Monday - September 30, 2019
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


Football
TimeEventScore
7:00 pmPutnam County-14 at Milan-13 - Final
14-13

Boys Cross Country
TimeEventScore
6:00 pmElsberry Invitational
4:00 pmKirkwood Blowpop Invitational
4:30 pmJerseyville Havens Invitational

Boys Fall Golf
TimeEventScore
9:00 amSouth Central Conference Tournament
Results
3:30 pmTriad vs Columbia at Annbriar GC
3:30 pmWaterloo vs Belleville East at Cardinal Creek
4:00 pmRed Bud at Freeburg
4:00 pmOkawville at Waltonville

Boys Soccer
TimeEventScore
4:00 pmSoldan at Cleveland
Rivalry
4:00 pmWinfield-1 at North Tech-2 - Final
2-1
4:00 pmRitenour-1 at Hazelwood Central-2 - Final
2-1
4:15 pmOakville-1 vs Francis Howell Central-5 at Soccer Park - Final
5-1
4:15 pmLadue-2 vs Lindbergh-2 at Soccer Park - Final
2-2
4:15 pmMater Dei-0 vs O'Fallon-2 at O'Fallon Park - Final
2-0
4:15 pmCivic Memorial-2 at Highland-1 - Final
2-1
4:30 pmGateway STEM-4 at Roosevelt-3 - Final
4-3
4:30 pmValmeyer-0 at Breese Central-3 - Final
3-0
4:30 pmStaunton-0 at North Mac-4 - Final
4-0
4:30 pmGreenville-1 at Wood River-3 - Final
3-1
4:30 pmCarnahan at Vashon
Rivalry
4:30 pmMcKinley-9 at Medicine and Bioscience-1 - Final
9-1
4:30 pmLitchfield at Metro-East Lutheran
Rivalry
4:30 pmWesclin at Christ Our Rock
Rivalry
4:30 pmVandalia-1 at Carlyle-11 - Final
11-1
5:00 pmTolton Catholic at Hickman
Rivalry
5:00 pmCentralia, Illinois-1 at Carbondale-9 - Final
9-1
5:00 pmBelleville East-2 at Althoff-2 - Final
2-2
5:00 pmWright City at Capital City
Rivalry
5:00 pmFredericktown-6 at Festus-3 - Final
6-3
5:30 pmRock Bridge vs Gateway Legacy Christian Acade at SIU Edwardsville
Rivalry
6:00 pmHazelwood West-6 at St. Charles West-2 - Final
6-2
6:00 pmWebster Groves-0 at Vianney-3 - Final
3-0
6:00 pmSt. Charles-1 at O'Fallon Christian-4 - Final
4-1
6:00 pmTroy Buchanan-5 at Trinity-1 - Final
5-1
6:00 pmWashington-1 vs Mascoutah-1 at Soccer Park - Final
1-1
6:00 pmTriad-0 vs Waterloo-0 at Gay Field - Final
0-0
6:00 pmNorthwest Cedar Hill-0 vs Timberland-2 at Soccer Park - Final
2-0
6:00 pmJerseyville-6 at Carlinville-1 - Final
6-1
6:00 pmAlton Marquette-3 vs Columbia-2 at Soccer Park - Final
3-2
6:00 pmDe Smet-1 at Eureka-2 - Final
2-1
6:00 pmFox-0 vs Liberty (Wentzville)-2 at Soccer Park - Final
2-0
6:30 pmHillsboro-2 at Pacific-3 - Final
3-2
6:45 pmSullivan-0 at Southern Boone-7 - Final
7-0
7:30 pmBayless-5 at Lutheran South-3 - Final
5-3
7:30 pmGibault-1 at Clayton-3 - Final
3-1
7:30 pmKirkwood-2 vs CBC-1 at St. Mary's - Final
2-1

Boys Swimming
TimeEventScore
3:30 pmRitenour-69 at McCluer North-81 - Final
81-69
4:00 pmO'Fallon Christian at McCluer South-Berkeley

Fall Softball
TimeEventScore
4:00 pmMcCluer South-Berkeley at McCluer
Rivalry
4:00 pmGateway Science Academy-13 vs Cleveland-12 at 12th and Park Field - Final
13-12
4:00 pmMcCluer North-1 at Pattonville-16 - Final
16-1
4:00 pmRiverview Gardens-10 at Bayless-19 - Final
19-10
4:00 pmTrinity-20 vs Metro-4 at Jefferson - Final
20-4
4:00 pmUrsuline-1 at Notre Dame-5 - Final
5-1
4:00 pmRosati-Kain-12 at Hancock-0 - Final
12-0
4:00 pmUniversity City-11 at Hazelwood East-5 - Final
11-5
4:15 pmValley Park-7 at Nerinx Hall-6 - Final
7-6
4:15 pmBrentwood-13 at Normandy-2 - Final
13-2
4:15 pmSt. Dominic-10 at Winfield-9 - Final
10-9
4:15 pmFrancis Howell-8 at Eureka-11 - Final
11-8
4:15 pmLutheran St. Charles-3 at St. Charles-11 - Final
11-3
4:15 pmKirkwood-13 at Summit-12 - Final
13-12
4:15 pmMehlville-2 at Seckman-14 - Final
14-2
4:15 pmSt. Charles West-2 at Orchard Farm-17 - Final
17-2
4:15 pmHazelwood West-11 at Ritenour-1 - Final
11-1
4:15 pmFort Zumwalt South-5 at Fort Zumwalt West-15 - Final
15-5
4:15 pmLindbergh-7 at Northwest Cedar Hill-14 - Final
14-7
4:15 pmFox-2 at St. Joseph's-4 - Final
4-2
4:30 pmLafayette-4 at Oakville-3 - Final
4-3
4:30 pmSt. Clair-0 at Warrenton-3 - Final
3-0
4:30 pmWindsor (Imperial)-5 vs Farmington-6 at Farmington Sports Complex - Final
6-5
4:30 pmSt. James-19 at Laquey-9 - Final
19-9
4:30 pmSt. Pius X-3 at De Soto-4 - Final
4-3
4:30 pmCuba-14 at Hermann-1 - Final
14-1
4:30 pmLutheran South-11 at Pacific-3 - Final
11-3
4:30 pmNorth County-10 at Union-6 - Final
10-6
4:30 pmPerryville-9 at Festus-1 - Final
9-1
4:30 pmDuBourg-5 at Herculaneum-4 - Final
5-4
4:30 pmMarquette-17 at Francis Howell North-7 - Final
17-7
4:30 pmHolt-14 vs Washington-2 at Lakeview Park - Final
14-2
4:30 pmJefferson-5 at Hillsboro-17 - Final
17-5
5:00 pmOwensville-0 at Fatima-9 - Final
9-0
5:00 pmFulton-15 at North Callaway-8 - Final
15-8
5:30 pmLiberty (Wentzville)-0 at Jefferson City-4 - Final
4-0

Field Hockey
TimeEventScore
4:00 pmRosati-Kain-0 at Notre Dame-1 - Final
1-0
4:00 pmNerinx Hall-4 at Ursuline-0 - Final
4-0
4:15 pmLutheran South-1 at St. Dominic-2 - Final
2-1
4:30 pmPattonville-0 at Eureka-2 - Final
2-0
5:45 pmLafayette-4 at Oakville-0 - Final
4-0

Girls Cross Country
TimeEventScore
6:00 pmElsberry Invitational
4:30 pmJerseyville Havens Invitational

Girls Fall Golf
TimeEventScore
9:00 amKnight Cup
9:00 amSouth Central Conference Tournament
Results
9:00 amSouth 7 Conference Tournament
Results
3:30 pmWestminster-189 vs St. Dominic-173 at Golf Club of Wentzville - Final
173-189
3:30 pmOakville, Fox at Lindbergh
Results
3:30 pmWebster Groves vs Lutheran South at Quail Creek GC
3:30 pmFox at Oakville
3:30 pmAlton Marquette, Jerseyville at Granite City
Results
3:30 pmMascoutah, Triad at Highland
Results
3:30 pmCor Jesu, Incarnate Word, St. Joseph's
Results
3:30 pmKirkwood vs Eureka at Aberdeen GC
4:00 pmColumbia vs Freeburg at The Orchards GC

Girls Tennis
TimeEventScore
3:30 pmCollinsville-0 at Alton-9 - Final
9-0
3:30 pmEast St. Louis at Belleville West
3:30 pmMetro at North Tech
3:30 pmMcCluer North at Hazelwood Central
4:00 pmWhitfield at Lutheran South
4:00 pmWebster Groves-6 at Summit-3 - Final
6-3
4:00 pmHazelwood East at Miller Career
4:00 pmSt. Joseph's-9 at Incarnate Word-0 - Final
9-0
4:00 pmHazelwood West at Mehlville
4:00 pmWestminster at St. Dominic
4:00 pmCivic Memorial at Alton Marquette
4:00 pmHighland at Roxana
4:00 pmWood River at Waterloo
4:00 pmTriad-7 at Althoff-2 - Final
7-2
4:00 pmJerseyville at Highland
4:00 pmLutheran St. Charles at Villa Duchesne
4:00 pmHazelwood East at Miller Career
4:15 pmOakville at Jackson
4:15 pmParkway Central at Eureka
4:30 pmRosati-Kain vs Ursuline at Chaminade
4:30 pmSt. Anthony at Greenville
4:30 pmKirkwood at Nerinx Hall

Girls Volleyball
TimeEventScore
4:00 pmPacific-2 vs Owensville-0 at Hermann - Final
2-0
4:00 pmPrincipia-2 at Valley Park-1 - Final
2-1
5:00 pmNew Haven-0 vs Borgia-2 at Hermann - Final
2-0
5:00 pmGibault-0 at New Athens-2 - Final
2-0
5:00 pmSalem-0 at St. Clair-2 - Final
2-0
5:00 pmGranite City-0 at Triad-2 - Final
2-0
5:00 pmLiberty (Wentzville)-2 at Fort Zumwalt East-0 - Final
2-0
5:15 pmDuchesne-0 at Visitation-2 - Final
2-0
5:15 pmTrinity-2 at Lutheran North-0 - Final
2-0
5:15 pmPattonville-2 at McCluer North-0 - Final
2-0
5:15 pmLift For Life-0 at Crossroads College Prep-2 - Final
2-0
5:15 pmAlton-0 at Fort Zumwalt South-2 - Final
2-0
5:30 pmSeckman-0 at Mehlville-2 - Final
2-0
5:30 pmJennings-2 at McCluer South-Berkeley-1 - Final
2-1
5:30 pmAlthoff-2 at Belleville West-0 - Final
2-0
5:30 pmAffton-2 at Hazelwood West-0 - Final
2-0
5:30 pmIncarnate Word-2 at Rosati-Kain-0 - Final
2-0
5:30 pmSt. James-2 at Dixon-0 - Final
2-0
6:00 pmBunker Hill at Staunton
Rivalry
6:00 pmHillsboro, Illinois at Nokomis
Rivalry
6:00 pmSte. Genevieve-1 at St. Vincent-2 - Final
2-1
6:00 pmDuBourg-0 at O'Fallon Christian-2 - Final
2-0
6:00 pmDupo-1 at First Baptist Academy-2 - Final
2-1
6:00 pmOwensville-2 vs New Haven-0 at Hermann - Final
2-0
6:00 pmFrancis Howell-1 at Francis Howell Central-2 - Final
2-1
6:00 pmNorth Callaway at Russellville
Rivalry
6:00 pmMount Olive-0 at Father McGivney-2 - Final
2-0
6:00 pmKingston-0 at Crystal City-2 - Final
2-0
6:00 pmPark Hills Central at West County (Leadwood)
Rivalry
6:00 pmSteelville, Missouri at Potosi
Rivalry
6:00 pmRed Bud-2 at Steeleville-0 - Final
2-0
6:15 pmRaymond at Litchfield
Rivalry
6:15 pmChester-2 at Valmeyer-0 - Final
2-0
6:30 pmLindbergh-2 at Nerinx Hall-1 - Final
2-1
7:00 pmRochester-2 at Carlinville-0 - Final
2-0
7:00 pmRitenour-1 at Hazelwood Central-2 - Final
2-1
7:00 pmNorth County-1 at Hillsboro-2 - Final
2-1
7:00 pmHazelwood East-2 at Riverview Gardens-0 - Final
2-0
7:00 pmPacific-0 vs Borgia-2 at Hermann - Final
2-0
7:00 pmHerculaneum-0 at Jefferson-2 - Final
2-0
7:30 pmSalem, Illinois at Newton
Rivalry
8:00 pmNew Haven-0 vs Pacific-2 at Hermann - Final
2-0
9:00 pmBorgia-2 vs Owensville-0 at Hermann - Final
2-0

+