Thursday - October 17, 2019
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Football
TimeEventScore
4:00 pmMiller Career-16 at Roosevelt-32 - Final
32-16
7:00 pmSchlagle (Kan.)-6 at Washington (Kan.)-42 - Final
42-6
7:00 pmParkway Central-41 at Parkway West-28 - Final
41-28
7:00 pmBristow (Okla.)-46 at Grove (Okla.)-16 - Final
46-16

Boys Cross Country
TimeEventScore
4:30 pmGAC North Championships
Results
4:30 pmSouthwestern Conference Meet
Results
4:45 pmMississippi Valley Conference Championships
Results
5:15 pmSouth 7 Conference Meet
Results
5:45 pm13th Parkway South Patriot Classic
Results

Boys Soccer
TimeEventScore
3:30 amSTLUnited-2 vs Valley Park-3 at Lou Fusz Soccer Park - Final
3-2
4:00 pmMedicine and Bioscience-0 vs Crossroads College Prep-2 at Forest Park - Final
2-0
4:00 pmMcCluer-4 at Hazelwood East-1 - Final
4-1
4:00 pmUniversity City-2 at Hazelwood Central-1 - Final
2-1
4:00 pmLift For Life at North Tech
Rivalry
4:00 pmSoldan-2 at Principia-0 - Final
2-0
4:00 pmUnion-3 at Winfield-1 - Final
3-1
4:00 pmJohn Burroughs-1 at Chaminade-0 - Final
1-0
4:15 pmLutheran North-0 at MICDS-5 - Final
5-0
4:15 pmOakville-0 at Kirkwood-8 - Final
8-0
4:15 pmHazelwood West-0 at Lafayette-3 - Final
3-0
4:15 pmElsberry-1 at Orchard Farm-6 - Final
6-1
4:15 pmMcCluer South-Berkeley at Medicine and Bioscience
Rivalry
4:15 pmMascoutah-2 at Highland-1 - Final
2-1
4:15 pmPriory-5 at Lutheran South-0 - Final
5-0
4:15 pmSummit-2 at Webster Groves-0 - Final
2-0
4:15 pmWaterloo-3 at Triad-2 - Final
3-2
4:15 pmDuchesne-0 at Westminster-5 - Final
5-0

Boys Soccer
TimeEventScore
4:30 pmValmeyer at Carlyle
Rivalry

Boys Soccer
TimeEventScore
4:30 pmRitenour-0 at Seckman-2 - Final
2-0
4:30 pmCentralia, Illinois at Salem, Illinois
Rivalry
5:00 pmPerryville-8 vs Sikeston-0 at Sikeston Complex - Final
8-0
5:00 pmPoplar Bluff-2 at Marion-2 - Final
2-2
5:00 pmCarbondale-0 at Belleville East-2 - Final
2-0
5:00 pmTrinity-0 at DuBourg-3 - Final
3-0
5:00 pmDixon-1 at Sullivan-3 - Final
3-1
5:00 pmTower Grove Christian-3 at Cardinal Ritter-1 - Final
3-1
6:00 pmSt. Charles West-0 at Fort Zumwalt North-2 - Final
2-0
6:00 pmFort Zumwalt West-2 at Francis Howell North-0 - Final
2-0
6:00 pmEureka-1 at Lindbergh-3 - Final
3-1
6:00 pmLiberty (Wentzville)-5 at St. Charles-0 - Final
5-0
6:00 pmParkway South-6 at Fox-0 - Final
6-0
6:00 pmPattonville-8 at Affton-0 - Final
8-0
6:00 pmWindsor (Imperial)-1 at Parkway North-4 - Final
4-1
6:30 pmSt. Mary's-0 at Collinsville-3 - Final
3-0
6:30 pmBelleville West-0 at Gibault-0 - Final
0-0
6:30 pmTroy Buchanan-2 at Francis Howell-3 - Final
3-2
6:30 pmTimberland-4 at Washington-0 - Final
4-0
6:30 pmHillsboro-1 at North County-5 - Final
5-1
7:00 pmMehlville-0 at Ladue-3 - Final
3-0
7:00 pmSt. Dominic-0 at Fort Zumwalt South-3 - Final
3-0

Boys Swimming
TimeEventScore
3:30 pmFort Zumwalt South-92 at Francis Howell Central-90 - Final
92-90
3:30 pmWestminster at McCluer North
3:30 pmTimberland at Fort Zumwalt East
4:00 pmDe Smet at John Burroughs
4:15 pmFrancis Howell at Parkway West
4:15 pmParkway Central at MICDS
6:30 pmSummit Invitational
Results

Fall Softball
TimeEventScore
1:30 pmFrancis Howell North-0 vs Francis Howell Central-10 at Fort Zumwalt East - Final
10-0
1:45 pmLiberty (Wentzville)-1 vs Holt-16 at Timberland - Final
16-1
2:00 pmWarrenton-0 vs Mexico-4 at Winfield - Final
4-0
2:00 pmJefferson-2 vs St. Pius X-3 at Kelly - Final
3-2
2:00 pmOwensville-2 vs Sullivan-12 at Borgia - Final
12-2
2:15 pmParkway North-13 at Westminster-6 - Final
13-6
2:30 pmBayless-0 vs Rosati-Kain-17 at Bayless - Final
17-0
3:30 pmDuBourg-7 at Herculaneum-4 - Final
7-4
3:45 pmO'Fallon Christian-1 at Valley Park-11 - Final
11-1
4:00 pmSikeston-2 vs Cape Notre Dame-17 at Perryville City Park - Final
17-2
4:00 pmCuba-3 at Linn-9 - Final
9-3
4:00 pmBuffalo-0 at Bolivar-10 - Final
10-0
4:00 pmMcCluer-10 at Trinity-25 - Final
25-10
4:00 pmWinfield-4 vs Wright City-7 at Winfield - Final
7-4
4:00 pmJackson-4 vs Seckman-5 at Farmington Sports Complex - Final
5-4
4:00 pmUrsuline-0 vs Affton-10 at Bayless - Final
10-0
4:00 pmFrancis Howell-2 at Fort Zumwalt East-0 - Final
2-0
4:00 pmPacific-2 at Borgia-1 - Final
2-1
4:00 pmFort Zumwalt West-2 vs Troy Buchanan-4 at Timberland - Final
4-2
4:00 pmChaffee-1 at Kelly-7 - Final
7-1
4:00 pmRiverview Gardens-1 vs Hazelwood East-20 at Lutheran North - Final
20-1
4:15 pmNerinx Hall-0 vs Webster Groves-11 at Plymouth Field - Final
11-0
4:15 pmParkway Central-1 at Hazelwood West-3 - Final
3-1
4:15 pmRitenour-4 at Pattonville-14 - Final
14-4
4:15 pmLutheran St. Charles-5 vs St. Charles-6 at Kiwanis Park - Final
6-5
4:15 pmLindbergh-1 at Summit-9 - Final
9-1
4:15 pmUniversity City-0 vs Incarnate Word-15 at Westminster - Final
15-0
4:15 pmCor Jesu-7 at Oakville-8 - Final
8-7
4:15 pmSt. Joseph's-6 at Kirkwood-5 - Final
6-5
4:15 pmSt. Charles West-2 at St. Dominic-17 - Final
17-2
4:30 pmParkway West-1 at Eureka-11 - Final
11-1
4:30 pmParkway South-3 at Marquette-4 - Final
4-3
4:30 pmFestus-1 vs Hillsboro-11 at Windsor (Imperial) - Final
11-1
5:00 pmHallsville-0 vs Tolton Catholic-10 at South Callaway - Final
10-0
5:30 pmPoplar Bluff-3 vs Northwest Cedar Hill-13 at Farmington Sports Complex - Final
13-3
5:30 pmMaplewood-RH-0 vs Hancock-15 at Herculaneum - Final
15-0
6:00 pmNew Haven-3 vs Belle-0 at Linn - Final
3-0
6:00 pmSalem-4 vs Osage-5 at Bolivar - Final
5-4
6:00 pmNorth County-0 vs Perryville-11 at Perryville City Park - Final
11-0
6:30 pmNotre Dame-6 at Windsor (Imperial)-10 - Final
10-6
7:00 pmNew Bloomfield-2 vs Centralia (Mo.)-10 at South Callaway - Final
10-2

Field Hockey
TimeEventScore
4:00 pmLutheran South-0 at Ursuline-3 - Final
3-0
4:15 pmSt. Joseph's-5 at Pattonville-0 - Final
5-0
4:15 pmBarat-0 at University City-3 - Final
3-0
4:15 pmOakville-2 at Webster Groves-1 - Final
2-1
4:30 pmSt. Dominic-0 at Whitfield-7 - Final
7-0
4:30 pmVilla Duchesne-6 at Marquette-0 - Final
6-0

Girls Cross Country
TimeEventScore
4:00 pmMississippi Valley Conference Championships
Results
4:00 pmSouthwestern Conference Meet
Results
4:00 pmGAC North Championships
Results
4:30 pmSouth 7 Conference Meet
Results
5:15 pm13th Parkway South Patriot Classic
Results

Girls Tennis
TimeEventScore
4:00 pmGreenville at Salem, Illinois

Girls Volleyball
TimeEventScore
4:30 pmCahokia-0 at Althoff-2 - Final
2-0
4:30 pmGranite City-0 at Belleville East-2 - Final
2-0
4:30 pmO'Fallon-2 at Belleville West-0 - Final
2-0
4:30 pmEdwardsville-2 at East St. Louis-0 - Final
2-0
5:00 pmMount Vernon, Illinois at Centralia, Illinois
Rivalry
5:00 pmWinfield at Fort Zumwalt East
Rivalry
5:00 pmDuBourg-0 at Duchesne-2 - Final
2-0
5:00 pmChester-0 at Gibault-2 - Final
2-0
5:00 pmConfluence at Principia
Rivalry
5:00 pmGillespie-0 at Roxana-2 - Final
2-0
5:00 pmDupo-2 at Valmeyer-1 - Final
2-1
5:00 pmSalem, Illinois at Wesclin
Rivalry
5:00 pmFrancis Howell Central-2 at Timberland-0 - Final
2-0
5:00 pmTriad-0 at Waterloo-2 - Final
2-0
5:00 pmBowling Green-0 at Wright City-2 - Final
2-0
5:00 pmHolt at Fort Zumwalt South
Rivalry
5:00 pmStaunton-2 at Greenville-0 - Final
2-0
5:00 pmBrentwood-2 at Lutheran North-0 - Final
2-0
5:15 pmDu Quoin-1 at Nashville-2 - Final
2-1
5:15 pmLift For Life at North Tech
Rivalry
5:15 pmSparta at Anna-Jonesboro
Rivalry
5:15 pmMcCluer South-Berkeley-2 at Normandy-0 - Final
2-0
5:15 pmMcCluer-0 at McCluer North-2 - Final
2-0
5:30 pmPattonville-0 at Parkway Central-2 - Final
2-0
5:30 pmSummit-2 at Parkway West-0 - Final
2-0
5:30 pmRiverview Gardens-2 at Jennings-1 - Final
2-1
5:30 pmTrinity-2 at MICDS-1 - Final
2-1
5:30 pmLadue-0 at Seckman-2 - Final
2-0
5:30 pmRosati-Kain-2 at O'Fallon Christian-0 - Final
2-0
5:45 pmAlton-0 at Collinsville-2 - Final
2-0
6:00 pmNew Haven-0 at Sullivan-2 - Final
2-0
6:00 pmLebanon, Illinois-0 at Steeleville-2 - Final
2-0
6:00 pmSt. Dominic-0 at Borgia-2 - Final
2-0
6:00 pmFort Zumwalt North-1 at Francis Howell North-2 - Final
2-1
6:00 pmSt. James-2 at Union-0 - Final
2-0
6:00 pmMount Olive at North Mac
Rivalry
6:00 pmValle Catholic at Potosi
Rivalry
6:00 pmGrandview at Steelville, Missouri
Rivalry
6:00 pmPark Hills Central at Saxony Lutheran
Rivalry
6:00 pmLutheran South-0 at Incarnate Word-2 - Final
2-0
6:00 pmNokomis-0 at Alton Marquette-2 - Final
2-0
6:00 pmRed Bud-0 at New Athens-2 - Final
2-0
6:00 pmPiasa Southwestern at Vandalia
Rivalry
6:15 pmPacific-2 at Owensville-0 - Final
2-0
6:30 pmHighland-0 at Mater Dei-2 - Final
2-0
6:30 pmWindsor (Imperial)-0 at North County-2 - Final
2-0
6:30 pmUrsuline-0 at St. Pius X-2 - Final
2-0
6:30 pmSt. Clair-0 at Hermann-2 - Final
2-0
6:30 pmLutheran St. Charles-2 at Notre Dame-0 - Final
2-0
7:00 pmWood River at Bunker Hill
Rivalry
7:00 pmValley Park-0 at Herculaneum-2 - Final
2-0
7:00 pmFestus-1 at Cape Notre Dame-2 - Final
2-1
7:00 pmCarbondale-2 at Marion-1 - Final
2-1
7:00 pmFather McGivney-1 at Metro-East Lutheran-2 - Final
2-1
7:00 pmLitchfield at Pana
Rivalry
7:00 pmDe Soto-1 at Jefferson-2 - Final
2-1
7:00 pmHillsboro, Illinois-2 at Carlinville-1 - Final
2-1
7:00 pmMassac County-2 at Benton, Illinois-0 - Final
2-0
7:00 pmUniversity City-1 at Hazelwood East-2 - Final
2-1

+