Tuesday - September 10, 2019
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


Boys Cross Country
TimeEventScore
4:00 pmPiasa Southwestern Quad
4:00 pmClopton Invitational
4:00 pmMarissa Invitational
4:00 pmSullivan Invitational
Results

Boys Fall Golf
TimeEventScore
3:00 pmBelleville West-186 vs Granite City-170 at Legacy GC - Final
170-186
3:30 pmCivic Memorial, Triad at Collinsville
3:30 pmMater Dei, Breese Central at Nashville
Results
4:00 pmCarlinville, Pana at Staunton
Results
4:00 pmJerseyville-186 at Roxana-202 - Final
186-202
4:00 pmNew Athens vs Okawville at Roland Barkau Memorial GC
4:00 pmMarissa vs Gibault at Acorns Golf Links
4:00 pmMetro-East Lutheran,Valmeyer at Father McGivney
Results

Boys Soccer
TimeEventScore
4:00 pmSt. Charles-8 at Elsberry-0 - Final
8-0
4:00 pmSeckman-3 at Pacific-2 - Final
3-2
4:00 pmCarnahan-1 at Soldan-9 - Final
9-1
4:00 pmHazelwood East-5 at North Tech-2 - Final
5-2
4:00 pmMedicine and Bioscience-2 vs Roosevelt-5 at Cleveland - Final
5-2
4:00 pmHazelwood Central-1 at Hazelwood West-3 - Final
3-1
4:00 pmLadue-0 at Westminster-2 - Final
2-0
4:15 pmWinfield-0 at Troy Buchanan-8 - Final
8-0
4:15 pmMcKinley-5 at Gateway STEM-2 - Final
5-2
4:15 pmTrinity-0 at MICDS-3 - Final
3-0
4:15 pmTriad-4 at Highland-0 - Final
4-0
4:15 pmCarterville at Centralia, Illinois
Rivalry
4:15 pmDuBourg-0 at Whitfield-5 - Final
5-0
4:15 pmMcCluer-4 at McCluer North-1 - Final
4-1
4:15 pmKirkwood-3 at Pattonville-0 - Final
3-0
4:30 pmBreese Central-1 at Columbia-4 - Final
4-1
4:30 pmLindbergh-1 vs Priory-0 at St. Dominic - Final
1-0
4:30 pmGateway STEM-0 vs Fort Zumwalt West-1 at St. Dominic - Forfeit
1-0
4:30 pmPana at Gillespie
Rivalry
4:30 pmCarlyle-3 at Effingham St. Anthony-3 - Final
3-3
4:30 pmCollinsville-1 at Alton-0 - Final
1-0
4:30 pmHillsboro, Illinois-5 at Roxana-0 - Final
5-0
4:30 pmPinckneyville-3 at Salem, Illinois-1 - Final
3-1
4:30 pmEagle Ridge Christian-0 vs Tower Grove Christian-8 at De Soto Park - Final
8-0
4:30 pmHolt-1 vs Vianney-2 at St. Dominic - Final
2-1
4:30 pmWood River-4 at Wesclin-1 - Final
4-1
4:30 pmLebanon, Illinois-5 at Christ Our Rock-5 - Final
5-5
5:00 pmDuchesne-0 at Borgia-3 - Final
3-0
5:00 pmVandalia-0 at Staunton-3 - Final
3-0
5:00 pmCarlinville-0 at Greenville-8 - Final
8-0
5:00 pmPerryville-3 at North County-1 - Final
3-1
5:00 pmValley Park-2 at Festus-3 - Final
3-2
5:00 pmBelleville East-0 at O'Fallon-1 - Final
1-0
5:00 pmEdwardsville-6 at Belleville West-0 - Final
6-0
5:00 pmSt. Louis United-2 at De Soto-4 - Final
4-2
5:00 pmAnna-Jonesboro-1 at Marion-1 - Final
1-1
5:45 pmUniversity City-0 at Clayton-1 - Final
1-0
5:45 pmWarrenton-2 vs Crossroads College Prep-3 at Pacific - Final
3-2
5:45 pmJerseyville-1 at Mascoutah-6 - Final
6-1
6:00 pmSt. Pius X-0 at Affton-1 - Final
1-0
6:00 pmMater Dei-0 at Waterloo-3 - Final
3-0
6:00 pmCape Girardeau Central at Farmington
Rivalry
6:00 pmFrancis Howell North-0 at Fort Zumwalt East-1 - Final
1-0
6:00 pmMarquette-3 at Lafayette-1 - Final
3-1
6:00 pmParkway West-0 at Northwest Cedar Hill-3 - Final
3-0
6:15 pmSummit-5 at Parkway Central-2 - Final
5-2
6:30 pmOakville-1 at St. Dominic-2 - Final
2-1
6:30 pmGibault-0 at SLUH-4 - Final
4-0
6:30 pmLutheran North-3 at Lutheran St. Charles-5 - Final
5-3
6:30 pmGateway Legacy Christian Acade-3 at CBC-0 - Final
3-0
7:00 pmWebster Groves-0 at Mehlville-1 - Final
1-0
7:00 pmRitenour-0 at Fort Zumwalt North-4 - Final
4-0
7:00 pmGuadalupe Centers Charter at Tolton Catholic
Rivalry

Boys Swimming
TimeEventScore
3:30 pmLutheran St. Charles, McCluer North, Fort Zumwalt West
3:30 pmLiberty (Wentzville) at Fort Zumwalt North
4:00 pmFrancis Howell at Chaminade
4:00 pmVianney at Cape Girardeau Central
4:15 pmPattonville at Clayton
4:15 pmMICDS-103 at Ladue-77 - Final
103-77
4:30 pmCBC, Washington at Oakville
4:30 pmParkway South at Lindbergh

Fall Softball
TimeEventScore
3:30 pmMiller Career vs Soldan at 12th and Park Field
Rivalry
4:00 pmRiverview Gardens-6 at McCluer-16 - Final
16-6
4:00 pmMcCluer South-Berkeley at Normandy
Rivalry
4:00 pmNerinx Hall-4 at St. Joseph's-10 - Final
10-4
4:00 pmPattonville-15 at Hazelwood Central-14 - Final
15-14
4:00 pmMaplewood-RH-19 at Bayless-3 - Final
19-3
4:00 pmClayton-9 at Hazelwood East-12 - Final
12-9
4:00 pmUniversity City-20 at Jennings-7 - Final
20-7
4:00 pmAffton-5 at Notre Dame-6 - Final
6-5
4:15 pmWarrenton-11 at St. Charles-1 - Final
11-1
4:15 pmFrancis Howell North-1 at Holt-11 - Final
11-1
4:15 pmTroy Buchanan-9 at Francis Howell Central-5 - Final
9-5
4:15 pmFrancis Howell-6 at Fort Zumwalt West-7 - Final
7-6
4:15 pmTimberland-1 at Fort Zumwalt East-2 - Final
2-1
4:15 pmHancock-12 at Ladue-2 - Final
12-2
4:15 pmNorthwest Cedar Hill-4 at Oakville-9 - Final
9-4
4:15 pmLutheran South-10 at Parkway North-0 - Final
10-0
4:15 pmO'Fallon Christian-0 at Rosati-Kain-10 - Final
10-0
4:15 pmParkway Central-1 at Summit-8 - Final
8-1
4:15 pmLiberty (Wentzville)-6 at Fort Zumwalt South-7 - Final
7-6
4:15 pmTrinity-0 at Lutheran St. Charles-15 - Final
15-0
4:15 pmHazelwood West-2 at Parkway South-12 - Final
12-2
4:15 pmValley Park-14 at Brentwood-3 - Final
14-3
4:15 pmOrchard Farm-2 at St. Charles West-7 - Final
7-2
4:15 pmUrsuline-5 at St. Dominic-12 - Final
12-5
4:15 pmMehlville-0 vs Webster Groves-11 at Plymouth Field - Final
11-0
4:15 pmFox-1 at Seckman-6 - Final
6-1
4:15 pmWestminster-1 at Incarnate Word-16 - Final
16-1
4:30 pmHillsboro-11 at Festus-3 - Final
11-3
4:30 pmNorth Callaway-0 at Wright City-10 - Final
10-0
4:30 pmLafayette-3 at Kirkwood-7 - Final
7-3
4:30 pmSullivan-19 at Owensville-1 - Final
19-1
4:30 pmNew Haven-9 at St. Clair-2 - Final
9-2
4:30 pmPacific-20 at St. James-2 - Final
20-2
4:30 pmHermann-0 at Union-15 - Final
15-0
4:30 pmWindsor (Imperial)-17 at Jefferson-4 - Final
17-4
4:30 pmCor Jesu-10 at Marquette-6 - Final
10-6
4:30 pmWinfield-7 at Clopton-3 - Final
7-3
4:30 pmFort Zumwalt North-3 vs Washington-11 at Lakeview Park - Final
11-3
4:30 pmDe Soto-19 at Herculaneum-6 - Final
19-6
5:00 pmGateway STEM at Roosevelt
Rivalry
5:00 pmElsberry at Bowling Green
Rivalry
5:00 pmWinfield at Elsberry
Rivalry
6:00 pmKelly-3 at North County-5 - Final
5-3

Field Hockey
TimeEventScore
4:00 pmKirkwood-0 at Nerinx Hall-4 - Final
4-0
4:00 pmSt. Joseph's-4 at Notre Dame-0 - Final
4-0
4:00 pmVilla Duchesne-4 at John Burroughs-2 - Final
4-2
4:15 pmSummit-1 at Edwardsville-0 - Final
1-0
4:15 pmWestminster-4 at Lutheran South-1 - Final
4-1

Girls Cross Country
TimeEventScore
4:00 pmPiasa Southwestern Quad
4:00 pmMarissa Invitational
4:00 pmSullivan Invitational
Results

Girls Fall Golf
TimeEventScore
8:00 am5th Annual Washington Invitational
Results
3:00 pmMehlville, Oakville, Parkway South
Results
3:30 pmFox-214 vs Northwest Cedar Hill-217 at Fox Run Golf Club - Final
214-217
3:30 pmOakville at Parkway South
3:30 pmBelleville West, Highland, Triad, Triad JV
Results
3:30 pmCor Jesu, St. Dominic at Ursuline
Results
3:30 pmFort Zumwalt South at Warrenton
3:30 pmMater Dei at Highland
3:30 pmParkway Central-181 vs Webster Groves-193 at Quail Creek GC - Final
181-193
3:30 pmFrancis Howell at Francis Howell North
3:30 pmGranite City, Jerseyville at Father McGivney
Results
3:30 pmHolt-172 vs Fort Zumwalt West-188 at The Falls - Final
172-188
3:30 pmColumbia, Mascoutah, Waterloo
3:45 pmKirkwood, Seckman at Summit
Results
3:45 pmParkway West-235 vs Clayton-212 at Normandie - Final
212-235
3:45 pmEureka-203 vs Lafayette-188 at Country Club of St. Albans - Final
188-203
4:00 pmVisitation-181 vs John Burroughs-167 at The Highlands - Final
167-181
4:00 pmNotre Dame-219 vs Incarnate Word-182 at Normandie - Final
182-219
4:00 pmBreese Central, Freeburg, Red Bud at Marissa
Results
4:00 pmMICDS-170 vs St. Joseph's-145 at Missouri Bluffs - Final
145-170
4:00 pmCarlinville vs Staunton at Timber Lakes
4:00 pmAlton Marquette, Auburn, Greenville, Roxana, Staunton
4:00 pmWestminster-206 vs Nerinx Hall-189 at Quail Creek GC - Final
189-206
4:00 pmNashville vs Anna-Jonesboro at Union County CC

Girls Tennis
TimeEventScore
6:00 pmWebster Groves Tournament
3:30 pmFrancis Howell Central-6 at Notre Dame-3 - Final
6-3
3:30 pmSt. Charles West at Fort Zumwalt North
3:30 pmBelleville West at Granite City
3:30 pmTimberland-9 at Liberty (Wentzville)-0 - Final
9-0
3:30 pmHazelwood East at North Tech
3:30 pmEdwardsville at Alton
3:30 pmEast St. Louis at Edwardsville
3:30 pmSt. Charles-0 at Fort Zumwalt South-9 - Final
9-0
3:30 pmAlton Marquette-9 at McCluer North-0 - Final
9-0
4:00 pmGibault at Roxana
4:00 pmMetro League Tournament
4:00 pmIncarnate Word at St. Dominic
4:00 pmBelleville East at Waterloo
4:00 pmMcCluer South-Berkeley-0 at McCluer-9 - Final
9-0
4:00 pmKirkwood at Parkway North
4:00 pmArcadia Valley at Potosi
4:00 pmCollinsville-1 at Civic Memorial-8 - Final
8-1
4:00 pmJerseyville at Triad
4:00 pmSt. Joseph's-9 at Visitation-0 - Final
9-0
4:00 pmGreenville at Highland
4:00 pmWindsor (Imperial) at Fulton School at St. Albans
4:15 pmLadue-6 at Parkway South-3 - Final
6-3
4:15 pmEureka at Clayton
4:15 pmUniversity City at Hazelwood Central
4:15 pmParkway West at Francis Howell
4:30 pmSt. Pius X at Crossroads College Prep

Girls Volleyball
TimeEventScore
4:15 amTower Grove Christian-2 at Cleveland-0 - Final
2-0
4:30 pmEast St. Louis-1 at Belleville East-2 - Final
2-1
4:30 pmSumner at KIPP St. Louis
Rivalry
4:30 pmCahokia at Lovejoy
Rivalry
5:00 pmMiller Career-1 at North Tech-2 - Final
2-1
5:00 pmOkawville at Du Quoin
Rivalry
5:00 pmTimberland-2 at Francis Howell North-0 - Final
2-0
5:00 pmCentralia, Illinois-2 at Mount Vernon, Illinois-0 - Final
2-0
5:00 pmBlair Oaks-2 at New Haven-0 - Final
2-0
5:00 pmOwensville-2 at Belle-0 - Final
2-0
5:00 pmWinfield-0 at Troy Buchanan-2 - Final
2-0
5:00 pmCentralia (Mo.)-2 at Wright City-1 - Final
2-1
5:00 pmHillsboro, Illinois-1 at Alton Marquette-2 - Final
2-1
5:15 pmCrystal City-2 at Crossroads College Prep-1 - Final
2-1
5:15 pmMiller Career at Roosevelt
Rivalry
5:30 pmBowling Green at Montgomery County
Rivalry
5:30 pmOakville-2 at Parkway West-0 - Final
2-0
5:30 pmValley Park-1 at Lutheran North-2 - Final
2-1
5:30 pmNormandy at McCluer
Rivalry
5:30 pmBrentwood-0 at Affton-2 - Final
2-0
5:30 pmSt. Charles-2 at MICDS-0 - Final
2-0
5:30 pmValley Caledonia-0 at Grandview-2 - Final
2-0
5:30 pmSt. James-0 at Rolla-2 - Final
2-0
5:30 pmParkway South-0 at Lafayette-2 - Final
2-0
5:30 pmNorthwest Cedar Hill-0 at Marquette-2 - Final
2-0
5:30 pmParkway North-1 at Pattonville-2 - Final
2-1
5:30 pmParkway Central-2 at John Burroughs-0 - Final
2-0
5:30 pmMcCluer South-Berkeley-2 at Jennings-1 - Final
2-1
5:30 pmFox-2 at Ladue-1 - Final
2-1
5:30 pmFulton at North Callaway
Rivalry
5:30 pmFort Zumwalt North-2 at Hazelwood West-0 - Final
2-0
5:30 pmWebster Groves-1 at Kirkwood-2 - Final
2-1
5:45 pmAlton-0 at Edwardsville-2 - Final
2-0
6:00 pmDe Soto-0 at Park Hills Central-2 - Final
2-0
6:00 pmLebanon, Illinois-0 at Valmeyer-2 - Final
2-0
6:00 pmFort Zumwalt South-0 at Francis Howell Central-2 - Final
2-0
6:00 pmCollinsville-0 at O'Fallon-2 - Final
2-0
6:00 pmCivic Memorial-2 at Granite City-0 - Final
2-0
6:00 pmTrinity-0 at Hazelwood Central-2 - Final
2-0
6:00 pmNew Athens-2 at Steeleville-0 - Final
2-0
6:00 pmArcadia Valley at Potosi
Rivalry
6:00 pmCarlyle-0 at Columbia-2 - Final
2-0
6:00 pmSaxony Lutheran at St. Vincent
Rivalry
6:00 pmWood River at Litchfield
Rivalry
6:15 pmFreeburg-2 at Mascoutah-0 - Final
2-0
6:15 pmSullivan-2 at Waynesville-1 - Final
2-1
6:15 pmEdinburg-2 at Mount Olive-0 - Final
2-0
6:30 pmMehlville-2 at Nerinx Hall-0 - Final
2-0
6:30 pmSt. Clair-2 at Warrenton-0 - Final
2-0
6:30 pmCardinal Ritter-0 at Notre Dame-2 - Final
2-0
7:00 pmRiverview Gardens-2 at Hazelwood East-0 - Final
2-0
7:00 pmMetro-East Lutheran-2 at Nokomis-1 - Final
2-1
7:00 pmCarlinville-2 at Carrollton, Illinois-0 - Final
2-0
7:00 pmHillsboro-1 at Farmington-2 - Final
2-1
7:00 pmValle Catholic-1 at Festus-2 - Final
2-1
7:15 pmHarrisburg, Illinois-0 at Marion-2 - Final
2-0
7:30 pmBreese Central-2 at Salem, Illinois-0 - Final
2-0

+