Thursday - September 5, 2019
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30


Boys Cross Country
TimeEventScore
3:30 pmWebster Groves Invitational
Results
5:15 pmLutheran South Invitational
Results

Boys Fall Golf
TimeEventScore
1:00 pmChester Invitational
3:30 pmBelleville West, Mater Dei, Nashville, Okawville
Results
3:30 pmMonroe County Tournament
Results
3:30 pmO'Fallon, Highland, Triad
4:00 pmCivic Memorial, Mascoutah at Jerseyville
Results
4:00 pmDuQuoin, Marion, Hamilton County at Benton
Results
4:00 pmMount Vernon, Illinois vs Carbondale at Hickory Ridge
4:00 pmSteeleville at Chester
4:00 pmWesclin vs Salem, Illinois at Salem Country Club

Boys Soccer
TimeEventScore
4:00 pmMcCluer South-Berkeley-0 at Hazelwood Central-8 - Final
8-0
4:00 pmGateway Science Academy at Cleveland
Rivalry
4:00 pmPacific-3 at Windsor (Imperial)-0 - Final
3-0
4:00 pmFox-1 at Seckman-5 - Final
5-1
4:00 pmFrancis Howell Central-1 at Chaminade-2 - Final
2-1
4:00 pmSt. Pius X-3 at DuBourg-3 - Final
3-3
4:15 pmVandalia at Effingham
Rivalry
4:15 pmHighland-0 vs Civic Memorial-2 at Bethalto Sports Complex - Final
2-0
4:15 pmAffton-2 at Hillsboro-5 - Final
5-2
4:15 pmStaunton-3 vs Metro-East Lutheran-1 at Carlinville - Final
3-1
4:15 pmLincolnwood-2 at Carlinville-1 - Final
2-1
4:15 pmWinfield-0 at Orchard Farm-8 - Final
8-0
4:30 pmHolt-0 at Mehlville-0 - Final
0-0
4:30 pmMetro-East Lutheran at Breese Central
Rivalry
4:30 pmSalem, Illinois-13 at Lebanon, Illinois-0 - Final
13-0
4:30 pmFaith Bible Christian Academy at Pana
Rivalry
4:30 pmTimberland-2 at Pattonville-3 - Final
3-2
4:30 pmMater Dei-4 at Wesclin-0 - Final
4-0
4:30 pmLafayette-3 at Francis Howell North-0 - Final
3-0
4:30 pmAlton Marquette-4 at Father McGivney-0 - Final
4-0
5:00 pmCarlyle-6 at Altamont-3 - Final
6-3
5:00 pmMissouri Military Academy-0 vs Lutheran St. Charles-5 at Fort Zumwalt East - Final
5-0
5:00 pmKirkwood-1 at Parkway South-0 - Final
1-0
5:00 pmAlthoff-1 at Centralia, Illinois-0 - Final
1-0
5:00 pmBelleville East-0 at Edwardsville-3 - Final
3-0
5:00 pmUniversity City-5 at Festus-3 - Final
5-3
5:00 pmTriad-3 at Granite City-1 - Final
3-1
5:00 pmWarrenton-0 at Fort Zumwalt North-8 - Final
8-0
5:00 pmHazelwood West-0 at Fort Zumwalt West-7 - Final
7-0
5:00 pmPinckneyville-0 at Marion-2 - Final
2-0
5:00 pmBelleville West-2 at Alton-1 - Final
2-1
5:00 pmVianney-4 at Gibault-2 - Final
4-2
5:30 pmSt. Clair-1 at Sullivan-6 - Final
6-1
5:30 pmTower Grove Christian-1 at Medicine and Bioscience-0 - Final
1-0
5:30 pmJackson-1 vs Carbondale-5 at Cape Notre Dame - Final
5-1
5:45 pmWood River-0 vs Hillsboro, Illinois-2 at Carlinville - Final
2-0
5:45 pmGillespie-2 vs Athens-1 at Carlinville - Final
2-1
6:00 pmFrancis Howell-1 at Lindbergh-2 - Final
2-1
6:00 pmNorth County vs Capital City at Seckman
Rivalry
6:00 pmDe Smet-2 at Marquette-0 - Final
2-0
6:00 pmValmeyer-0 at Columbia-8 - Final
8-0
6:00 pmLiberty (Wentzville)-0 at Summit-5 - Final
5-0
6:00 pmMaplewood-RH-1 at Valley Park-2 - Final
2-1
6:00 pmFarmington-0 at Oakville-6 - Final
6-0
6:00 pmPerryville-1 vs St. Mary's-4 at Windsor (Imperial) - Final
4-1
6:30 pmSaxony Lutheran-8 vs St. Paul Lutheran-0 at Festus - Final
8-0
6:30 pmCollinsville-1 at O'Fallon-3 - Final
3-1
6:30 pmSt. Dominic-1 at CBC-2 - Final
2-1
6:45 pmTrinity-3 at O'Fallon Christian-2 - Final
3-2
7:00 pmParkway North-0 at Fort Zumwalt East-1 - Final
1-0
7:15 pmJerseyville-6 vs Springfield Lutheran-0 at Carlinville - Final
6-0

Boys Swimming
TimeEventScore
3:30 pmMcCluer North Relays
4:00 pmMICDS-122 at Webster Groves-76 - Final
122-76
4:00 pmAffton-94 at Ritenour-30 - Final
94-30
4:00 pmOakville at Pattonville
4:15 pmParkway North vs Fort Zumwalt West at Rec-Plex
4:15 pmParkway Central-127 at Ladue-58 - Final
127-58
4:30 pmKirkwood-98 at Parkway West-88 - Final
98-88

Fall Softball
TimeEventScore
4:00 pmCleveland-18 vs Soldan-10 at 12th and Park Field - Final
18-10
4:00 pmMaplewood-RH-0 at Valley Park-16 - Final
16-0
4:00 pmBrentwood-0 at Hancock-10 - Final
10-0
4:00 pmMetro-27 vs Miller Career-0 at Jim Edmonds Cardinal Care Fiel - Final
27-0
4:00 pmHazelwood Central-24 at Riverview Gardens-0 - Final
24-0
4:15 pmTrinity-2 at O'Fallon Christian-14 - Final
14-2
4:15 pmBorgia-11 at Notre Dame-1 - Final
11-1
4:15 pmLutheran South-0 at St. Joseph's-5 - Final
5-0
4:15 pmLindbergh-9 at Cor Jesu-8 - Final
9-8
4:15 pmFrancis Howell Central-13 at Francis Howell-2 - Final
13-2
4:15 pmWebster Groves-4 at Oakville-6 - Final
6-4
4:15 pmWinfield-10 at Orchard Farm-7 - Final
10-7
4:15 pmLadue-5 at St. Charles-16 - Final
16-5
4:15 pmFort Zumwalt South-11 at Fort Zumwalt North-1 - Final
11-1
4:15 pmDuBourg-3 at Lutheran St. Charles-7 - Final
7-3
4:15 pmPacific-6 at Northwest Cedar Hill-21 - Final
21-6
4:15 pmWarrenton-18 at St. Charles West-0 - Final
18-0
4:15 pmHolt-5 at Troy Buchanan-2 - Final
5-2
4:30 pmHermann-1 at Community R-6-11 - Final
11-1
4:30 pmParkway North-1 vs Kirkwood-5 at Kirkwood Athletic Association - Final
5-1
4:30 pmFarmington-3 at North County-4 - Final
4-3
4:30 pmRitenour-12 vs Francis Howell North-5 at Kirkwood Athletic Association - Final
12-5
4:30 pmWashington-2 at Timberland-12 - Final
12-2
4:30 pmParkway Central-5 vs Mehlville-8 at Kirkwood Athletic Association - Final
8-5
4:30 pmCuba-5 at New Haven-15 - Final
15-5
4:30 pmParkway South-6 vs Pattonville-2 at Kirkwood Athletic Association - Final
6-2
4:30 pmSt. Vincent-2 at St. Pius X-11 - Final
11-2
4:30 pmSummit-15 at Eureka-5 - Final
15-5
4:30 pmGateway Science Academy-1 at Herculaneum-20 - Final
20-1
4:30 pmWindsor (Imperial)-1 at Sullivan-10 - Final
10-1
5:00 pmLinn-7 at Owensville-6 - Final
7-6
5:00 pmVan-Far-5 at North Callaway-20 - Final
20-5
5:00 pmCarnahan vs Gateway STEM at 12th and Park Field
Rivalry
5:00 pmBowling Green at Louisiana
Rivalry
5:00 pmWright City-11 at Elsberry-6 - Final
11-6
6:30 pmParkway West-2 vs Marquette-4 at Kirkwood Athletic Association - Final
4-2
6:30 pmHillsboro-4 vs Fort Zumwalt West-5 at Kirkwood Athletic Association - Final
5-4
6:30 pmMehlville-2 vs Ritenour-17 at Kirkwood Athletic Association - Final
17-2
6:30 pmParkway Central-16 vs Francis Howell North-8 at Kirkwood Athletic Association - Final
16-8

Field Hockey
TimeEventScore
4:00 pmParkway South-1 at Notre Dame-0 - Final
1-0
4:15 pmParkway West-2 at Clayton-1 - Final
2-1
4:15 pmEureka-2 at University City-0 - Final
2-0
4:30 pmLindbergh-2 at Lutheran South-0 - Final
2-0

Girls Cross Country
TimeEventScore
4:00 pmWebster Groves Invitational
Results
5:15 pmLutheran South Invitational
Results

Girls Fall Golf
TimeEventScore
1:00 pmNormal University High Invitational
Results
3:00 pmAnna-Jonesboro Invitational
Results
3:30 pmMater Dei at Greenville
3:30 pmEureka at Oakville
3:30 pmAlton Marquette, Granite City at Roxana
3:30 pmFreeburg, Jerseyville at Triad
Results
3:30 pmParkway West vs Northwest Cedar Hill at Fox Run Golf Club
3:30 pmFox-207 vs Parkway South-250 at Crescent Farms - Final
207-250
3:30 pmWarrenton at Borgia
3:30 pmFort Zumwalt West-195 vs Troy Buchanan-206 at Woods Fort - Final
195-206
3:30 pmFort Zumwalt East vs Fort Zumwalt South at Falls Golf Club
3:45 pmKirkwood-204 vs Lafayette-184 at Ballwin GC - Final
184-204
3:45 pmSummit-146 vs Marquette-145 at Forest Hills - Final
145-146
4:00 pmVisitation-180 vs Westminster-190 at Crescent Farms - Final
180-190
4:00 pmFrancis Howell Central-215 vs Francis Howell-160 at Links At Dardenne - Final
160-215
4:00 pmNotre Dame-213 vs Nerinx Hall-179 at Quail Creek GC - Final
179-213
4:00 pmBelleville East, Collinsville at Alton
Results
4:00 pmMarissa vs Sparta at Sparta CC
4:00 pmUrsuline-178 vs MICDS-152 at Ruth Park - Final
152-178
4:00 pmSt. Clair vs Lutheran St. Charles at Bogey Hills

Girls Tennis
TimeEventScore
3:30 pmFrancis Howell Central at Liberty (Wentzville)
3:30 pmHolt-1 at Timberland-8 - Final
8-1
3:30 pmPattonville-5 at McCluer North-4 - Final
5-4
3:30 pmMcKinley at Miller Career
3:30 pmHazelwood West at Lutheran St. Charles
3:30 pmFort Zumwalt North at St. Charles
3:30 pmSoldan vs Cleveland at Sublette Park
4:00 pmO'Fallon-8 at Highland-1 - Final
8-1
4:00 pmJohn Burroughs at Lutheran South
4:00 pmSalem, Illinois-1 at Carbondale-8 - Final
8-1
4:00 pmCape Notre Dame at Windsor (Imperial)
4:00 pmMICDS vs Lutheran North at Forestwood Park
4:00 pmParkway North at Mehlville
4:00 pmSt. Dominic-9 at Rosati-Kain-0 - Final
9-0
4:00 pmCor Jesu-0 at St. Joseph's-9 - Final
9-0
4:00 pmHazelwood Central at McCluer
4:00 pmBelleville East vs Rock Bridge at CBC
4:00 pmVilla Duchesne at Incarnate Word
4:00 pmMascoutah at Alton Marquette
4:00 pmWestminster-1 at John Burroughs-8 - Final
8-1
4:15 pmParkway South at Oakville
4:15 pmPrincipia at Whitfield
4:15 pmParkway West at Lafayette
4:15 pmSummit-1 at Lindbergh-8 - Final
8-1
4:30 pmParkway Central-4 at Marquette-5 - Final
5-4
4:30 pmTeutopolis at Greenville

Girls Volleyball
TimeEventScore
12:00 amRolla at Hickman
Rivalry
3:30 pmGateway Science Academy-2 at Hancock-0 - Final
2-0
4:00 pmWashington-2 at Fort Zumwalt South-1 - Final
2-1
4:15 pmGateway STEM-2 at Vashon-1 - Final
2-1
4:15 pmCarnahan-2 at Cleveland-0 - Final
2-0
4:30 pmBelleville East-2 at Collinsville-0 - Final
2-0
4:30 pmBayless-2 vs Crossroads College Prep-1 at Hancock - Final
2-1
5:00 pmRed Bud-1 vs Gibault-2 at Marissa - Final
2-1
5:00 pmOwensville-2 at Linn-1 - Final
2-1
5:00 pmGreenville-2 at Alton Marquette-1 - Final
2-1
5:00 pmWarrenton-2 at St. Charles West-0 - Final
2-0
5:00 pmFrancis Howell-2 at Troy Buchanan-0 - Final
2-0
5:00 pmMedicine and Bioscience-2 at Miller Career-0 - Final
2-0
5:00 pmWright City-2 at Bowling Green-0 - Final
2-0
5:00 pmPinckneyville-1 vs East St. Louis-2 at New Athens - Final
2-1
5:00 pmNew Haven-2 at Belle-0 - Final
2-0
5:00 pmJefferson City-2 at Hermann-1 - Final
2-1
5:00 pmRosati-Kain-2 at Duchesne-1 - Final
2-1
5:00 pmHolt-2 at Fort Zumwalt West-0 - Final
2-0
5:00 pmFort Zumwalt North-2 at Fort Zumwalt East-0 - Final
2-0
5:00 pmSoldan at Metro
Rivalry
5:00 pmHighland-0 at Freeburg-2 - Final
2-0
5:15 pmCarbondale at Murphysboro
Rivalry
5:15 pmMcCluer South-Berkeley-2 at Cardinal Ritter-1 - Final
2-1
5:15 pmRoosevelt-1 vs Northwest Academy-2 at Roosevelt - Final
2-1
5:15 pmSumner at McKinley
Rivalry
5:15 pmWinfield-0 at Orchard Farm-2 - Final
2-0
5:15 pmJohn Burroughs-1 at Visitation-2 - Final
2-1
5:15 pmFather McGivney-2 at McCluer North-0 - Final
2-0
5:15 pmChristopher at Sparta
Rivalry
5:30 pmLiberty (Wentzville)-1 at Timberland-2 - Final
2-1
5:30 pmLafayette-2 at Northwest Cedar Hill-0 - Final
2-0
5:30 pmParkway North-0 at Parkway Central-2 - Final
2-0
5:30 pmParkway West-2 at Ladue-0 - Final
2-0
5:30 pmNorth Callaway at Montgomery County
Rivalry
5:30 pmBreese Central at Nashville
Rivalry
5:30 pmMICDS-1 at Parkway South-2 - Final
2-1
5:30 pmUrsuline-0 at Kirkwood-2 - Final
2-0
5:30 pmBrentwood-0 vs Maplewood-RH-2 at Hancock - Final
2-0
5:45 pmO'Fallon-2 at Alton-0 - Final
2-0
6:00 pmCarlinville-2 at Piasa Southwestern-0 - Final
2-0
6:00 pmFrancis Howell North-1 at Francis Howell Central-2 - Final
2-1
6:00 pmTrinity-0 at O'Fallon Christian-2 - Final
2-0
6:00 pmTrico-0 at Marissa-2 - Final
2-0
6:00 pmCentralia, Illinois at Carlyle
Rivalry
6:00 pmJefferson-0 at Ste. Genevieve-2 - Final
2-0
6:00 pmWindsor (Imperial)-2 at Union-0 - Final
2-0
6:00 pmBunker Hill-2 at Gillespie-0 - Final
2-0
6:00 pmWood River-0 at Jerseyville-2 - Final
2-0
6:00 pmHillsboro, Illinois-2 at Litchfield-0 - Final
2-0
6:00 pmMount Olive-0 at Staunton-2 - Final
2-0
6:00 pmChester-0 at New Athens-2 - Final
2-0
6:00 pmCrystal City-0 at Bismarck-2 - Final
2-0
6:00 pmPark Hills Central at Valle Catholic
Rivalry
6:15 pmNokomis at Shelbyville, Illinois
Rivalry
6:15 pmSeckman-2 at Pacific-0 - Final
2-0
6:30 pmBorgia-3 at Incarnate Word-1 - Final
3-1
6:30 pmDuBourg-0 at Lutheran St. Charles-2 - Final
2-0
6:30 pmBrentwood-2 vs Crossroads College Prep-1 at Hancock - Final
2-1
6:30 pmLutheran South-2 at Notre Dame-0 - Final
2-0
6:30 pmMarion-0 at Althoff-2 - Final
2-0
6:30 pmSt. Clair-2 at Potosi-0 - Final
2-0
6:30 pmNerinx Hall-2 at Villa Duchesne-1 - Final
2-1
7:00 pmOkawville-1 vs Steeleville-2 at New Athens - Final
2-1
7:00 pmColumbia-2 at Civic Memorial-0 - Final
2-0
7:00 pmDe Soto-0 at North County-2 - Final
2-0
7:00 pmFarmington-0 at Festus-2 - Final
2-0
7:00 pmHerculaneum-1 at West County (Leadwood)-2 - Final
2-1
7:00 pmCentral A&M at Pana
Rivalry
7:00 pmLebanon, Illinois-0 vs Wesclin-2 at Marissa - Final
2-0
7:30 pmMaplewood-RH-2 vs Bayless-0 at Hancock - Final
2-0

+