Area Leaders



Scoring leaders (min. 1 games played)
Name
Pts
Avg
Taylor Thomas, Soldan
24
24.0
Kate Martin, Edwardsville
47
23.5
Kate Hillyer, Eureka
23
23.0
Jenna Grzeskowiak, Luth. St. Charles
23
23.0
Haley Buscher, St. Clair
23
23.0
Oliver, Freeburg
22
22.0
Dejah Roberts, St. Charles
22
22.0
Kate Hinds, Principia
42
21.0
Isabelle Kuczka, Grandview
21
21.0
Alex Kerr, St. Joseph's
21
21.0
Kaylee Eaton, Civic Memorial
82
20.5
Tionne Taylor, Francis Howell
20
20.0
Stewart, Kirkwood
20
20.0
Emily Kuntze, Oakville
20
20.0
Amaya Keeling, Mascoutah
39
19.5
Olivia Meier, Marquette
19
19.0
Starya Long, Visitation
37
18.5
Danielle Holman, Gateway STEM
36
18.0
Kwanisha Quarles, Belleville West
18
18.0
Sofia Popp, Fort Zumwalt South
18
18.0
Anna McKee, Father McGivney
89
17.8
Tamara Anderson, Madison
52
17.3
Emma Lucas, Roxana
52
17.3
Nancy Fritzsche, Greenville
68
17.0
Shania Schoonover, Pana
68
17.0
Jordan Fredrickson, Principia
34
17.0
Georgia Rather, Principia
34
17.0
Kendra Bass, Lebanon
84
16.8
Paige Niemeyer, Gillespie
49
16.3
Brooke Flowers, Metro
80
16.0
Annika Herbert, Eureka
16
16.0
Mykel Mathews, Hazelwood West
16
16.0
Emily Scheer, New Haven
16
16.0
Emani Franklin, North Tech
16
16.0
Z Jackson, Soldan
16
16.0
Sophie Richards, Red Bud
93
15.5
Gabriella Dickens, Riverview Gardens
61
15.3
Sophia Bonaldi, Columbia
46
15.3
Nariyah Simmons, Hazelwood Central
46
15.3
Ellie Brown, Highland
46
15.3
Rece Portell, Highland
46
15.3
Lauren Partney, Herculaneum
15
15.0
Brooke Grosse, Hermann
15
15.0
Allison Stiers, Hermann
15
15.0
Megan Hinson, St. Clair
15
15.0
Megan Turner, Medicine and Biosc
15
15.0
Rachel Olroyd, Carlinville
56
14.0
Sydney Thurwalker, O'Fallon
56
14.0
Diamond Dukes, Riverview Gardens
56
14.0
Kourtne White, Hazelwood Central
42
14.0
Click column headings to re-sort information


3 point leaders (min. 5 3-PT made)
Name
3FG
Avg
Isabelle Kuczka, Grandview
7
7.00
Kate Hillyer, Eureka
5
5.00
Oliver, Freeburg
5
5.00
Olivia Meier, Marquette
5
5.00
Peyton Kline, Alton Marquette
20
4.00
Kate Hinds, Principia
8
4.00
Kate Martin, Edwardsville
7
3.50
Kaylee Eaton, Civic Memorial
13
3.25
Tiffani Siekmann, Althoff
11
2.75
Sophia Bonaldi, Columbia
8
2.67
Emmy Nyquist, Highland
8
2.67
Anna McKee, Father McGivney
13
2.60
Mallory Ronshauesen, Cor Jesu
5
2.50
Kenzie Kern, Marissa
9
2.25
Kayla Brantley, Wood River
6
2.00
Nariyah Simmons, Hazelwood Central
6
2.00
Kourtne White, Hazelwood Central
6
2.00
Micah Goldman, Metro
10
2.00
Emily Reinneck, Lebanon
9
1.80
Gabriella Dickens, Riverview Gardens
7
1.75
Rece Portell, Highland
5
1.67
Tamia Anderson, Madison
5
1.67
Abbey Burns, Piasa Southwestern
5
1.67
Taylor Aguirre, Alton Marquette
8
1.60
Mikenzie Burt, Metro
8
1.60
Kourtland Tyus, Civic Memorial
6
1.50
Rachel Olroyd, Carlinville
6
1.50
Clare Breden, Jerseyville
6
1.50
Maddie Ashcraft, Pana
6
1.50
Alaira Tyus, Civic Memorial
5
1.25
Kendra Bass, Lebanon
6
1.20
Sophia Koesterer, Red Bud
7
1.17
Sidney Wightman, Gibault
5
1.00
Macy Hoppes, Father McGivney
5
1.00
Click column headings to re-sort information
Top

Free throw leaders (min. 10 FTA)
Name
FTM
FTA
PCT
Whitney Edwards, Columbia
14
15
93.3
Nikayla Hill, Hazelwood Central
9
10
90.0
Makayla Best, O'Fallon
12
14
85.7
Heather Rood, Triad
16
19
84.2
Reesha Bievenue, Marissa
8
10
80.0
Jordan Fredrickson, Principia
11
14
78.6
Emily Kuntze, Oakville
10
13
76.9
Georgia Rather, Principia
10
13
76.9
Shannon Lampe, Mater Dei
19
25
76.0
Molly Effer, Ursuline
9
12
75.0
Kaylee Eaton, Civic Memorial
11
15
73.3
Danielle Holman, Gateway STEM
10
14
71.4
Micah Goldman, Metro
10
14
71.4
Laila McNeal, Alton
7
10
70.0
Shauntaya Green, Greenville
7
10
70.0
Ella Kasubke, St. Dominic
7
10
70.0
Makayla Parton, Seckman
7
10
70.0
Ellie Brown, Highland
15
22
68.2
Hannah Warnecke, Fort Zumwalt South
8
12
66.7
Lila Snider, Alton Marquette
15
23
65.2
Kendra Bass, Lebanon
18
28
64.3
Jasmine Manuel, Summit
7
11
63.6
Molly Diekemper, Carlyle
12
19
63.2
Nancy Fritzsche, Greenville
10
16
62.5
Emily Reinneck, Lebanon
15
24
62.5
Tamia Anderson, Madison
10
16
62.5
Kourtne White, Hazelwood Central
8
13
61.5
Brooke Flowers, Metro
19
31
61.3
Anna McKee, Father McGivney
14
23
60.9
Lexi Touchette, Columbia
9
15
60.0
Myah Beckmann, Mater Dei
6
10
60.0
Lyndsey Heckel, Nerinx Hall
6
10
60.0
Jayla Stubblefield, O'Fallon
9
15
60.0
Sophia Koesterer, Red Bud
9
15
60.0
Rachel Olroyd, Carlinville
20
34
58.8
Sophie Richards, Red Bud
17
29
58.6
Kierra Winkeler, Mater Dei
14
24
58.3
Maddie Ashcraft, Pana
7
12
58.3
Bailey Weible, Piasa Southwestern
7
12
58.3
Amori Dampier-McCloud, Gateway STEM
8
14
57.1
Nariyah Simmons, Hazelwood Central
8
14
57.1
Kali Michael, Carlyle
9
16
56.3
Ashlyn Wightman, Gibault
11
20
55.0
Krista Bass, Lebanon
11
20
55.0
Tamara Anderson, Madison
6
11
54.5
Madison Boaz, Oakville
6
11
54.5
Emma Lucas, Roxana
12
22
54.5
Tinleigh Jakimaukas, Valmeyer
6
11
54.5
Rylee Jarman, Gillespie
7
13
53.8
Peyton Tisdale, Jerseyville
7
13
53.8
Click column headings to re-sort information
Top

Assist leaders (min. 1 games played)
Name
Ast
Avg
Jess Myers, North Tech
10
10.00
Marshaun Bostic, Gateway STEM
16
8.00
Z Jackson, Soldan
8
8.00
Ally Cantrill, Greenville
27
6.75
Joshlyn Robinson, Hazelwood West
6
6.00
Allison Stiers, Hermann
6
6.00
Autumn Brown, Marquette
6
6.00
Starya Long, Visitation
11
5.50
Kaylyn Sparks, Grandview
5
5.00
Colleen Preusser, Luth. St. Charles
5
5.00
Emily Scheer, New Haven
5
5.00
Hannah Scherzinger, Ursuline
5
5.00
Amori Dampier-McCloud, Gateway STEM
9
4.50
Kourtland Tyus, Civic Memorial
16
4.00
Rachel Pranger, Edwardsville
8
4.00
Oliver, Freeburg
4
4.00
Jordyn Zoph, Grandview
4
4.00
Taylor Aguirre, Alton Marquette
20
4.00
Melissa Price, Marquette
4
4.00
Emily Kuntze, Oakville
4
4.00
Cameron Bania, Principia
8
4.00
Jordan Fredrickson, Principia
8
4.00
Taylor Thomas, Soldan
4
4.00
Ali Barisch, Triad
8
4.00
Molly Effer, Ursuline
4
4.00
Anna McKee, Father McGivney
19
3.80
Mikayla Adams, Riverview Gardens
15
3.75
Alaira Tyus, Civic Memorial
14
3.50
Elizabeth Pittenger, Visitation
7
3.50
Faith Bland, Metro
17
3.40
Mikenzie Burt, Metro
17
3.40
Sophia Bonaldi, Columbia
10
3.33
Tori Standefer, Civic Memorial
12
3.00
Mallory Ronshauesen, Cor Jesu
6
3.00
Whitworth, Freeburg
3
3.00
Katie Light, Fort Zumwalt South
3
3.00
Danielle Holman, Gateway STEM
6
3.00
Abby Patterson, Hazelwood West
3
3.00
Emily Fischer, Herculaneum
3
3.00
Ashley Lodike, Herculaneum
3
3.00
Taylor Metcalf, Herculaneum
3
3.00
Caraline Brune, Hermann
3
3.00
Brooke Grosse, Hermann
3
3.00
Kendra Bass, Lebanon
15
3.00
Emily Reinneck, Lebanon
15
3.00
Jada Lindsmith, Luth. St. Charles
3
3.00
Taylor Michel, Luth. St. Charles
3
3.00
Chayleb Deves, Marquette
3
3.00
Mackenzie Bauer, New Haven
3
3.00
Aniyah Outlaw, Soldan
3
3.00
Click column headings to re-sort information
Top

steal leaders (min. 1 games played)
Name
Stl
Avg
Jess Myers, North Tech
10
10.00
Marshaun Bostic, Gateway STEM
19
9.50
Deyonna Sutton-Harris, McKinley
7
7.00
Kaliyah Jackson, Medicine and Biosc
7
7.00
Megan Turner, Medicine and Biosc
7
7.00
Faith Liljegren, Collinsville
12
6.00
Muhammad, Ladue
6
6.00
Z Jackson, Soldan
6
6.00
Taylor Thomas, Soldan
6
6.00
Hannah Scherzinger, Ursuline
6
6.00
India Hollis, Northwest Academy
12
6.00
Kimes, Freeburg
5
5.00
Tierra Daniels, Fort Zumwalt South
5
5.00
Katelyn McGlaughlin, Grandview
5
5.00
Taylor Metcalf, Herculaneum
5
5.00
Lauren Partney, Herculaneum
5
5.00
Peete, Ladue
5
5.00
Krista Bass, Lebanon
25
5.00
Autumn Brown, Marquette
5
5.00
Amaya Keeling, Mascoutah
10
5.00
Starya Long, Visitation
10
5.00
Donnae Cage, Northwest Academy
9
4.50
Kierra Winkeler, Mater Dei
13
4.33
Ally Cantrill, Greenville
17
4.25
Lila Snider, Alton Marquette
21
4.20
Anna McKee, Father McGivney
21
4.20
Amori Dampier-McCloud, Gateway STEM
8
4.00
Meaghan Faust, Grandview
4
4.00
Allison Stiers, Hermann
4
4.00
Mackenzie Duff, Nerinx Hall
4
4.00
Jaela Jordan, North Tech
4
4.00
Georgia Rather, Principia
8
4.00
Olivia Cadamey, McKinley
4
4.00
Briana Johnson, Carnahan
4
4.00
Deniece Wilkins, Northwest Academy
8
4.00
Maddie Davis, Gibault
19
3.80
Sydney Bates, Carlinville
15
3.75
Rachel Olroyd, Carlinville
15
3.75
Rylee Jarman, Gillespie
15
3.75
Kenzie Kern, Marissa
15
3.75
McKenzy Mix, Gillespie
11
3.67
Emily Reinneck, Lebanon
18
3.60
Kourtland Tyus, Civic Memorial
14
3.50
Fae Harrell, Columbia
7
3.50
Danielle Holman, Gateway STEM
7
3.50
Gabriella Dickens, Riverview Gardens
14
3.50
Ellie Wessel, Wesclin
7
3.50
Taylor Aguirre, Alton Marquette
17
3.40
Madison Webb, Father McGivney
17
3.40
Tori Standefer, Civic Memorial
13
3.25
Click column headings to re-sort information
Top

Rebound leaders (min. 1 games played)
Name
Rbs
Avg
Kaitlyn Simms, Gateway STEM
29
14.5
Chayleb Deves, Marquette
14
14.0
Jayla Watts, Northwest Academy
27
13.5
Brooke Flowers, Metro
66
13.2
Kali Snow, Northwest Academy
13
13.0
Shaniya Wilson, Northwest Academy
12
12.0
Nancy Fritzsche, Greenville
46
11.5
Jordan Fredrickson, Principia
23
11.5
Rokelle Stanley, East St. Louis
11
11.0
Kate Martin, Edwardsville
22
11.0
Jordan Davis, North Tech
11
11.0
Angela Elguezabal, Oakville
11
11.0
Elizabeth Pittenger, Visitation
22
11.0
Whitney Edwards, Columbia
32
10.7
Kia Campbell, Wright City
21
10.5
Caleigh Miller, Triad
31
10.3
Shawnta Johnson, East St. Louis
10
10.0
Hannah Warnecke, Fort Zumwalt South
10
10.0
Abby Patterson, Hazelwood West
10
10.0
Meghan Ott, Visitation
10
10.0
Mckenzie Hancock, Wesclin
20
10.0
Alayna Kaimann, Winfield
10
10.0
Alijausha Johnson, Riverview Gardens
37
9.3
Madison Webb, Father McGivney
46
9.2
Molly Hummel, Cor Jesu
18
9.0
Paige Niemeyer, Gillespie
27
9.0
Jayla McLemore, Summit
9
9.0
Brooklyn Palmer, Fort Zumwalt West
9
9.0
Trinity Johnson, Medicine and Biosc
9
9.0
Erielle Lambert, Medicine and Biosc
9
9.0
Ashlyn Wightman, Gibault
44
8.8
Alexis Chambers, Gibault
42
8.4
Lila Snider, Alton Marquette
42
8.4
Lexi Touchette, Columbia
24
8.0
Amori Dampier-McCloud, Gateway STEM
16
8.0
Brooke Grosse, Hermann
8
8.0
Jenna Grzeskowiak, Luth. St. Charles
8
8.0
Autumn Brown, Marquette
8
8.0
Shannon Lampe, Mater Dei
24
8.0
Laura Juelfs, Red Bud
48
8.0
Rolaine Loving, Soldan
8
8.0
Ella Kasubke, St. Dominic
8
8.0
Keri Voegtle, Windsor
8
8.0
Mykinzi Roy, McKinley
8
8.0
Amaya Keeling, Mascoutah
15
7.5
Deniece Wilkins, Northwest Academy
15
7.5
Brooke Renspurger, Triad
22
7.3
Madison Schoendfeld, Lebanon
36
7.2
Molly Diekemper, Carlyle
28
7.0
Claire Martin, Eureka
7
7.0
Click column headings to re-sort information
Top

Blocked shot leaders (min. 1 games played)
Name
Blk
Avg
Molly Diekemper, Carlyle
28
7.00
Brooke Flowers, Metro
33
6.60
Megan Hallemann, Greenville
25
6.25
Jasmine Manuel, Summit
6
6.00
Ashlyn Wightman, Gibault
23
4.60
Rae Ann Fuller, Herculaneum
4
4.00
Kennedi Watkins, Marquette
4
4.00
Corinne Sorensen, Ursuline
4
4.00
Brooklyn Palmer, Fort Zumwalt West
4
4.00
Myriah Noodle-Haywood, Edwardsville
7
3.50
Reis Carlson, Cor Jesu
6
3.00
Claire Martin, Eureka
3
3.00
Jenna Grzeskowiak, Luth. St. Charles
3
3.00
Rolaine Loving, Soldan
3
3.00
Niaja Kimple, Carnahan
3
3.00
Molly Hummel, Cor Jesu
5
2.50
Rachel Olroyd, Carlinville
9
2.25
Kate Martin, Edwardsville
4
2.00
Eichenlaub, Freeburg
2
2.00
Mirly, Freeburg
2
2.00
Kaitlyn Simms, Gateway STEM
4
2.00
Ashley Ernstmeyer, Luth. St. Charles
2
2.00
Colleen Preusser, Luth. St. Charles
2
2.00
Rachel Solverud, Nerinx Hall
2
2.00
Jordan Davis, North Tech
2
2.00
Emani Franklin, North Tech
2
2.00
T Davis, Soldan
2
2.00
A Qualls, Soldan
2
2.00
Adene Edwards, Troy
2
2.00
Kamryn Mennemeyer, Troy
2
2.00
Ali Adrian, Ursuline
2
2.00
Molly Effer, Ursuline
2
2.00
Maggie Hodge, Ursuline
2
2.00
Hannah Scherzinger, Ursuline
2
2.00
Makayla Parton, Seckman
2
2.00
Megan Kruse, Liberty
2
2.00
Madison Schoendfeld, Lebanon
9
1.80
Samya Johnson, McCluer North
7
1.75
B'Aunce Carter, Belleville East
5
1.67
Amaya Keeling, Mascoutah
3
1.50
Sophie Richards, Red Bud
9
1.50
Makyla Gary, Northwest Academy
3
1.50
Jayla Watts, Northwest Academy
3
1.50
Alaira Tyus, Civic Memorial
5
1.25
Brooklynn Smith, Carlyle
5
1.25
Izzy Akoro, O'Fallon
5
1.25
Faith Liljegren, Collinsville
2
1.00
Ann Leiber, Cor Jesu
2
1.00
Mallory Ronshauesen, Cor Jesu
2
1.00
Darriel Hicks, East St. Louis
1
1.00
Click column headings to re-sort information
Top

All information is as reported by the teams as of 11/25/2017.

Most popular