Boys Cross Country
Time | Event | Score |
---|---|---|
8:00 am | First to the Finish Meet | |
9:00 am | Jackson Invitational | |
9:30 am | Mascoutah Kickoff | |
6:00 pm | CM Twilight Invite | |
7:00 pm | Fort Zumwalt North Twilight Invitational |
Boys Fall Golf
Time | Event | Score |
---|---|---|
8:00 am | Dick Gerber Invitational | |
9:00 am | Okawville Invitational | |
2:00 pm | Greenview Invitational |
Boys Soccer
Time | Event | Score |
---|---|---|
8:00 am | Ladue-2 at Quincy-1 - Final | |
8:00 am | Ritenour-1 at Fort Zumwalt West-3 - Final | |
8:00 am | Parkway North-0 vs Francis Howell Central-3 at Fort Zumwalt North - Final | |
8:00 am | Francis Howell-1 at Quincy Notre Dame-2 - Final | |
9:00 am | Greenville-0 vs Altamont-2 at Effingham St. Anthony - Final | |
9:00 am | Farmington-4 at Fox-3 - Final | |
9:00 am | West Plains-2 at Lebanon-0 - Final | |
9:00 am | Carl Junction vs Fair Grove at Lebanon | |
9:00 am | Raymond Lincolnwood-1 at North Mac-0 - Final | |
9:00 am | Springfield Lutheran-0 at Carlinville-6 - Final | |
9:30 am | Jacksonville, Illinois vs Canton at Quincy Notre Dame | |
9:45 am | Lutheran St. Charles-1 at Fort Zumwalt North-2 - Final | |
9:45 am | St. Charles-2 vs Troy Buchanan-3 at Fort Zumwalt West - Final | |
10:00 am | Perryville-4 at Carbondale-0 - Final | |
10:00 am | St. Pius X-8 at Maplewood-RH-0 - Final | |
10:00 am | Pana at Pleasant Plains | |
10:00 am | Valley Park-1 at DuBourg-7 - Final | |
10:00 am | Poplar Bluff-3 vs Anna-Jonesboro-2 at Carbondale - Final | |
10:00 am | Ozark-1 at Chaminade-1 - Final | |
10:00 am | Granite City-1 at Mater Dei-0 - Final | |
10:00 am | Sikeston-5 vs Belleville East-1 at Carbondale - Final | |
10:30 am | Logan-Rogersville vs Marshfield at Lebanon | |
10:30 am | Greenwood-1 vs Sullivan-2 at Lebanon - Final | |
11:00 am | Athens-5 vs Litchfield-0 at Carlinville - Final | |
11:00 am | Raymond Lincolnwood-0 vs Hillsboro, Illinois-3 at North Mac - Final | |
11:00 am | Chatham Glenwood-3 vs Collinsville-2 at Blackburn College - Final | |
11:45 am | St. Dominic-1 at Vianney-0 - Final | |
12:00 pm | Edwardsville-3 at Mascoutah-0 - Final | |
12:00 pm | Quincy-0 vs Francis Howell-5 at Quincy Notre Dame - Final | |
12:00 pm | Civic Memorial-9 vs Mount Vernon, Illinois-0 at Columbia - Final | |
12:00 pm | Greenville-1 vs Salem, Illinois-5 at Teutopolis - Final | |
12:00 pm | Freeburg-2 vs Father McGivney-1 at Althoff - Final | |
1:00 pm | Greenwood vs Fair Grove at Lebanon | |
1:00 pm | Marshfield at Lebanon | |
1:00 pm | Alton Marquette-1 at Rochester-3 - Final | |
1:00 pm | O'Fallon Christian-1 at Tolton Catholic-6 - Final | |
1:30 pm | Cape Notre Dame-3 at John Burroughs-2 - Final | |
1:30 pm | Canton-0 vs Ladue-10 at Quincy Notre Dame - Final | |
1:30 pm | Litchfield-1 vs Springfield Lutheran-4 at Carlinville - Final | |
2:00 pm | Perryville-10 vs Belleville East-0 at Carbondale - Final | |
2:00 pm | Sikeston vs Anna-Jonesboro at Carbondale | |
2:00 pm | Springfield, Illinois-3 at Columbia-2 - Final | |
2:00 pm | Alton-0 at Althoff-6 - Final | |
2:00 pm | Poplar Bluff at Carbondale | |
2:00 pm | Highland-5 vs Carterville-0 at Mascoutah - Final | |
2:30 pm | Logan-Rogersville-2 vs West Plains-1 at Lebanon | |
2:30 pm | Sullivan-2 vs Carl Junction-0 at Lebanon - Final | |
3:00 pm | Jacksonville, Illinois-0 at Quincy Notre Dame-4 - Final | |
3:00 pm | Salem, Illinois-1 at Teutopolis-2 - Final | |
3:30 pm | Athens-1 at Carlinville-4 - Final | |
4:00 pm | Marion-2 vs Breese Central-0 at Althoff - Final | |
7:30 pm | Triad-4 at O'Fallon-1 - Final |
Boys Swimming
Time | Event | Score |
---|---|---|
8:30 am | Fort Zumwalt West Invitational |
Fall softball
Time | Event | Score |
---|---|---|
12:00 am | Kirksville-7 vs Wright City-4 at Boonville - Final | |
12:00 am | Boonville-10 vs Wright City-2 at Boonville - Final | |
8:00 am | Oakville-6 vs Summit-7 at Chesterfield AA - Final | |
8:00 am | Hermann-0 vs Russellville-19 at New Haven - Final | |
8:00 am | Lafayette-0 vs Rock Bridge-5 at Chesterfield AA - Final | |
8:00 am | Fox-3 vs Liberty North-4 at Chesterfield AA - Final | |
8:00 am | Carthage-5 vs Blue Springs South-17 at Chesterfield AA - Final | |
8:00 am | Belle-2 at New Haven-6 - Final | |
9:00 am | Warrenton-2 vs Battle-13 at Troy Buchanan - Final | |
9:00 am | Hickman-6 vs Hannibal-2 at Troy Buchanan - Final | |
9:00 am | Cuba-16 at Union-5 - Final | |
9:00 am | Fort Zumwalt South-5 vs Liberty (Wentzville)-4 at Troy Buchanan - Final | |
9:00 am | Borgia-9 vs Perryville-3 at Union - Final | |
9:00 am | Jefferson City-2 vs Rolla-17 at Union | |
9:00 am | Webster Groves-6 vs Windsor (Imperial)-9 at Sullivan - Final | |
9:00 am | Francis Howell-7 vs Seckman-5 at Union - Final | |
9:00 am | Notre Dame-13 vs St. Pius X-2 at Notre Dame - Final | |
9:00 am | Northwest Cedar Hill-3 vs Hillsboro-5 at Sullivan - Final | |
9:00 am | Winfield-2 vs Highland, Missouri-3 at Troy Buchanan - Final | |
9:15 am | Pacific-9 vs Bolivar-7 at Sullivan - Final | |
9:15 am | Linn vs Jackson at Sullivan | |
9:45 am | St. James-1 vs Elsberry-18 at New Haven - Final | |
9:45 am | Summit-13 vs Rock Bridge-0 at Chesterfield AA - Final | |
9:45 am | Liberty North-2 vs Blue Springs South-4 at Chesterfield AA - Final | |
9:45 am | Fox-3 vs Carthage-2 at Chesterfield AA - Final | |
9:45 am | St. Clair-1 vs Montgomery County-16 at New Haven - Final | |
9:45 am | Oakville-2 vs Lafayette-1 at Chesterfield AA - Final | |
10:00 am | University City-3 vs Ritenour-20 at ABC Park - Final | |
10:00 am | Hazelwood West-7 vs Valley Park-7 at ABC Park - Final | |
10:30 am | Rosati-Kain-3 vs Westminster-21 at Notre Dame - Final | |
10:30 am | Smith-Cotton-1 vs Wright City-11 at Boonville - Final | |
10:45 am | Sullivan-4 at Capital City-8 - Final | |
10:45 am | Logan-Rogersville-0 vs Eureka-1 at Sullivan - Final | |
11:00 am | Seckman-16 vs Cuba-1 at Union - Final | |
11:00 am | St. Dominic-1 vs Timberland-7 at Troy Buchanan - Final | |
11:00 am | Union-11 at Perryville-22 - Final | |
11:00 am | Osage-1 vs Owensville-4 at Sullivan - Final | |
11:00 am | Palmyra-5 vs Bowling Green-0 at Troy Buchanan - Final | |
11:00 am | Borgia-15 vs Jefferson City-0 at Union - Final | |
11:00 am | Liberty (Wentzville)-10 vs Hannibal-1 at Troy Buchanan - Final | |
11:00 am | Rolla-8 vs Francis Howell-2 at Union - Final | |
11:00 am | Washington-2 vs Francis Howell Central-4 at Troy Buchanan - Final | |
11:00 am | De Soto-5 vs Eldon-15 at Sullivan - Final | |
11:15 am | Belle-3 vs Hermann-2 at New Haven - Final | |
11:15 am | New Haven-0 vs Russellville-15 at New Haven - Final | |
11:30 am | Ursuline-16 vs Cor Jesu-8 at Chesterfield AA - Final | |
11:30 am | Fort Zumwalt North-9 vs Naylor-8 at Chesterfield AA - Final | |
11:30 am | Poplar Bluff-9 vs Incarnate Word-6 at Chesterfield AA - Final | |
11:30 am | Holt-1 vs Farmington-12 at Chesterfield AA - Final | |
12:00 pm | Hazelwood Central-0 at Hazelwood West-16 - Final | |
12:00 pm | Ritenour-13 vs Valley Park-6 at ABC Park - Final | |
12:30 pm | Webster Groves-5 vs Northwest Cedar Hill-6 at Sullivan - Final | |
12:30 pm | Hillsboro-4 vs Windsor (Imperial)-0 at Sullivan - Final | |
12:45 pm | Bolivar vs TBD at Sullivan | |
12:45 pm | St. Clair-3 vs St. James-22 at New Haven - Final | |
12:45 pm | Pacific-0 vs Jackson-10 at Sullivan - Final | |
12:45 pm | Elsberry-0 vs Montgomery County-6 at New Haven - Final | |
1:00 pm | Fulton-3 at Troy Buchanan-4 - Final | |
1:00 pm | Warrenton-2 vs Winfield-3 at Troy Buchanan - Final | |
1:00 pm | Fort Zumwalt South-3 vs Hickman-4 at Troy Buchanan - Final | |
1:00 pm | Battle-13 vs Highland, Missouri-1 at Troy Buchanan - Final | |
1:00 pm | St. Pius X-17 vs Rosati-Kain-6 at Notre Dame - Final | |
1:15 pm | Rock Bridge vs Liberty North at Chesterfield AA | |
1:15 pm | Oakville-5 vs Fox-0 at Chesterfield AA - Final | |
1:15 pm | Carthage-1 vs Lafayette-2 at Chesterfield AA - Final | |
1:15 pm | Summit-8 vs Blue Springs South-0 at Chesterfield AA - Final | |
2:00 pm | University City-0 vs Valley Park-20 at ABC Park - Final | |
2:15 pm | Elsberry-1 at New Haven-5 - Final | |
2:15 pm | Logan-Rogersville-10 at Sullivan-9 - Final | |
2:15 pm | Capital City-3 vs Eureka-4 at Sullivan - Final | |
2:15 pm | St. James-9 vs Belle-1 at New Haven - Final | |
2:30 pm | De Soto-8 vs Osage-7 at Sullivan - Final | |
2:30 pm | Westminster-2 at Notre Dame-7 - Final | |
2:30 pm | Eldon-2 vs Owensville-6 at Sullivan - Final | |
3:00 pm | Sikeston-7 vs Ursuline-8 at Chesterfield AA - Final | |
3:00 pm | Summit Tournament - 13th-place bracket | |
3:00 pm | Washington-0 vs Fulton-3 at Troy Buchanan - Final | |
3:00 pm | Summit Tournament - 9th-place bracket | |
3:00 pm | Winfield-5 vs Liberty (Wentzville)-7 at Troy Buchanan - Final | |
3:00 pm | Summit Tournament - Guaranteed game | |
3:00 pm | Warrenton-1 vs Hannibal-2 at Troy Buchanan - Final | |
3:00 pm | Bowling Green-9 vs St. Dominic-4 at Troy Buchanan - Final | |
3:45 pm | Montgomery County-1 vs Russellville-6 at New Haven - Final | |
3:45 pm | Cor Jesu-2 vs Incarnate Word-17 at Chesterfield AA - Final | |
4:45 pm | Fort Zumwalt North-9 vs Ursuline-10 at Chesterfield AA - Final | |
4:45 pm | Summit Tournament - 13th place | |
4:45 pm | Holt-6 vs Kelly-9 at Chesterfield AA - Final | |
4:45 pm | Summit Tournament - 15th place | |
4:45 pm | Poplar Bluff-6 vs Farmington-4 at Chesterfield AA - Final | |
5:00 pm | Fort Zumwalt South-6 vs Highland, Missouri-3 at Troy Buchanan - Final | |
5:00 pm | Battle-4 vs Hickman-3 at Troy Buchanan - Final | |
5:00 pm | Timberland-10 vs Palmyra-2 at Troy Buchanan - Final | |
5:00 pm | Francis Howell Central-1 at Troy Buchanan-7 - Final |
Field Hockey
Time | Event | Score |
---|---|---|
9:00 am | Marquette-2 at Lafayette-3 - Final | |
9:00 am | Parkway South-2 vs Webster Groves-1 at Lafayette - Final | |
10:15 am | Summit-2 vs Kirkwood-0 at Lafayette - Final | |
10:15 am | Parkway West-1 vs Eureka-0 at Lafayette - Final | |
11:30 am | Marquette-1 vs Kirkwood-0 at Lafayette - Final | |
11:30 am | Eureka-3 vs Webster Groves-0 at Lafayette - Final | |
12:45 pm | Summit-1 at Lafayette-2 - Final | |
12:45 pm | Parkway West-3 vs Parkway South-0 at Lafayette - Final |
Football
Time | Event | Score |
---|---|---|
9:00 am | Gateway STEM-31 at Clayton-14 - Final | |
10:00 am | University City-40 at Hazelwood West-54 - Final | |
10:00 am | Hazelwood East-0 at Hazelwood Central-48 - Final | |
10:00 am | Vianney-40 vs Soldan-42 at Gateway STEM - Final | |
10:00 am | KC East-0 at Van Horn-56 - Final | |
11:00 am | St. Charles-6 at Priory-41 - Final | |
11:00 am | McCluer North-18 at McCluer-60 - Final | |
2:00 pm | Carlinville-27 at Gibson City- Melvin Sibley-6 - Final | |
2:00 pm | John Burroughs-35 at DuBourg-0 - Final | |
2:00 pm | Metro-East Lutheran-28 at Galva-18 - Final | |
7:00 pm | El Dorado Springs-16 at Forsyth-36 - Final | |
7:00 pm | Dupo-30 at Oblong-22 - Final | |
7:00 pm | St. Joseph Lafayette-13 at Carnahan-0 - Forfeit | |
7:00 pm | Springfield Catholic-0 at Lamar-46 - Final | |
7:00 pm | KC Central Academy-0 at KC Southeast-13 - Forfeit | |
7:00 pm | Marion-40 at Herrin-7 - Final | |
7:00 pm | Gillespie-63 at Litchfield-20 - Final |
Girls Cross Country
Time | Event | Score |
---|---|---|
8:00 am | First to the Finish Meet | |
9:00 am | Jackson Invitational | |
9:30 am | Mascoutah Kickoff | |
6:00 pm | CM Twilight Invite | |
7:00 pm | Fort Zumwalt North Twilight Invitational |
Girls Fall Golf
Time | Event | Score |
---|---|---|
6:00 pm | Edwardsville Challenge |
Girls Tennis
Time | Event | Score |
---|---|---|
6:00 pm | Triad Invitational | |
8:00 am | Troy Doubles Tournament | |
9:00 am | Marion Doubles Tournament |
Girls Volleyball
Time | Event | Score |
---|---|---|
8:00 am | Belleville West-2 vs Quincy JV-0 at Quincy - Final | |
8:30 am | Rosati-Kain-0 at Visitation-2 - Final | |
8:30 am | Parkway South-1 at Windsor (Imperial)-1 - Final | |
8:30 am | Clayton-1 vs St. Pius X-1 at Windsor (Imperial) - Final | |
8:30 am | Webster Groves-0 vs Francis Howell Central-2 at Visitation - Final | |
8:30 am | Francis Howell North-0 vs Parkway Central-2 at Visitation - Final | |
9:00 am | Kirkwood-0 vs Strafford-2 at Branson - Final | |
9:00 am | Wesclin-2 at Carlinville-1 - Final | |
9:00 am | Jacksonville Routt-0 vs Hartsburg-Emden-2 at Springfield Lutheran - Final | |
9:00 am | Metro-East Lutheran-0 at Springfield Lutheran-2 - Final | |
9:00 am | Bunker Hill-1 vs Gillespie-2 at Roxana - Final | |
9:00 am | Valmeyer-2 vs Dupo-0 at Roxana - Final | |
9:00 am | Granite City-2 vs Brussels-1 at Roxana - Final | |
9:15 am | John Burroughs-1 vs Lindbergh-1 at Visitation - Final | |
9:15 am | O'Fallon Christian-0 vs Westminster-2 at Visitation - Final | |
9:15 am | Ladue-0 vs Lutheran St. Charles-2 at Visitation - Final | |
9:20 am | De Soto-0 vs St. Pius X-2 at Windsor (Imperial) - Final | |
9:20 am | Pacific-0 at Windsor (Imperial)-2 - Final | |
10:00 am | Brussels-2 vs Dupo-0 at Roxana - Final | |
10:00 am | Granite City-0 vs Valmeyer-2 at Roxana - Final | |
10:00 am | O'Fallon Christian-0 vs Parkway Central-2 at Visitation - Final | |
10:00 am | Triad-2 vs LaSalle-Peru-0 at Springfield Lutheran - Final | |
10:00 am | Mount Olive-0 vs Piasa Southwestern-2 at Roxana - Final | |
10:00 am | Ladue-0 at Visitation-2 - Final | |
10:00 am | Athens vs Carrollton, Illinois at Carlinville | |
10:00 am | Belleville West-2 vs Quincy Notre Dame JV-1 at Quincy - Final | |
10:00 am | Springfield, Illinois-2 vs Porta-0 at Springfield Lutheran - Final | |
10:00 am | Springfield Central-2 vs Kirkwood-0 at Branson - Final | |
10:00 am | John Burroughs-1 vs Francis Howell Central-1 at Visitation - Final | |
10:10 am | Affton-0 vs Parkway South-2 at Windsor (Imperial) - Final | |
10:10 am | Mehlville-0 vs Clayton-2 at Windsor (Imperial) - Final | |
10:45 am | Rosati-Kain-1 vs Lutheran St. Charles-1 at Visitation - Final | |
10:45 am | Webster Groves-1 vs Lindbergh-1 at Visitation - Final | |
10:45 am | Francis Howell North-0 vs Westminster-2 at Visitation - Final | |
11:00 am | Pacific-1 vs Parkway South-1 at Windsor (Imperial) - Final | |
11:00 am | Wood River-0 at Roxana-2 - Final | |
11:00 am | De Soto-0 vs Clayton-2 at Windsor (Imperial) - Final | |
11:00 am | Carrollton, Illinois-1 at Carlinville-2 - Final | |
11:00 am | Riverton-0 at Springfield Lutheran-2 - Final | |
11:00 am | Mount Olive-0 vs Bunker Hill-2 at Roxana - Final | |
11:00 am | Civic Memorial-2 vs Alton Marquette-0 at Roxana - Final | |
11:00 am | Gibault-0 vs Hartsburg-Emden-2 at Springfield Lutheran - Final | |
11:30 am | O'Fallon Christian-1 vs Francis Howell North-1 at Visitation - Final | |
11:30 am | Mount Vernon-1 vs Kirkwood-1 at Branson - Final | |
11:30 am | John Burroughs-1 vs Webster Groves-1 at Visitation - Final | |
11:30 am | Ladue-1 vs Rosati-Kain-1 at Visitation - Final | |
11:50 am | Mehlville-1 vs St. Pius X-1 at Windsor (Imperial) - Final | |
11:50 am | Affton-0 at Windsor (Imperial)-2 - Final | |
12:00 pm | Jacksonville Routt-0 vs Porta-2 at Springfield Lutheran - Final | |
12:00 pm | Athens-2 vs Wesclin-0 at Carlinville - Final | |
12:00 pm | Jerseyville-0 vs Auburn-2 at Roxana - Final | |
12:00 pm | Collinsville-0 at Breese Central-2 - Final | |
12:00 pm | Father McGivney-2 vs Hardin Calhoun-0 at Roxana - Final | |
12:00 pm | Piasa Southwestern-2 vs Gillespie-1 at Roxana - Final | |
12:00 pm | LaSalle-Peru-2 vs Metro-East Lutheran-0 at Springfield Lutheran - Final | |
12:15 pm | Lutheran St. Charles-1 at Visitation-1 - Final | |
12:15 pm | Westminster-0 vs Parkway Central-2 at Visitation - Final | |
12:15 pm | Lindbergh-1 vs Francis Howell Central-1 at Visitation - Final | |
12:40 pm | Affton-0 vs Pacific-2 at Windsor (Imperial) - Final | |
12:40 pm | Mehlville-1 vs De Soto-1 at Windsor (Imperial) - Final | |
1:00 pm | Hartsburg-Emden-0 vs Springfield, Illinois-2 at Springfield Lutheran - Final | |
1:00 pm | Kirkwood-2 vs Fair Grove-1 at Branson - Final | |
1:00 pm | Galesburg-0 vs Belleville West-2 at Quincy - Final | |
1:00 pm | Lutheran St. Charles-0 vs Francis Howell Central-2 at Visitation - Final | |
1:00 pm | Jerseyville-0 vs Alton Marquette-2 at Roxana - Final | |
1:00 pm | Webster Groves-2 vs O'Fallon Christian-1 at Visitation - Final | |
1:00 pm | Hardin Calhoun-2 vs Wood River-0 at Roxana - Final | |
1:00 pm | Riverton-0 vs Triad-2 at Springfield Lutheran - Final | |
1:00 pm | John Burroughs-2 vs Westminster-0 at Visitation - Final | |
2:00 pm | St. Pius X-1 at Windsor (Imperial)-2 - Final | |
2:00 pm | Affton-1 vs Mehlville-2 at Windsor (Imperial) - Final | |
2:00 pm | Auburn-0 vs Civic Memorial-2 at Roxana - Final | |
2:00 pm | Parkway Central-2 vs Francis Howell Central-0 at Visitation - Final | |
2:00 pm | Riverton-0 vs LaSalle-Peru-2 at Springfield Lutheran - Final | |
2:00 pm | John Burroughs-2 at Visitation-0 - Final | |
2:00 pm | Ladue-0 vs Lindbergh-2 at Visitation - Final | |
2:00 pm | Father McGivney-0 at Roxana-2 - Final | |
2:00 pm | Jacksonville Routt-2 vs Gibault-0 at Springfield Lutheran - Final | |
3:00 pm | De Soto-0 vs Pacific-2 at Windsor (Imperial) - Final | |
3:00 pm | Webster Groves-2 vs Rosati-Kain-0 at Visitation - Final | |
3:00 pm | Parkway Central-1 vs John Burroughs-2 at Visitation - Final | |
3:00 pm | Parkway South-0 vs Clayton-2 at Windsor (Imperial) - Final | |
3:00 pm | LaSalle-Peru vs Porta at Springfield Lutheran | |
3:00 pm | Kirksville-0 vs Belleville West-2 at Quincy - Final | |
3:00 pm | Clinton-0 vs Kirkwood-2 at Branson - Final | |
3:00 pm | Gibault-2 vs Metro-East Lutheran-0 at Springfield Lutheran - Final | |
3:00 pm | Francis Howell North-0 vs Lindbergh-2 at Visitation - Final | |
4:00 pm | Riverton vs Jacksonville Routt at Springfield Lutheran | |
4:00 pm | Webster Groves-1 vs Lindbergh-2 at Visitation - Final | |
4:00 pm | Triad-0 vs Hartsburg-Emden-2 at Springfield Lutheran - Final | |
4:00 pm | Parkway South-0 vs St. Pius X-2 at Windsor (Imperial) - Forfeit | |
4:00 pm | De Soto-2 vs Affton-0 at Windsor (Imperial) - Final | |
5:00 pm | Pacific-2 vs Mehlville-1 at Windsor (Imperial) - Final | |
5:00 pm | Clayton-1 at Windsor (Imperial)-2 - Final | |
5:15 pm | Springfield, Illinois-0 at Springfield Lutheran-2 - Final | |
5:25 pm | Kirkwood-2 vs Cassville-0 at Branson - Final | |
6:00 pm | Belleville West-2 vs Quincy JV-0 at Quincy - Final |
+