Thursday - October 24, 2019
AUG | SEP | OCT | NOV | DEC | JAN | FEB | MAR | APR | MAY | JUN
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31


Football
TimeEventScore
6:30 pmBishop Miege (Kan.)-15 at Blue Valley Northwest (Kan.)-58 - Final
58-15
7:00 pmLutheran St. Charles-53 at Jennings-0 - Final
53-0
7:15 pmChicago Phillips at Chicago Lincoln Park - Postponed
0-0

Boys Cross Country
TimeEventScore
5:15 pmMetro League Meet
Results

Boys Soccer
TimeEventScore
4:00 pmHazelwood Central-4 at McCluer-1 - Final
4-1
4:00 pmHazelwood East-1 at McCluer North-6 - Final
6-1
4:00 pmWarrenton-4 at Wright City-1 - Final
4-1
4:00 pmPriory-3 at Chaminade-2 - Final
3-2
4:15 pmKirkwood-3 at MICDS-1 - Final
3-1
4:15 pmParkway North-2 at Ritenour-1 - Final
2-1
4:15 pmClayton-2 at Hazelwood West-0 - Final
2-0
5:00 pmPacific-1 at Union-0 - Final
1-0
5:00 pmFort Zumwalt South-9 at Washington-1 - Final
9-1
5:30 pmLutheran South-0 at St. Pius X-1 - Final
1-0
6:00 pmMarquette-1 at Summit-2 - Final
2-1
6:00 pmTroy Buchanan-1 at Holt-0 - Final
1-0
6:00 pmParkway West-2 at Affton-0 - Final
2-0
6:00 pmNorthwest Cedar Hill-4 at Fox-0 - Final
4-0
6:00 pmParkway South-5 at Pattonville-2 - Final
5-2
6:00 pmOrchard Farm-8 at St. Charles-0 - Final
8-0
6:00 pmFort Zumwalt North-2 at Fort Zumwalt East-1 - Final
2-1
6:00 pmSaxony Lutheran-2 at Farmington-0 - Final
2-0
6:00 pmMehlville-1 at Oakville-0 - Final
1-0
6:00 pmHannibal-2 at Warrenton-0 - Final
2-0
6:00 pmPrincipia-1 at Bayless-5 - Final
5-1
6:00 pmFrancis Howell Central-4 at Francis Howell North-3 - Final
4-3
6:15 pmFort Zumwalt West-2 at Vianney-3 - Final
3-2
6:30 pmSt. Dominic-1 at SLUH-2 - Final
2-1
6:30 pmTimberland-1 at Francis Howell-3 - Final
3-1
6:30 pmFredericktown-2 at De Soto-0 - Final
2-0
6:45 pmSt. Mary's-3 at Borgia-0 - Final
3-0
6:45 pmTrinity-2 at Duchesne-0 - Final
2-0

Boys Swimming
TimeEventScore
3:30 pmFort Zumwalt West, Holt at Francis Howell
4:00 pmLadue at Pattonville
4:00 pmVianney at MICDS
4:00 pmMcCluer at McCluer South-Berkeley
4:15 pmJohn Burroughs-108 at Clayton-75 - Final
108-75
4:30 pmMarquette at Summit

Field Hockey
TimeEventScore
3:30 pmWestminster-3 vs Parkway West-2 at Villa Duchesne - Final
3-2
3:30 pmNotre Dame-1 vs Ursuline-2 at Nerinx Hall - Final
2-1
4:30 pmParkway South-0 vs Whitfield-3 at Parkway South - Final
3-0
4:30 pmKirkwood-1 at Ladue-2 - Final
2-1
4:45 pmClayton-0 vs Marquette-2 at Nerinx Hall - Final
2-0
4:45 pmEureka-1 vs Oakville-0 at Villa Duchesne - Final
1-0
6:00 pmLindbergh-2 vs Edwardsville-1 at Parkway South - Final
2-1
7:00 pmWebster Groves-1 vs Summit-3 at Ladue - Final
3-1

Girls Cross Country
TimeEventScore
4:30 pmMetro League Meet
Results

Girls Tennis
TimeEventScore
8:00 amIllinois Class 1A State Championships-Day 1
Results
8:00 amIllinois Class 2A State Championships-Day 1
Results
9:00 amJohn Burroughs-5 vs Cape Notre Dame-0 at Cooper Tennis Complex - Final
5-0
9:00 amSpringfield Central-0 vs St. Teresa's-5 at Cooper Tennis Complex - Final
5-0
9:00 amParkway Central-0 vs St. Joseph's-5 at Cooper Tennis Complex - Final
5-0
9:00 amPembroke Hill-5 vs Springfield Catholic-0 at Cooper Tennis Complex - Final
5-0
1:00 pmSt. Teresa's-0 vs St. Joseph's-5 at Cooper Tennis Complex - Final
5-0
1:00 pmPembroke Hill-0 vs John Burroughs-5 at Cooper Tennis Complex - Final
5-0
1:00 pmSpringfield Central-1 vs Parkway Central-5 at Cooper Tennis Complex - Final
5-1
1:00 pmSpringfield Catholic-5 vs Cape Notre Dame-0 at Cooper Tennis Complex - Final
5-0

Girls Volleyball
TimeEventScore
4:00 pmFort Zumwalt South-2 at St. Charles West-0 - Final
2-0
4:00 pmCleveland-0 at Valley Park-2 - Final
2-0
4:30 pmEdwardsville-2 at Belleville East-0 - Final
2-0
5:00 pmCardinal Ritter at Confluence
Rivalry
5:00 pmVandalia at Greenville
Rivalry
5:00 pmMarissa-2 at Okawville-1 - Final
2-1
5:00 pmGillespie at Staunton
Rivalry
5:00 pmTeutopolis-0 at Centralia, Illinois-2 - Final
2-0
5:00 pmFort Zumwalt West-2 at Fort Zumwalt North-0 - Final
2-0
5:15 pmWhitfield-0 at Orchard Farm-2 - Final
2-0
5:15 pmNerinx Hall-2 at Ursuline-0 - Final
2-0
5:15 pmMcCluer North-2 at McCluer-0 - Final
2-0
5:30 pmWright City-1 at Montgomery County-2 - Final
2-1
5:30 pmCor Jesu-2 at Parkway West-0 - Final
2-0
5:30 pmDuBourg-0 at Rosati-Kain-2 - Final
2-0
5:30 pmGrandview at Oak Ridge
Rivalry
5:30 pmFort Zumwalt East-2 at Hazelwood West-0 - Final
2-0
5:30 pmClayton-2 at Jennings-0 - Final
2-0
5:30 pmFrancis Howell-0 at Lafayette-2 - Final
2-0
5:30 pmPattonville-1 at Parkway South-2 - Final
2-1
5:30 pmO'Fallon Christian-0 at St. Joseph's-2 - Final
2-0
5:30 pmRitenour-2 at University City-0 - Final
2-0
5:30 pmSummit-2 at Affton-0 - Final
2-0
5:30 pmLadue-2 at MICDS-0 - Final
2-0
5:45 pmAlton-0 at Belleville West-2 - Final
2-0
5:45 pmWashington-0 at Eureka-2 - Final
2-0
6:00 pmRoxana-2 at Piasa Southwestern-0 - Final
2-0
6:00 pmBreese Central at Carlyle
Rivalry
6:00 pmCivic Memorial-2 at Jerseyville-0 - Final
2-0
6:00 pmWarrenton-1 at Sullivan-2 - Final
2-1
6:00 pmHannibal-1 at Troy Buchanan-2 - Final
2-1
6:00 pmPerryville-2 at Dexter-1 - Final
2-1
6:00 pmCollinsville-2 at East St. Louis-0 - Final
2-0
6:00 pmColumbia-2 at Granite City-0 - Final
2-0
6:00 pmValmeyer-2 at Lebanon, Illinois-0 - Final
2-0
6:00 pmFrancis Howell North-2 at St. Charles-1 - Final
2-1
6:00 pmDuchesne-0 at Trinity-2 - Final
2-0
6:00 pmSteeleville-0 at Red Bud-2 - Final
2-0
6:00 pmKirkwood-0 at Francis Howell Central-2 - Final
2-0
6:15 pmMascoutah-0 at Highland-2 - Final
2-0
6:30 pmNashville-0 at Mater Dei-2 - Final
2-0
6:30 pmHillsboro-0 at St. Clair-2 - Final
2-0
7:00 pmWoodlawn-1 at New Athens-2 - Final
2-1
7:00 pmCarlinville-2 at Litchfield-1 - Final
2-1
7:00 pmUnion-2 at Steelville, Missouri-1 - Final
2-1
7:00 pmHillsboro, Illinois at Pana
Rivalry
7:00 pmFather McGivney-2 at Madison, Illinois-0 - Final
2-0
7:15 pmMarion at Chester
Rivalry
7:30 pmFreeburg-2 at Salem, Illinois-0 - Final
2-0

+