South-2 vs Pattonville-8 at Kirkwood Athletic Association - Final
8-2
7:45 pmWindsor (Imperial)-0 vs Timberland-7 at Kirkwood Athletic Association - Final
7-0

Field Hockey
TimeEventScore
4:00 pmLadue-2 at John Burroughs-3 - Final
3-2
4:15 pmParkway West-1 at Whitfield-2 - Final
2-1
4:15 pmMarquette-6 at Alton Marquette-0 - Final
6-0
4:15 pmKirkwood-7 at Parkway South-0 - Final
7-0
4:15 pmRosati-Kain-1 at Edwardsville-9 - Final
9-1
4:15 pmEureka-5 at Barat-0 - Final
5-0

Girls Fall Golf
TimeEventScore
3:00 pmHolt at Fort Zumwalt North
3:15 pmKirkwood vs Farmington at Crown Pointe GC
3:30 pmJohn Burroughs-162 vs Visitation-181 at Forest Park - Final
162-181
3:30 pmFrancis Howell 184, Howell North 225, Troy 228
Results
3:30 pmWarrenton vs Washington at Wolf Hollow GC
3:30 pmO'Fallon-153 vs Granite City-216 at Legacy GC - Final
153-216
3:30 pmSt. Dominic-211 at Fort Zumwalt East-231 - Final
211-231
3:30 pmLafayette 148, Parkway South 166, Parkway Central 169
Results
3:45 pmDuchesne-226 vs Notre Dame-226 at Quail Creek GC - Final
226-226
4:00 pmMarissa Quad
4:00 pmVilla Duchesne vs Nerinx Hall at Quail Creek GC
4:00 pmTimberland-193 vs Francis Howell Central-209 at Links At Dardenne - Final
193-209
4:00 pmUrsuline, Westminster at Incarnate Word
Results
4:00 pmColumbia, Waterloo at Mascoutah
Results

Girls Tennis
TimeEventScore
8:00 amWebster Groves Tournament at TBD
3:30 pmTroy Buchanan at St. Charles West
3:30 pmEdwardsville at Alton
3:30 pmGranite City at Belleville West
3:30 pmHolt-7 at Timberland-2 - Final
7-2
3:30 pmFort Zumwalt East at Liberty (Wentzville)
3:30 pmDuBourg-8 at Duchesne-1 - Final
8-1
3:30 pmMcCluer at Hazelwood West
3:30 pmFort Zumwalt North at Francis Howell Central
3:30 pmSt. Charles at Fort Zumwalt West
3:30 pmHazelwood East at Hazelwood Central
3:30 pmFort Zumwalt South at Francis Howell
4:00 pmJerseyville-1 at Triad-8 - Final
8-1
4:00 pmBelleville East at Waterloo
4:00 pmRosati-Kain at Crossroads College Prep
4:00 pmEdwardsville at East St. Louis
4:00 pmUniversity City at Lutheran North
4:00 pmWood River at Metro-East Lutheran

Girls Tennis
TimeEventScore
4:00 pmJerseyville at Triad

Girls Tennis
TimeEventScore
4:00 pmLindbergh-0 at St. Joseph's-9 - Final
9-0
4:00 pmSt. Pius X at Windsor (Imperial)
4:00 pmJohn Burroughs-8 vs Parkway Doubles Tourn.-0 at Parkway West - Final
8-0
4:00 pmParkway West Doubles at Parkway West
4:00 pmCollinsville-6 at Civic Memorial-3 - Final
6-3
4:00 pmMcCluer North-2 at Alton Marquette-7 - Final
7-2
4:00 pmMcCluer South-Berkeley vs Metro at Carondelet Park
4:15 pmOakville at Jackson
4:15 pmGreenville at Highland

Girls Volleyball
TimeEventScore
12:00 amCahokia-2 at Lovejoy-0 - Final
2-0
4:15 pmWarrenton at Winfield
Rivalry
4:15 pmNorthwest Academy-0 at Miller Career-2 - Final
2-0
4:15 pmCarnahan at Cleveland
Rivalry
4:30 pmFreeburg-1 at Belleville West-2 - Final
2-1
4:30 pmMascoutah-2 at Belleville East-0 - Final
2-0
4:30 pmParkway West-2 at Summit-0 - Final
2-0
4:30 pmHancock-2 at North Tech-0 - Final
2-0
5:00 pmFort Zumwalt South-0 at Holt-2 - Final
2-0
5:00 pmLiberty (Wentzville)-2 at Fort Zumwalt East-1 - Final
2-1
5:00 pmUrsuline-2 at Rosati-Kain-0 - Final
2-0
5:00 pmTroy Buchanan-0 at Fort Zumwalt West-2 - Final
2-0
5:00 pmHillsboro, Illinois-2 at Alton Marquette-1 - Final
2-1
5:00 pmOrchard Farm-2 at St. Charles-1 - Final
2-1
5:00 pmAffton-2 at Brentwood-0 - Final
2-0
5:00 pmBourbon at Owensville
Rivalry
5:00 pmCivic Memorial-1 at Granite City-2 - Final
2-1
5:15 pmVilla Duchesne-2 at John Burroughs-0 - Final
2-0
5:15 pmRoosevelt-0 at Metro-2 - Final
2-0
5:15 pmHazelwood West-2 at McCluer North-0 - Final
2-0
5:15 pmIncarnate Word-2 at Visitation-1 - Final
2-1
5:30 pmParkway Central-2 at Pattonville-0 - Final
2-0
5:30 pmMcCluer South-Berkeley-0 at Clayton-2 - Final
2-0
5:30 pmLutheran South-2 at Westminster-0 - Final
2-0
5:30 pmLutheran North-0 at MICDS-2 - Final
2-0
5:30 pmJefferson-2 at Grandview-0 - Final
2-0
5:30 pmCalvary Lutheran at North Callaway
Rivalry
5:30 pmWebster Groves-2 at Parkway South-0 - Final
2-0
5:30 pmHazelwood Central-2 at Riverview Gardens-0 - Final
2-0
5:30 pmCrystal City-0 at St. Vincent-2 - Final
2-0
5:30 pmCarlyle-0 at Columbia-2 - Final
2-0
5:30 pmNotre Dame-2 at Whitfield-1 - Final
2-1
5:30 pmNew Haven-2 at Tolton Catholic-0 - Final
2-0
5:30 pmLadue-2 at Ritenour-0 - Final
2-0
5:30 pmCor Jesu-2 at Eureka-0 - Final
2-0
5:30 pmMcCluer-1 at Hazelwood East-2 - Final
2-1
5:30 pmBreese Central-2 at Salem, Illinois-1 - Final
2-1
5:30 pmSumner-0 at Gateway STEM-2 - Final
2-0
5:30 pmSeckman-0 at Lindbergh-2 - Final
2-0
5:30 pmDupo-0 at Marissa-2 - Final
2-0
5:30 pmMehlville-0 at Nerinx Hall-2 - Final
2-0
6:00 pmRoxana-2 at Bunker Hill-0 - Final
2-0
6:00 pmSt. Dominic-0 at Helias-2 - Final
2-0
6:00 pmBelle-0 at Sullivan-2 - Final
2-0
6:00 pmFestus-2 at Fox-0 - Final
2-0
6:00 pmFrancis Howell North-1 at Francis Howell Central-2 - Final
2-1
6:00 pmPiasa Southwestern-0 at Greenville-2 - Final
2-0
6:00 pmMetro-East Lutheran-2 at Nokomis-0 - Final
2-0
6:00 pmWashington-2 at Fort Zumwalt North-0 - Final
2-0
6:00 pmFather McGivney-2 at Christ Our Savior Lutheran-0 - Final
2-0
6:00 pmTimberland-1 at Francis Howell-2 - Final
2-1
6:00 pmWood River-1 at Litchfield-2 - Final
2-1
6:00 pmEdinburg-2 at Mount Olive-0 - Final
2-0
6:00 pmUnion-1 at Montgomery County-2 - Final
2-1
6:15 pmLebanon, Illinois-0 at Valmeyer-2 - Final
2-0
6:15 pmO'Fallon-2 at Mater Dei-1 - Final
2-1
6:30 pmKingston-0 at St. Clair-2 - Final
2-0
6:30 pmPerryville-2 at Windsor (Imperial)-0 - Final
2-0
7:00 pmHerculaneum-0 at St. Pius X-2 - Final
2-0
7:00 pmDe Soto-0 at Hillsboro-2 - Final
2-0
7:00 pmGibault-0 at Althoff-2 - Final
2-0
7:00 pmVandalia-2 at Carlinville-1 - Final
2-1
7:00 pmNew Athens-2 at Steeleville-0 - Final
2-0
7:00 pmHermann-2 at Rock Bridge-0 - Final
2-0
7:00 pmHome School Central Panthers-0 at O'Fallon Christian-2 - Final
2-0
7:00 pmBorgia-2 at Lutheran St. Charles-1 - Final
2-1

+