Thursday - September 12, 2019
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


Football
TimeEventScore
6:00 pmJennings-56 at Clayton-8 - Final
56-8
7:00 pmCBC-56 at Chaminade-26 - Final
56-26
7:00 pmSumner, Kansas-26 at Topeka Highland Park (Kan.)-24 - Final
26-24
7:00 pmCrystal City-0 at Principia-42 - Final
42-0

Boys Cross Country
TimeEventScore
4:00 pmClayton-Ladue Invitational
Results
4:30 pmWest Frankfort Invitational

Boys Fall Golf
TimeEventScore
1:00 pmMetro East Co-Ed Challenge
Results
3:30 pmCivic Memorial, Metro-East Lutheran at Wood River
4:00 pmLebanon, Trico, Wesclin at Steeleville
4:00 pmValmeyer-228 vs Steeleville-200 at Pyramid Oaks - Final
200-228
4:00 pmAlton Marquette, Roxana at Jerseyville
4:00 pmNashville Invitational
Results

Boys Soccer
TimeEventScore
3:00 pmParkview-1 at Liberty (Wentzville)-2 - Final
2-1
4:00 pmMcCluer North-0 vs Civic Memorial-6 at Bethalto Sports Complex - Final
6-0
4:00 pmMcCluer-1 at Ritenour-5 - Final
5-1
4:00 pmBayless-5 at Whitfield-2 - Final
5-2
4:00 pmPacific-7 vs Crossroads College Prep-0 at Pacific - Final
7-0
4:15 pmBreese Central-1 at Salem, Illinois-3 - Final
3-1
4:15 pmSt. Charles-5 at Winfield-1 - Final
5-1
4:15 pmClayton-8 at Maplewood-RH-0 - Final
8-0
4:15 pmBelleville West-0 at Triad-8 - Final
8-0
4:15 pmUniversity City-6 at Hazelwood East-0 - Final
6-0
4:15 pmWestminster-8 at Lutheran North-0 - Final
8-0
4:30 pmFather McGivney-0 at Jerseyville-3 - Final
3-0
4:30 pmVianney-3 at St. Dominic-0 - Final
3-0
4:30 pmOakville-2 vs Holt-1 at St. Dominic - Final
2-1
4:30 pmPriory-1 vs Gateway STEM-0 at St. Dominic - Forfeit
1-0
4:30 pmColumbia-14 at Lebanon, Illinois-0 - Final
14-0
4:30 pmGreenville-0 at Hillsboro, Illinois-3 - Final
3-0
4:30 pmLafayette-2 at Kirkwood-1 - Final
2-1
5:00 pmPerryville-6 at Sullivan-2 - Final
6-2
5:00 pmParkway West-1 at Summit-3 - Final
3-1
5:00 pmFreeburg-3 at Metro-East Lutheran-0 - Final
3-0
5:00 pmGillespie-2 at Piasa Southwestern-1 - Final
2-1
5:00 pmVandalia-0 at Roxana-11 - Final
11-0
5:00 pmHighland-0 at Collinsville-4 - Final
4-0
5:00 pmSLUH-0 at Webster Groves-2 - Final
2-0
5:00 pmMarion-0 at Althoff-3 - Final
3-0
5:00 pmPana at Carlinville
Rivalry
5:30 pmDuchesne-1 at DuBourg-3 - Final
3-1
5:45 pmWaterloo-3 at Mascoutah-1 - Final
3-1
5:45 pmWashington-3 vs Rolla-2 at Pacific - Final
3-2
6:00 pmFox-0 at Mehlville-4 - Final
4-0
6:00 pmSt. Mary's-1 at Parkway Central-2 - Final
2-1
6:00 pmTimberland-2 at Francis Howell North-0 - Final
2-0
6:00 pmSt. Charles West-1 at Pattonville-4 - Final
4-1
6:00 pmAlton Marquette-3 at Mater Dei-0 - Final
3-0
6:30 pmEdwardsville-2 at Gibault-1 - Final
2-1
6:30 pmO'Fallon-3 at Granite City-1 - Final
3-1
6:30 pmFrancis Howell Central-0 at Francis Howell-2 - Final
2-0
6:30 pmFort Zumwalt West-0 vs Lindbergh-4 at St. Dominic - Final
4-0
6:45 pmPrincipia-2 at Trinity-0 - Final
2-0
6:45 pmBorgia-8 at Tolton Catholic-3 - Final
8-3
7:00 pmFort Zumwalt South-4 at Fort Zumwalt North-0 - Final
4-0
7:30 pmSeckman-0 vs Eureka-4 at Pacific - Final
4-0

Boys Swimming
TimeEventScore
3:30 pmBorgia-85 vs Fort Zumwalt South-91 at Rec-Plex - Final
91-85
3:30 pmTimberland at Hazelwood Central
4:00 pmRitenour at Westminster
4:00 pmFort Zumwalt East at McCluer
4:00 pmHazelwood West at Pattonville
4:00 pmLutheran St. Charles, O'Fallon Christian at Westminster
4:15 pmClayton at Parkway North
4:15 pmSummit at Affton
4:30 pmWebster Groves at Kirkwood
4:30 pmLadue-68 at Parkway West-117 - Final
117-68
8:30 pmHolt vs Francis Howell at Rec-Plex

Fall Softball
TimeEventScore
4:00 pmHancock-16 at Maplewood-RH-4 - Final
16-4
4:00 pmCor Jesu-7 at Notre Dame-1 - Final
7-1
4:00 pmMcCluer-35 at Bayless-32 - Final
35-32
4:00 pmHazelwood East-5 at University City-18 - Final
18-5
4:00 pmMetro-24 vs Carnahan-2 at Jim Edmonds Cardinal Care Fiel - Final
24-2
4:00 pmJennings-20 at Normandy-6 - Final
20-6
4:00 pmSt. Pius X-0 at Festus-10 - Final
10-0
4:15 pmFort Zumwalt South-4 at Timberland-5 - Final
5-4
4:15 pmFrancis Howell-9 at Francis Howell North-10 - Final
10-9
4:15 pmMcCluer North at Ladue
Rivalry
4:15 pmParkway South-14 at Lindbergh-7 - Final
14-7
4:15 pmParkway Central-4 at Northwest Cedar Hill-14 - Final
14-4
4:15 pmRitenour-3 at Affton-13 - Final
13-3
4:15 pmLutheran St. Charles-5 at Rosati-Kain-4 - Final
5-4
4:15 pmRiverview Gardens at Clayton
Rivalry
4:15 pmBrentwood at Roosevelt
Rivalry
4:15 pmWebster Groves-9 at Kirkwood-0 - Final
9-0
4:15 pmPattonville-16 at Mehlville-17 - Final
17-16
4:15 pmWarrenton-9 at Orchard Farm-4 - Final
9-4
4:15 pmWestminster-3 at St. Joseph's-5 - Final
5-3
4:15 pmTrinity-11 at DuBourg-17 - Final
17-11
4:15 pmSt. Charles-5 at Winfield-13 - Final
13-5
4:15 pmGateway Science Academy at St. Charles West
Rivalry
4:15 pmFort Zumwalt West-2 at Troy Buchanan-3 - Final
3-2
4:15 pmLiberty (Wentzville)-18 at Fort Zumwalt North-5 - Final
18-5
4:15 pmFrancis Howell Central-2 at Holt-3 - Final
3-2
4:15 pmParkway West-6 at Hazelwood West-1 - Final
6-1
4:15 pmParkway North-16 at Hazelwood Central-3 - Final
16-3
4:30 pmPerryville-2 at Hillsboro-3 - Final
3-2
4:30 pmSt. Clair at Pacific
Rivalry
4:30 pmNew Haven-0 at Owensville-10 - Final
10-0
4:30 pmSt. James-16 at Hermann-11 - Final
16-11
4:30 pmSeckman-12 at Lafayette-3 - Final
12-3
4:30 pmBorgia-2 at Rock Bridge-5 - Final
5-2
4:30 pmDe Soto-0 at Cape Notre Dame-10 - Final
10-0
4:30 pmUnion-0 at Sullivan-6 - Final
6-0
4:30 pmFort Zumwalt East-3 vs Washington-7 at Lakeview Park - Final
7-3
4:30 pmJefferson-10 at Herculaneum-0 - Final
10-0
5:00 pmWright City-15 at Montgomery County-0 - Final
15-0
5:00 pmWellsville-0 at North Callaway-15 - Final
15-0
5:00 pmBowling Green at Mark Twain
Rivalry
6:00 pmFredericktown at North County
Rivalry

Field Hockey
TimeEventScore
4:00 pmVisitation-1 at St. Joseph's-0 - Final
1-0
4:15 pmLutheran South-1 at Barat-0 - Final
1-0
4:15 pmUrsuline-0 at Ladue-1 - Final
1-0
4:30 pmLafayette-1 at Nerinx Hall-3 - Final
3-1
4:30 pmRosati-Kain-0 at Eureka-1 - Final
1-0
4:30 pmWebster Groves-1 at Marquette-2 - Final
2-1

Football
TimeEventScore
7:00 pmBenton, Illinois at Pinckneyville
Rivalry

Girls Cross Country
TimeEventScore
4:00 pmClayton-Ladue Invitational
Results
4:30 pmWest Frankfort Invitational

Girls Fall Golf
TimeEventScore
8:00 amSummit Invitational
Results
1:00 pmMetro East Co-Ed Challenge
Results
3:30 pmFort Zumwalt North vs Washington at Wolf Hollow GC
3:30 pmRoxana, Litchfield, Civic Memorial, Staunton
3:30 pmCivic Memorial, Roxana, Litchfield, Staunton, Jerseyville
Results
3:30 pmFort Zumwalt South at Warrenton
3:30 pmFort Zumwalt East-235 vs Liberty (Wentzville)-199 at Golf Club of Wentzville - Final
199-235
3:30 pmSeckman vs Northwest Cedar Hill at Fox Run Golf Club
3:30 pmSt. Dominic-198 vs Notre Dame-207 at Quail Creek GC - Final
198-207
4:00 pmFreeburg-193 vs Okawville-186 at Roland Barkau Memorial GC - Final
186-193
4:00 pmMarissa vs Red Bud at North County Country Club
4:00 pmAlton-188 vs Alton Marquette-199 at Rolling Hills - Final
188-199
4:00 pmWestminster-185 vs MICDS-153 at Ruth Park - Final
153-185
4:00 pmIncarnate Word vs Visitation at Whitmoor
4:00 pmAlthoff vs Carbondale at Hickory GC
4:00 pmSt. Joseph's-131 vs Villa Duchesne-168 at Forest Hills - Final
131-168

Girls Tennis
TimeEventScore
3:30 pmSt. Charles at St. Charles West
3:30 pmFort Zumwalt North-3 at Fort Zumwalt South-6 - Final
6-3
3:30 pmTimberland-9 at Fort Zumwalt East-0 - Final
9-0
3:30 pmTroy Buchanan at Liberty (Wentzville)
3:30 pmHazelwood East at McCluer
3:30 pmEdwardsville-6 at O'Fallon-3 - Final
6-3
3:30 pmHazelwood Central-2 vs Ritenour-7 at Woodson Park - Final
7-2
3:30 pmFrancis Howell-1 at Fort Zumwalt West-8 - Final
8-1
3:30 pmLutheran St. Charles at Tolton Catholic
3:30 pmMcCluer North-2 at Mehlville-7 - Final
7-2
4:00 pmChatham Glenwood at Jerseyville
4:00 pmAlton Marquette at Metro-East Lutheran
4:00 pmCor Jesu at Villa Duchesne
4:00 pmMehlville at Farmington
4:00 pmRosati-Kain at Incarnate Word
4:00 pmUniversity City at McCluer South-Berkeley
4:00 pmMetro League Tournament
4:00 pmKirkwood at Parkway West
4:00 pmRoxana-4 at Greenville-5 - Final
5-4
4:00 pmCollinsville-0 at Jerseyville-9 - Final
9-0
4:00 pmFarmington at Potosi
4:00 pmSt. Dominic-8 at DuBourg-1 - Final
8-1
4:15 pmParkway South at Clayton
4:15 pmLadue-8 at Summit-1 - Final
8-1
4:15 pmUrsuline vs Whitfield at Cadet Park
4:15 pmRock Bridge at Parkway Central
4:30 pmLafayette-9 at Marquette-0 - Final
9-0

Girls Volleyball
TimeEventScore
4:15 pmHighland-1 at Breese Central-2 - Final
2-1
4:30 pmWashington-0 at Timberland-2 - Final
2-0
5:00 pmFort Zumwalt East at Liberty (Wentzville)
Rivalry
5:00 pmDuchesne-2 at DuBourg-0 - Final
2-0
5:00 pmHolt-0 at Troy Buchanan-2 - Final
2-0
5:00 pmFort Zumwalt South-0 at Fort Zumwalt North-2 - Final
2-0
5:00 pmFatima-2 at Hermann-1 - Final
2-1
5:00 pmRitenour-2 at St. Charles West-1 - Final
2-1
5:00 pmBowling Green at Hannibal
Rivalry
5:00 pmSteeleville-0 at Marissa-2 - Final
2-0
5:00 pmBelleville East-2 at Triad-0 - Final
2-0
5:00 pmWesclin-0 at Freeburg-2 - Final
2-0
5:00 pmColumbia-0 at Waterloo-2 - Final
2-0
5:00 pmHelias at Hickman
Rivalry
5:00 pmVandalia at Gillespie
Rivalry
5:00 pmLitchfield-0 at Greenville-2 - Final
2-0
5:15 pmCarbondale at Herrin
Rivalry
5:15 pmHazelwood East-2 at McCluer South-Berkeley-1 - Final
2-1
5:15 pmDu Quoin at Sparta
Rivalry
5:15 pmLutheran North-0 at MICDS-2 - Final
2-0
5:15 pmWarrenton-0 at Orchard Farm-2 - Final
2-0
5:30 pmNorthwest Cedar Hill-2 at Parkway South-0 - Final
2-0
5:30 pmWestminster-0 at John Burroughs-2 - Final
2-0
5:30 pmSt. Joseph's-0 at Cor Jesu-2 - Final
2-0
5:30 pmIncarnate Word-2 at Hazelwood Central-0 - Final
2-0
5:30 pmPark Hills Central-2 at Herculaneum-0 - Final
2-0
5:30 pmLadue-0 at Oakville-2 - Final
2-0
5:30 pmValle Catholic-0 at Jefferson-2 - Final
2-0
5:30 pmConfluence-0 at Medicine and Bioscience-2 - Final
2-0
5:30 pmSt. James-2 at Bourbon-0 - Final
2-0
5:30 pmCrystal City-2 at Grandview-0 - Final
2-0
5:30 pmNew Haven-1 at Montgomery County-2 - Final
2-1
5:30 pmMehlville-1 at Parkway Central-2 - Final
2-1
5:30 pmSummit-2 at Parkway North-0 - Final
2-0
5:30 pmUniversity City-1 at Riverview Gardens-2 - Final
2-1
5:30 pmBayless-0 at Clayton-2 - Final
2-0
5:30 pmSt. Charles at Winfield
Rivalry
5:30 pmNorth Callaway at Hallsville
Rivalry
5:45 pmMarquette-0 at Eureka-2 - Final
2-0
6:00 pmMacon Meridian-2 at Nokomis-0 - Final
2-0
6:00 pmLift For Life-2 at Cardinal Ritter-0 - Final
2-0
6:00 pmPiasa Southwestern at Hillsboro, Illinois
Rivalry
6:00 pmFrancis Howell Central-1 at Francis Howell-2 - Final
2-1
6:00 pmWood River-2 at Mount Olive-0 - Final
2-0
6:00 pmNashville-2 at Carlyle-0 - Final
2-0
6:00 pmBorgia-2 at St. Dominic-0 - Final
2-0
6:00 pmLebanon, Illinois-2 at Dupo-0 - Final
2-0
6:00 pmCollinsville-2 at Granite City-0 - Final
2-0
6:00 pmNorth County-2 at Union-0 - Final
2-0
6:00 pmFort Zumwalt West-1 at Francis Howell North-2 - Final
2-1
6:00 pmNew Athens-2 at Red Bud-1 - Final
2-1
6:00 pmO'Fallon Christian-2 at Rosati-Kain-0 - Final
2-0
6:00 pmPotosi at Bismarck
Rivalry
6:15 pmLutheran South-2 at Principia-0 - Final
2-0
6:30 pmBelleville West-0 at Mater Dei-2 - Final
2-0
6:30 pmAffton-2 at Notre Dame-1 - Final
2-1
6:30 pmAlthoff-2 at Mascoutah-0 - Final
2-0
6:30 pmCapital City-0 at Sullivan-2 - Final
2-0
7:00 pmHillsboro-0 at Jackson-2 - Final
2-0
7:00 pmPana-2 at Staunton-1 - Final
2-1
7:00 pmCarlinville-2 at Roxana-0 - Final
2-0
7:00 pmLinn-0 at St. Clair-2 - Final
2-0
7:00 pmCahokia-0 at Marion-2 - Final
2-0
7:30 pmCentralia, Illinois-2 at Salem, Illinois-0 - Final
2-0

+